امروز ۲ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲:۱۱ ب.ظ

مضرات FATF تضمین شده است/ آیا مسئولیت کوچک‌‌تر شدن سفره مردم را می‌پذیرند؟

گروه سیاسی خبرگزاری فارس، کامران شیرازی– این روزها یکی از مسایل مهم که ذهن بسیاری از اساتید انقلابی دانشگاه و فعالان دانشجویایی که نسبت به مسائل سیاسی کشور حساس هستند را به خود مشغول کرده بحث بررسی لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام است و بسیاری از این اساتید و دانشجویان نسبت به پذیرش این لوایح انتقادات جدی و اساسی دارند.

به گزارش جمهوریت ،

گروه سیاسی خبرگزاری فارس، کامران شیرازیاین روزها یکی از مسایل مهم که ذهن بسیاری از اساتید انقلابی دانشگاه و فعالان دانشجویایی که نسبت به مسائل سیاسی کشور حساس هستند را به خود مشغول کرده بحث بررسی لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام است و بسیاری از این اساتید و دانشجویان نسبت به پذیرش این لوایح انتقادات جدی و اساسی دارند.

برهمین اساس ما در خبرگزاری فارس در میزگردی با عنوان « جنبش دانشجویی و نه به FATF » پای صحبت دبیران و نمایندگان اتحادیه های بزرگ دانشجویی کشور نشستیم و دلایل مخالفت آنها با این لوایح را پرسیدیم. آنچه در میان صحبت‌های همه آنها مشترک بود بحث بدعهدی‌ طرف مقابل، لزوم استفاده از تجربه برجام و تبعات خطرناک پذیرش لوایح FATF است. همچنین میزگردی را هم با همین عنوان با ادوار اتحادیه های دانشجویی داشتیم که در روزهای آینده منتشر خواهد شد.

در ادامه مشروح گفت‌وگوی ما با دبیران اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی آمده است

* مرادی: مجمع تشخیص نباید درباره بررسی لوایح FATF به روال تجربه‌ناپذیری دامن بزند/ مضرات FATF تضمین شده است

 پیام مرادی دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در این میزگرد گفت: چند ماه است که فضای سیاسی و اجتماعی کشور را لوایح مربوط به FATF تحت‌تأثیر خودش قرار داده، البته بخش‌های زیادی از دستورالعمل‌های اجرایی این کنوانسیون عملیاتی شده است، اما چهار دستورالعمل آن باقی مانده که هم‌اکنون دو لایحه CFT و پالرمو برای بررسی دراختیار تشخیص مصلحت نظام قرار دارد. 

وی افزود: ما از سال ۹۲ با یک نگرش در فضای سیاسی و اجتماعی کشور روبه‌رو هستیم که بن‌مایه حرف و ایده مرکزی‌اش این است که باید استانداردهای غربی و خواسته‌های کشورهای قدرتمند جهان را بپذیریم تا مسائل و مشکلات کشور حل شود و هرگونه راهکار جایگزین و موازی را هم انکار کند. 

مرادی تصریح کرد: زمانی که تمام مشکلات کشور و حتی آب خوردن مردم به مذاکره با غرب منوط می‌شود، این نشان می‌دهد که دولت به هرگونه راهکار برای حل مشکلات قائل نیست و اشتباه اول هم همین بود که دولت هرگونه راهکار به جز مذاکره با غرب را نفی کرد. 

 

این فعال دانشجویی اظهار داشت:‌ اشتباه دوم این بود که به شکل بسیار رادیکال و غیر واقعی روی نتایج مذاکرات کار تبلیغی شد و کوهی از مطالبات ایجاد کردند که الان روی سر دولت خراب شده است.

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: اشتباه سوم، بحث تجربه‌ناپذیری دولت است، ما برای بار چندم است که در طول عمر انقلاب داریم این مسیر را طی می‌کنیم و مجددا برمی‌گردیم به خاتمه اول و آن مسیر طی شده را تکرار می‌کنیم.

وی افزود: اشتباه چهارم، عدم وجود عزم جدی برای حل مشکلات کشور است، این مسئله خیلی مهم است چون شما هیچ کشور و گروهی را پیدا نمی‌کنید که بدون داشتن مؤلفه‌های قدرت در پای میز مذاکره به اهداف خودش رسیده باشد، یعنی حتی اگر می‌خواهیم مذاکره کنیم باید با اتکا به قدرت این کار صورت گیرد. 

وی گفت: اشکال اساسی و پنجم، کوچک کردن خطاهای دشمن و بزرگ کردن ضعف‌های داخلی و البته نادیده گرفتن راه‌های جایگزین است. دائما ما رویکردهای توسعه‌طلبانه و زیاده‌خواهانه غربی‌ها را نادیده می‌گیریم و خطاهای آنها را کوچک می‌کنیم و از آن‌طرف مشکلات داخلی را بزرگ می‌کنیم، این مسیری است که دولت در این مدت پیموده است. 

مرادی اظهار داشت: یک زمان گفتند با برجام مسائل و مشکلات کشور را حل می‌کنیم، الان هم می‌گویند تصویب لوایح FATF موجب حل مشکلات می‌شود، الان سؤال ما از آقای روحانی این است که پایان خواسته‌های غرب و این مسیری که طی می‌کند کجاست؟ و اگر در جلوتر بخواهند حاکمیت ملی و قانون اساسی ما را نقض کنند و بخواهند از امنیت، جان، مال و ناموس‌مان چشم بپوشیم، آیا باید بپذیریم؟ 

این فعال دانشجویی ادامه داد: فارغ از اینکه لوایح FATF تصویب می‌شود یا نمی‌شود، الان باید بگویند انتهای این ماجرا کجاست؟ همچنین از مجمع تشخیص هم این سؤال وجود دارد که الان مصلحت نظام ما چیست؟ و اگر با تصویب این لوایح، درخواست‌های بعدی غرب هم مطرح شد، آیا باید آنها را بپذیریم؟ 

مرادی تأکید کرد: در رابطه با لوایح FATF صحبت‌های زیادی شده، ما نمی‌خواهیم بگوییم که کسانی که برخلاف ما فکر می‌کنند دارند خیانت می‌کنند، ولی قصد داریم روشن کنیم که پذیرفتن این لوایح چه منافع و مضراتی دارد، در رابطه با منافع آن که هیچ تضمینی وجود ندارد ولی مضرات آن تضمین‌شده است. این چیزی است که ما در صحبت با کارشناسان مختلف به آن رسیده ایم.

وی اضافه کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام نباید به روال تجربه‌ناپذیری دامن بزند، ما الان تجربه‌ای در مقوله برجام داریم و تعهداتی که به آن عمل نشده است و باید از این تجربه استفاده کنیم. برجام یک طرف داخلی و یک طرف خارجی دارد که طرف داخلی باید پاسخگو باشد. به نظر ما در موقعیت کنونی که کشور ما دارد نه FATF اهمیت بیشتری دارد.

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: اینکه بگویند اگر اینکه ما می‌گوییم بشود که هیچ و اگر نشد در کشور بن بست ایجاد می‌کنیم یعنی مسئولیت ناپذیری، دولت و شخص آقای روحانی باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند. روحانی باید بداند که فضای سیاسی کشور تغییر کرده و مردم دیگر به اعتماد نمی‌کنند و دولت باید در میان مردم اعتمادسازی کند. 

وی گفت: خود آقای روحانی مشخص نیست تا کجا می‌خواهد ادامه دهد! وی نماد تجربه‌ها و توافق‌‌های شکست خورده است و آیا اگر ۱۰۰ بار دیگر هم شکست بخورد باز می‌خواهد ادامه دهد!

* چهاردولی: اعضای مجمع تشخیص مصلحت باید پاسخگوی تصمیمات خود درباره لوایح FATF باشند

میلاد چهاردولی دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی هم در میزگرد «جنبش دانشجویی و نه به FATF» ضمن اشاره به روند بررسی لوایح FATF در کشور گفت: امروز دو لایحه مهم FATF  با عنوان پالرمو و CFT که اتفاقا بار حقوقی برای ما دارند به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شده و این مجمع قرار است یک تصمیم سرنوشت‌ساز اتخاذ کند.

وی ادامه داد: آنچه باید به آن توجه شود این است که این لوایح در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و میزان رای و اعتمادی که نمایندگان به این لوایح داشتند بسیار ضعیف و لب مرزی بود و نمایندگان ما با قاطعیت به اینکه این لوایح برای کشور مفید است نرسیدند.

چهاردولی تاکید کرد: شورای نگهبان هم این لوایح را خلاف شرع و اسناد بالادستی نظام دانست و آنها را به مجمع ارسال کرد و امروز خواهش ما این است که اعضای مجمع کاملا بر اساس عنصر عقلانیت بررسی کنند با دستور عمل‌ها و لوایحی که ساخته و پرداخته غربی‌ است چگونه باید برخورد شود.

 

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی یادآور شد: مسلما ما باید جلوی یکسری تبعات را بگیریم. اکنون این سوال مطرح است که آیا مسئول اجرایی ما خودش به وعده‌های طرف مقابل اعتماد دارد و می‌تواند تضمین دهد که با پذیرفتن لوایح مشکلات اقتصادی ما حل می‌شود؟ آیا می‌تواند تضمین بدهد که اگر ما این لوایح را بپذیریم فلان مزایا را برای ما خواهد داشت؟

این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد: بارها کارشناسان و خبرگان حوزه در رابطه با مضرات پیوستن به این لوایح هشدار داده‌آند و این در حالی است که درباره منافع این پیوستن هیچ تضمینی وجود ندارد.

چهاردولی گفت: حتی وزیر خارجه می‌گوید ما تضمین نمی‌دهیم که با پذیرفتن این لوایح مشکلات اقتصادی ما حل می‌شود! نخبگان و کارشناسان این حوزه هم بارها گفته‌اند که تصویب این لوایح چه خطراتی را خواهد داشت. با این حال باید تامل بیشتری بر این ماجرا نگاه کرد.

وی با اشاره به شروط اروپا برای باز کردن کانال ویژه مالی گفت: در این حوزه رفت و آمد و تراکنش مالی اتفاق نمی‌افتد و یک بحث تهاتری وجود دارد ولی با این حال می‌گویند اول شما بروید FATF را تصویب کنید بعد بیایید در مورد این موضوع صحبت کنیم.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی یادآور شد: دولتمردان و حامیان تصویب لوایح FATFمی‌گویند اگر این لوایح تصویب نشود خیلی بد می‌شود و ما اگر این عبارت را از آنها بگیریم هیچ حرفی نخواهد داشت.

چهاردولی تاکید کرد:‌اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار است مصلحت ها را بسنجد و این درست نسیت به اعضای مجمع فشار آورده می‌شود و بحث اقتصادی را رها کنیم تا گرانی و مشکلات زیاد شود تا به این واسطه اعضای مجمع را تحت فشار قرار دهیم. واقعا چرا در بحث گوشت و کالاهای دیگر کاری می‌کنند تا بازار آشفته شود؟

وی گفت: دوستان در مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به تصمیمی که قرار است درباره FATF بگیرند مسئول هستند و باید پاسخگوی تصمیمات خود هم باشند البته ما با اینکه ما  FATF را خسارت می‌دانیم اگر لوایح مربوط به آن تصویب شود ما بخواهیم اعضای مجمع را خائن بدانیم ولی نسبت به کسانی که ممکن است کادرسازی کرده و اطلاعات غلط به اعضای مجمع تشخیص برساند و در مسائل اقتصادی اخلال ایجاد کند تا بگوییم اوضع کشور بد است و حتما باید این لوایح تصویب شود را قطعا خائن می‌دانیم.

* صبوری: چه کسانی قرار است عواقب پیوستن به FATF را بپذیرند؟/ نباید تجربه برجام را تکرار کرد

محمدحسین صبوری دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی هم در ادامه میزگرد گفت: ما بارها مواضع خود را در مورد FATF بیان کردیم، ولی در بحث بررسی لوایح FATF باید بگوییم که ما یک تجربه روشن به عنوان برجام داریم، در بحث برجام هم با همین سیستم جلو رفتند و در نهایت دیدیم که برجام به نظام، رهبری و مردم تحمیل شد.

وی افزود:‌ تجربه برجام در مقابل ما قرار دارد اما شاید افرادی که به دنبال تصویب لوایح  FATFهستند می‌خواهند خودشان را به راه دیگری بزنند و مجددا یک ماجرای تلخ را تجربه کنند. ما فراموش نکرده‌ایم در برجام چه اتفاقی افتاده و چه تجربیاتی از برجام داشتیم و چه وعده‌ها و فشارهایی که آن زمان بود و طبیعتا دیگر اجازه نمی‌دهیم اتفاقات تکرار شود.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: البته ممکن است این لوایح تصویب شود ولی این بار نحوه تعامل و برخوردی که با آقایان خواهیم داشت مثل قبل نخواهد بود.

 

 

صبوری یادآور شد: برخی از آقایان به صراحت اعلام می‌کنند که مجمع تشخیص باید عواقب تصویب نشدن لوایح FATF را بپذیرد یا در مجلس می‌گویند که ما تضمینی نمی‌دهیم که با تصویب شدن این لوایح مشکلات اقتصادی رفع شود! پس اگر این را تصویب کردند و خطراتی برای ما داشت عواقب آن بر عهده چه کسانی خواهد بود؟

 دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه جنبش دانشجویی افزود: برخی می‌گویند باید در رابطه با تصویب یا عدم تصویب FATF رفراندوم گذاشته شود، این اشکالی ندارد ما هم موافقیم ولی وقتی قرار است نظر مردم را بگیریم باید این جسارت و مردانگی را داشته باشیم که بیاییم تمام مذاکرات و استدلال‌هایی که در جلسات رسمی و نه البته استدلال‌های رسانه‌ای را برای مردم مطرح کنیم. یعنی فیلم جلسات مجمع تشخیص مصلحت مجلس، شورای نگهبان و استدلال‌هایی که آقایان در جلسات برای تصویب FATF می‌آورند شفاف و روشن برای مردم پخش شود. بعد از آن بیایند و رفراندوم برگزار کنند.

وی افزود:‌گرفتن نظر مردم ایرادی ندارد البته به شرطی که حرف‌هایی که در جلسات خصوصی می‌زنند هم برای مردم بیان کنند و استدلال‌هایی که دوستانی از دولت برای اعضای مجمع می‌آورند را برای عموم هم بیان کنند و تمام کسانی که برای تغییر نظر اعضای مجمع تلاش می‌کنند هم باید با اسم و عنوان خودشان بیایند و برای مردم بگویند چرا پیگیر این مسئله هستند.

صبوری اضافه کرد: اگر قرار است نظر مردم گرفته شود اول باید استدلال‌ها مشخص شود و در مجامع عمومی به صورت علنی گفته شود و مشروح جلسات برای مردم پخش شود و دوم اینکه گفته شود چه اشخاصی این استدلال‌ها را دارند، تا مجددا ما تجربه برجام را نداشته باشیم.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: تجربه‌ای که از برجام گرفتیم این بود که برخی از آقایان پشت هم وعده دادند و بعد برجام را مصوب کردند و بعد هم که برجام امضا شد گفتند برجام قرار نبود مشکلات اقتصادی را حل کنند!

وی ادامه داد: اگر مشکلات اقتصادی کشور به گفته برخی آقایان ناشی از عدم تصویب FATF است باید به مردم تضمین داده شود FATF و هر لایحه و کنوانسیون دیگر است که در جای دیگر پخت و پز شده در صورت تصویب چه منافعی را خواهد داشت.

صبوری گفت: گفته می‌شود مشکلات اقتصادی به دلیل نپذیرفتن این لوایح است ولی اگر اینطور است پس خسارت ۴۰ میلیارد دلاری آقای آخوندی در ماجرای بوئینگ در وضعیت اقتصادی کشور چه نقشی داشت؟ نقش خسارتی که طرح تحول سلامت چیست؟ نقش مافیای ارز، سکه و طلا در داخل کشور چیست و به کجا وصل هستند؟ اگر قرار است به دنبال مقصر در وضعیت اقتصاد بگردیم باید نقش همه اینها مشخص شود. اینگونه نیست که ما چون این لوایح را نپذیرفتیم اقتصاد مشکل پیدا کرده است ما باید بگردیم ببنیم پشت این مافیایی که ارز را بالا و پایین می‌کند کیست؟

 دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه جنبش دانشجویی اظهار داشت: خود FATF به ما ۴ ماه فرصت داده است  ولی فردای جلسه مجمع به جای اینکه رای‌گیری شود، بررسی معطل نگه داشته می‌شود. باز می بینیم فردا سکه ارز و دلار بالا می‌رود! انصافا ترامپ و  نظام بین‌الملل هم این همه سرعت عمل ندارد.

وی اظهار داشت: باید بررسی شود نقش مافیای داخلی، نقش تصمیمات وزاتخانه‌های مختلف و نقش مدیریت و تصمیمات دولت در ۶ سال گذشته چه بوده است. آن زمان می‌شود منطقی‌تر بررسی کرد که هر موضوع چقدر در مشکلات نقش داشته  است آن وقت می‌تواند رفراندوم هم برای تصویب لوایح برگزار شود.

* صالح‌پور: پذیرش FATF نتیجه‌ای جز کوچک‌تر شدن سفره مردم ندارد

سیدعلی صالح‌پور دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان هم در این میزگرد گفت: آقایان با سیاست گذاری های غلط اقتصادی قیمت ها را چند برابر می‌کنند بعد جلوی دوربین و می‌گویند اگر FATF باشد ۲۰ درصد هزینه ها کم می شود؟ ولی اگر شما دغدغه معیشت مردم را دارید چرا سیاستی اتخاذ می‌کنید که موجب افزایش قیمت ها و فشار روی طبقه متوسط و ضعیف می‌شود.

وی  افزود: به نظر می‌رسد آقای روحانی احساس می‌کند در حال از دست دادن اعتماد مردمی است که در انتخابات به او اعتماد کرده  و رای دادند برای همین سعی در فرار از زیر بار مسئولیت و گره زدن مشکلات کشور به مسائل کاملا فرعی دارد اما غافل از آن که هرچه بیشتر بر رویFATF اصرار کند سرمایه اجتماعی بیشتری از دست می‌دهد.

 

این فعال دانشجویی تاکید کرد: مردمی که وعده حل شدن آب خوردن خود توسط برجام را از زبان رئیس جمهور کشور شنیده اند چگونه امروز می‌توانند به حرف‌هایش درمورد FATF اعتماد کنند.

صالح‌پور یادآور شد: آقای رئیس جمهور گفت نمی‌شود یک نفر شعاری بدهد و آثار شعارش را برای مردم ترجمه نکند، اگر صادقانه این حرف را می‌زند بیایید آثار شعارهایی را که درباره FATF می‌زند را برای مردم ترجمه کند.

وی گفت: انجام کامل برنامه FATF موجب هدفمندتر و دقیقتر شدن تحریم‌های آمریکا و در نتیجه سخت‌تر شدن اوضاع می‌شود گرچه ممکن است که در ابتدا به خاطر جو روانی که ایجاد شده بهبود  اندکی حاصل شود اما دوباره به خانه اول برمی‌گردیم.

این فعال دانشجویی تاکید کرد: ترجمه شعار تعامل با FATFچیزی جز کوچکتر شدن سفره مردم نیست، همان طور که ترجمه شعار تعامل باغرب ذیل برجام برای مردم چیزی جز خسارت محض نشد.

وی ادامه داد: در اوضاع فعلی صحبت‌های غیر کارشناسی توسط مقامات سطح بالای چون رئیس جمهور قطعا ضربه زننده است.گمان کنم که کم کاری از حلقه مشاوران رئیس جمهور است که نکات کارشناسی راجب FATF  را به رئیس جمهور گوش زد نکرده اند چون در غیر این صورت رئیس جمهور نمی آمد در معرض دید عموم اظهار نظر های ابتدایی و البته آنهم غلط راجع به FATFکند.

صالح پور تاکید کرد: با این که بارها گفته‌ایم با انجام تمام بندهای برنامه اقدام  امکان خروج ایران از لیست سیاه با اوضاع فعلی که مخصوصا با پیوستن رژیسم صهیونیستی به اعضای اصلی FATF ایجاد شده است عملا صفر است و نیز این که درCFT  نمی‌توانیم بر روی تعریف تروریسم حق شرط بگذاریم  و … ولی کسی نیست که به این ایرادات کارشناسی پاسخ منطقی بدهد.

دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ادامه داد:  اصلا با فرض این که ایران به طور کامل از لیست سیاه خارج شود و آن ۲۰ درصدی که رئیس جمهور قولش را داده هم رخ بدهد،میگویم جه تضمینی وجود دارد که دوباره به لیست سیاه بازنگردیم ماکه تجربه کوبا و پاکستان مقابل چشممان است.

وی اظهار داشت: این کاملا غیر منطقی است که که کلی امتیاز بدهیم در مقابل ۲۰ درصد ارزانی شود خب خود دولت بنشیند با حضور کارشناسان انقلابی به بازار ارز سروسامان دهد برای نقدینگی و  تورم و اصلاح نظام بانکی برنامه ریزی کند که البته برای تک تک این ها راهکار وجود دارد اگر دولت این کار پایه ای را انجام دهد نیازی به آن ۲۰ درصد نامطمئن هم نیست.

صالح پور ادامه داد: بهبود اوضاع اقتصادی امری ممکن و در دسترس است که باید در دولت شروع شود تا دیگر نیازی به متوسل شدن به هرقرارداد ونهاد بین المللی برای بهبود های کوتاه مدت بی فایده نباشد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.