همه چیز درباره سلامت لوله‌های سیستم خنک کاری پیشرانه و زمان تعویض آن‌ها

پاره‌ای از ایرادهای خودرویی بسیار ساده و روش برطرف کردن آن‌ها نیز آسان است.پاره‌ای از ایرادهای خودرویی بسیار ساده و روش برطرف کردن آن‌ها نیز آسان است.

با فرا رسیدن فصل گرما و مخصوصا استفاده از سیستم پرفشار تهویه مطبوع اهمیت سلامت سیستم خنک کاری پیشرانه بیش از پیش نمود پیدا می کند.
بررسی سلامت لوله‌های سیستم خنک کاری پیشرانه و موعد تعویض آن‌ها
در سیستم خنک کاری پیشرانه چهار عضو اساسی فن، مایع ضدیخ/جوش درون سیستم، ترموستات و لوله های ارتباطی ایفا نقش می کنند که هریک به نوبه خود از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و باید بصورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرند، مخصوصا در فصول گرم سال که استفاده از سیستم تهویه مطبوع بار بیشتری بر پیشرانه وارد کرده و احتمال داغ کردن را افزایش می دهد.
علائم لوله های معیوب
– یک لوله سالم در سیستم خنک کاری پیشرانه باید بدون ترک و شکاف و لهیدگی باشد. زمانی که یکی از لوله های گردش آب ردیاتور را لمس می کنید باید تحت فشار انگشتان از هر زاویه یک میزان استقامت را از خود نشان دهد. اما اگر از یک جهت بدون هیچ علائم ظاهری در بیرون لوله، راحت تر فرو رود به معنای آن است که آن بخش از درون پاره شده و دوام زیادی نخواهد داشت.
بررسی سلامت لوله‌های سیستم خنک کاری پیشرانه و موعد تعویض آن‌ها
– اگر لوله دارای ترک های متعدد و زیادی باشد که هنگام فشرده شدن با دست نمود بیشتری پیدا می کند به معنای آن است که عمر مفید لوله رو به اتمام است. توصیه می شود با لوله مناسب تعویض شود.
بررسی سلامت لوله‌های سیستم خنک کاری پیشرانه و موعد تعویض آن‌ها
– بسیاری از لوله های رادیاتور در بخش های دارای خمیدگی، از درون با فنرهای فلزی تقویت شده اند تا این خمیدگی باعث کاهش جریان آب نشود. اما این فنرها در درازمدت دچار پوسیدگی شده و می شگنند. در نتیجه لوله در اثر خمیدگی و حرارت سیستم خنک کاری لهیده شده و جریان آب کاهش پیدا می کند که در نتیجه آن می توان زودتر گرم شدن یا جوش آوردن پیشرانه را شاهد بود. به هنگان تعویض لوله باید این فنرها را از لوله قدیمی خارج کرد و در لوله جدید کار گذاشت. درصورت پوسیدگی باید آن ها را تعویض کرد.
بررسی سلامت لوله‌های سیستم خنک کاری پیشرانه و موعد تعویض آن‌ها
– هرگونه بادکردگی در لوله های سیستم خنک کاری به معنای پارگی لایه های درونی لوله مورد نظر است و نشان می دهد که آن لوله باید به سرعت تعویض شود چرا که دوام خود را در برابر فشار سیستم خنک کاری از دست داده و ممکن است هر لحظه پاره شود.
توصیه: درصورت تمایل برای جایگزینی لوله های سیستم خنک کاری با نمونه های بادوام تر و البته گران تر می توانید از نمونه های مجهز به پوسته و پوشش فلزی یا لوله های سیلیکونی (معمولا به رنگ های قرمز، فسفری و آبی) استفاده کنید.
منبع: خودروکار
انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.