امروز ۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱:۱۰ ق.ظ

نیت اهل ایمان برتر از عمل آنها است

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) گفت: بر اساس روایات اهل بیت(ع) نیت اهل ایمان برتر از عمل آنها است، در نیت، ریا و خودنمایی راه ندارد اما عمل صالح ممکن است با ریا و خودنمایی تباه شود.

به گزارش جمهوریت ;

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) گفت: بر اساس روایات اهل بیت(ع) نیت اهل ایمان برتر از عمل آنها است، در نیت، ریا و خودنمایی راه ندارد اما عمل صالح ممکن است با ریا و خودنمایی تباه شود.

عقیق:آیت‌الله محمدی ری‌شهری تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) قبل از آغاز تفسیر دعای نهم صحیفه سجادیه در جمع فرماندهان و اعضای سپاه حضرت سیدالشهداء (ع)، استان تهران با اشاره به بیانیه مهم گام دوم انقلاب رهبر معظم انقلاب، گفت: این بیانیه دارای نکات ارزشمند و اهمیت فوق‌العاده ای است که در حقیقت، حاصل تجربیات مقام معظم رهبری در طول ۴۰ سال مدیریت در عالی‌ترین سطوح نظام اسلامی است که ایشان در این بیانیه به مهمترین دستاوردهای گام اول اشاره و توصیه های مهمی در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی دارند.

آیت الله محمدی ری شهری اظهار داشت: نخستین نکته‌ای که در تقویت بنیه معنوی جوان‌ها، در این بیانیه مورد تأکید قرار گرفته است، اخلاص است و باید همه خدمتگزاران با توجه به این توصیه، موجبات رضایت حضرت ولیعصر(عج) را فراهم آورند و زمینه‌ساز منتهی شدن انقلاب اسلامی به ظهور حضرت بقیه الله(عج) شوند.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث همچنین با اشاره به فرازی از دعای نهم صحیفه سجادیه گفت: امام سجاد(ع) در این فراز از دعا می‌فرمایند: خدایا نیت کار کردن برای تو را در زندگی‌ام فراوان کن، یعنی «بسیار قصد قربت کنم» از این رو انسان در تمامی امور حتی امور مباح نیز باید قصد قربت کند و در هر لحظه از زندگی خویش به دنبال کسب رضای خداوند باشد؛ همه این ها به عبادت، تبدیل می‌شود.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) اظهار داشت: در روایات متعدد آمده است که اگر فرد مؤمن نیت و تصمیم کار خیر و ارزشمندی را داشته باشد ولی زمینه انجام آن را نداشته باشد، خداوند ثواب آن عمل را برای او می نویسد، بلکه پاداش این نیت برای او بیشتر از خود عمل خواهد بود و در روایات دیگر نیز گفته شده است که این نیت، مؤمن را زودتر از خود عمل به مقصد می رساند، و البته نیت فاجر نیز از خود عمل او بدتر است.

آیت الله محمدی ری شهری گفت: به نظر می‌رسد، بیان این روایات به دو جهت باشد، یکی اینکه فرد مؤمن تصمیم و نیات فراوانی دارد که در توانش نیست ولی اگر توفیق پیدا کند به آن نیت عمل می‌کند، و نیات پلید کافر نیز وسعت دارد و بر اساس این وسعت از خود عمل او بدتر در نظر گرفته می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری یک مثال مشخص و روشن این روایت را آمریکا شیطان بزرگ برشمرد و گفت: امام (ره) و رهبرمعظم انقلاب اسلامی فرمودند که اینان هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند، ولی از نیات بسیار پلیدی برخوردارند که اگر توان داشته باشند به آن عمل می‌کنند.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) گفت: بر اساس روایات اهل بیت(ع)، به دو دلیل نیت اهل ایمان برتر از عمل آنها است، اول آنکه در نیت، ریا و خودنمایی راه ندارد، ولی عمل صالح ممکن است با ریا و خودنمایی تباه شود و دلیل دیگر آنکه اهل ایمان نیت کارهایی را دارند که زمینه انجام عمل آنها وجود ندارد، به همین جهت طبق روایات کسانی که حقیقتاً آرزوی حضور در صحنه عاشورا و نیز جنگ‌های مارقین، قاسطین و ناکثین را دارند، پاداش حضور در این جبهه‌ها را کسب خواهند کرد.

رئیس مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث با استناد به روایات اهل بیت(ع) ریشه موفقیت‌های بزرگ را انگیزه‌های پاک دانست و افزود: حسن نیت مانع از لغزش‌ها و انحرافات می‌‌شود و البته همه این برکات مربوط به کسانی است که انگیزه لازم را برای انواع تلاش ها در راه خداوند سبحان دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.