شرکت ۱۰۰۰ نفر از جوانان کشور در طرح دانشجو معلم قرآن

رئیس مرکز فعالیت‌های قرآنی جهاد دانشگاهی گفت: تا کنون در اجرای طرح دانشجو معلم قرآن هزار دانشجوی کشور شرکت کرده‌اند و تا پایان سال گذشته، ۳۰۰ هزار نفر ساعت به این دانشجویان آموزش داده‌ایم .

به گزارش جمهوریت ;

رئیس مرکز فعالیت‌های قرآنی جهاد دانشگاهی گفت: تا کنون در اجرای طرح دانشجو معلم قرآن هزار دانشجوی کشور شرکت کرده‌اند و تا پایان سال گذشته، ۳۰۰ هزار نفر ساعت به این دانشجویان آموزش داده‌ایم .

به گزارش ایسنا، زهرا نقی‌زاده، در مراسم اختتامیه طرح دانشجو معلم قرآن در استان کردستان اظهار کرد: بعد از انقلاب فرهنگی با بازگشایی مجدد دانشگاه‌ها جهاد دانشگاهی فعالیت خود را در سطح دانشگاه‌های استان انجام داد و اولین کار جهاد دانشگاهی در سطح دانشگاه‌ها فعالیت‌های قرآنی و برگزاری محافل و کرسی‌های قرآنی بود.

وی افزود: از سال ۶۴ با ایجاد یک نوآوری در زمینه فعالیت‌های قرآنی، یک جشنواره ملی قرآنی ویژه دانشجویان را طراحی کرد و تا سال ۸۵ جهاد دانشگاهی خود متولی برگزاری این جشنواره بود و از این به بعد چون به مرحله بلوغ رسیده بود به صورت دوره‌ای به دانشگاه‌ها واگذار شد.
وی بیان کرد: از سال ۸۲ با راه‌اندازی بزرگترین و تخصصی‌ترین خبرگزاری بین‌المللی قرآن فعالیت خود را ادامه داد.
رئیس مرکز فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان جهاد دانشگاهی کشور اعلام کرد: از سال ۸۷ بعد از دیدار با مقام معظم رهبری، طرح توسعه فعالیت‌های قرآنی در جهاد دانشگاهی صورت گرفت و حاصل این شد، که در کنار ایکنا، ۶ مرکز دیگر تحت عنوان مرکز آموزش، مرکز مشاوره سبک زندگی اسلامی، مرکز رشد و شکوفایی هنر قرآنی، استودیو صوتی و تصویری، مرکز مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم و مرکز دانشجو معلم قرآن فعالیت خود را ادامه داده است.
وی افزود: با توجه به نظرسنجی صورت گرفته متأسفانه فارغ‌التحصیلان ما حتی در مقطع دکتری از روخوانی و روانخوانی قرآن محروم هستند و همچنین دانشجویان با اساتید قرآنی خود کمتر ارتباط می‌گرفتند.
نقی‌زاده بیان کرد: در این راستا جهاد دانشگاهی دوره دانشجو معلم قرآن را راه‌اندازی کرد که این طرح سه هدف دانش‌افزایی، مهارت‌آموزی و اشتغالزایی دانشجویان را دنبال می‌کند.
وی افزود: بعد از پایان این دوره، دانشجویان در سطح خوابگاه‌های دانشجویی و بعد از آن در سطح مساجد و مدارس اقدام به آموزش قرآن می‌کنند.
نقی‌زاده اعلام کرد: در اجرای طرح دانشجو معلم قرآن، تا کنون هزار دانشجو در سطح کشور شرکت کرده‌اند و تا پایان سال گذشته، ۳۰۰ هزار نفر ساعت به این دانشجویان آموزش داده شده است.
وی در پایان یادآور شد: در اجرای این طرح هیچ محدودیتی نداریم و هدف این است که بتوانیم دانشجویان را با روانخوانی و روخوانی قرآن آشنا کنیم.

چیا سهراب‌نژاد، رئیس جهاد دانشگاهی استان کردستان، نیز در این مراسم اختتامیه طرح دانشجو معلم قرآن با تأکید بر اجرای طرح‌های ارزشی و اثرگذار برای جوانان اظهار کرد: با توجه به شرایط کنونی جامعه ما باید با اجرای طرح‌های خوب و اثرگذار زمینه جذب جوانان و به‌ویژه دانشجویان و حتی خودمان را به سمت ارزش‌های اصیل دینی فراهم کنیم.

وی افزود: در این راستا جهاد دانشگاهی استان کردستان با توجه به رسالت فرهنگی خود و با همکاری دستگاه‌های مختلف فرهنگی و دانشگاه‌های سطح استان برنامه‌های مختلفی را اجرا کرده است.

رئیس جهاد دانشگاهی کردستان، با اشاره به اجرای طرح‌های قرآنی جهاد دانشگاهی استان در راستای تشویق و ترغیب جوانان به سمت فعالیت‌های ارزشی و دینی بیان کرد: اجرای طرح دانشجو معلم قرآن، برگزاری کرسی‌های تلاوت و تدبر در قرآن، دوشنبه‌های قرآنی و … از جمله این طرح‌های اجرایی در سطح استان کردستان است.
وی با اشاره به اینکه طرح دوشنبه‌های قرآنی هم در سطح دانشگاه‌های استان و هم در سطح جهاد دانشگاهی برای همکاران جهادگر استان برگزار می‌شود، اعلام کرد: ما در راستای اجرای این طرح هم به آموزه‌های دینی خود اضافه می‌کنیم و هم وحدت و همکاری بین همکاران را می‌بینیم و در این زمینه امیدواریم بتوانیم روز به روز آن را پربارتر کنیم.
سهراب نژاد عنوان کرد: یکی از پارامترها و عوامل مهم جهاد دانشگاهی وجود خبرگزاری تخصصی قرآنی ایکنا است که در این راستا ایکنای کردستان جز استان‌های موفق بوده چراکه همکاران ما در ایکنا هم خبرهای دینی و قرآنی و مذهبی استان را پوشش و ترویج می‌دهند و هم سعی کرده اند در کنار جهاد دانشگاهی و واحد فرهنگی برای آموزش آموزه‌های دینی با محوریت قرآن قرار گیرند و ما را یاری دهند.

وی عنوان کرد: ما در این راستا نیازمند حمایت و همکاری هرچه بیشتر دستگاه‌های فرهنگی و دانشگاه‌های سطح استان هستیم تا بتوانیم رسالت خود را به نحو احسن در استان کردستان به انجام برسانیم.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد کردستان افزود: هر سازمان و اداره‌ای در بحث اجرای طرح‌های قرآنی اهدافی را برای خود تعیین کرده اما در نهایت هدف تمام ادارات و نهادها پررنگ کردن و عملی کردن قرآن کریم در زندگی مردم و سطح جامعه است که در این راستا باید دستگاه‌های فرهنگی استان همکاری بیشتری را داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه اولویت فعالیت‌های قرآنی جهاد دانشگاهی، دانشجویان و قشر جوان جامعه بوده است، اعلام کرد: در این راستا در حال تدوین برنامه‌های متنوع‌تر ترویجی و آموزشی قرآن برای سال ۹۸ هستیم تا بتوانیم نقش سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان جهاد دانشگاهی را در استان پررنگ‌تر کنیم.

وی یادآور شد: امیدواریم در سال ۹۸ هر جا که یک فعالیت و برنامه قرآنی وجود دارد، جهاد دانشگاهی استان کردستان مرجع کار باشد و رسالت خود را به بهترین شکل ممکن به انجام برساند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.