امروز ۲ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲:۱۹ ب.ظ

پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه به شورای امنیت درباره ونزوئلا

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو امروز نوشت: روسیه در مقابل اقدام مشابه طرف آمریکایی، پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره ونزوئلا را بین اعضای شورای امنیت سازمان ملل پخش کرد که در آن بر لزوم احترام به استقلال و تمامیت ارضی این کشور اصرار شده است.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو امروز نوشت: روسیه در مقابل اقدام مشابه طرف آمریکایی، پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره ونزوئلا را بین اعضای شورای امنیت سازمان ملل پخش کرد که در آن بر لزوم احترام به استقلال و تمامیت ارضی این کشور اصرار شده است.  

این مسئله را شب گذشته “فئودور استرژوفسکی” سخنگوی رسمی نمایندگی دائم روسیه در سازمان ملل به خبرنگاران روسی اعلام کرد. به گفته وی، رای گیری درباره هر دو پیش‌نویس آمریکایی و روسی، به احتمال زیاد قرار است در نشست امشب (پنج شنبه شب) شورای امنیت انجام شود.

بدین ترتیب مسکو و واشنگتن، در اقدامی متقابل هر یک پیشنهادات خاص خود برای حل و فصل بحران کنونی در ونزوئلا و ارسال کمک‌های انسان دوستانه برای مردم آن را برای بررسی به شورای امنیت ارائه داده‌اند.

در قطعنامه پیشنهادی روسیه بر لزوم حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران کنونی بر اساس گفت‌وگو بین دولت و مخالفان، از جمله مکانیزم بکار گرفته شده در مونته‌ویدئو تاکید شده است. در این سند همچنین بندی درباره کمک‌های انسان دوستانه است که در آن آمده است: «شورای امنیت نقش دولت ونزوئلا در ابتکارعمل، سازمان‌دهی، هماهنگی و تحقق کمک‌های بین المللی و دیگر اقدامات در خاک این کشور را به رسمیت می‌شناسد و همچنین خواستار آن است تا این کمک‌ها تنها با توافق و بر اساس درخواست دولت ونزوئلا انجام شوند.»

علاوه بر این، در قطعنامه پیشنهادی روسیه نسبت به تهدید بکارگیری از توان نظامی در خاک ونزوئلا و نادیده گرفتن استقلال و تمامیت ارضی کامل این کشور که نقض آشکار منشور سازمان ملل است، ابراز نگرانی شده است.

مسکو همچنین از اعضای شورای امنیت خواسته تا از طرفین مناقشه داخلی در ونزوئلا بخواهند تا برای حل وفصل اختلافات خود تنها به راه‌های مسالمت آمیز و مطابق با قانون اساسی این کشور روی آورند.

مواضع غیرسازنده و مداخله جویانه آمریکا در قبال بحران ونزوئلا

در نسخه آمریکایی پیش‌نویس قطعنامه‌ مربوط به ونزوئلا، خواستار آغاز روند سیاسی، برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه و همچنین ممانعت از ادامه آسیب به وضعیت انسانی و ارسال کمک‌های لازم به این کشور شده است.  

علاوه بر این، در این پیش‌نویس قطعنامه‌ آمده است که شورای امنیت از برقراری دموکراسی و حاکمیت قانون در ونزوئلا حمایت کرده و از دبیرکل سازمان ملل خواسته تا از تمامی توان خود برای تامین برگزاری انتخابات جدید ریاست جمهوری در ونزوئلا استفاده کند. در سند آمریکایی همچنین یادآوری شده که انتخابات ریاست جمهوری ماه مه سال ۲۰۱۸ در ونزوئلا غیرقانونی شناخته شود. در یکی از بندهای این قطعنامه هم بر لزوم تامین امنیت تمامی نمایندگان مجلس ملی (پارلمان) ونزوئلا و اعضای مخالفان سیاسی تاکید شده است.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.