امروز ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۹:۵۹ ق.ظ

واردات اسکناس ارز چقدر به ثبات بازار کمک می‌کند؟

صرافی‌ها از دستور رئیس بانک مرکزی مبنی بر واردات اسکناس ارز و آزاد شدن تامین منابع ارزی استقبال کرده و خواستار نظارت جدی دستگاه‌ها ذیربط برای کاهش تخلفات در این امر شدند.صرافی‌ها از دستور رئیس بانک مرکزی مبنی بر واردات اسکناس ارز و آزاد شدن تامین منابع ارزی استقبال کرده و خواستار نظارت جدی دستگاه‌ها ذیربط برای کاهش تخلفات در این امر شدند.

به گزارش جمهوریت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالناصر همتی،رئیس کل بانک مرکزی در اقدامی جدید نسبت به ورود اسکناس ارز توسط صرافی ها به کشور رونمایی کرده و می گوید: به صرافی ها برای ورود ارز به کشور مجوز داده  و آنها می توانند اسکناس به کشور وارد کنند، بخشی از ارز صادرکنندگان در سامانه نیما  که توسط این صراف ها خریداری می شود نیز می تواند تحت نظارت بانک مرکزی  به صورت اسکناس وارد بازار شود.

راهکاری که بسیاری از کارشناسان بازار ارز آخرین پله برای رهایی از تنگنای افزایش یکباره قیمت ها می دانند.در واقع زمانی که عرضه اسکناس ارز با مشکل مواجه شده  و افزایش نقدینگی موجب تقاضای بالا در این بازار می شود باید نسبت به تامین این منابع راهی اندیشیده می شد که با تغییر مدیریت بانک مرکزی  شاهد اجرایی شدن قوانین منطقی تر در اجرای بسته های ارزی و همچنین ابلاغیه های  در بازارها بودیم.

ورود اسکناس ارز از طریق صرافی ها شاید بتواند به نوعی آبی بر روی آتش گرانی ارزها در بازار بیانجامد  و به گفته رئیس کل بانک مرکزی در  حفظ ناموس بانک مرکزی ( منابع ارزی بانک مرکزی) موثر باشد.منابعی که با توجه به تحریم های پیش رو باید با تمام توان حفظ و ذخیره سازی شود.

در این باره با یکی از فعالان حوزه بازار ارز گفت و گویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

نفس راحتی برای صرافی ها/واردات اسکناس ارزی راهی برای کاهش التهابسید محمد احمدی،کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با  خبرنگار بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به فواید این طرح برای افزایش اسکناس ارزی جهت عرضه در کشور اظهار کرد: قطعا یکی از معضلاتی که موجب شد تا بازار ارز به چالش کشیده شود افزایش نقدینکی و هجوم برخی از افراد بدون تخصص در این بازار بود.

وی افزود: بعد از این اتفاق کمبود اسکناس ارز به صورت کاغذی موجب شد تا بازار شاهد تشنج باشد و خریداران  به این کمبود حساس شوند.

این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه گفت: بخشنامه جدید بانک مرکزی با وجود خلاء های کوچکی که ممکن است در اجرای آن بازار ارز را تهدید کند اما قطعا یکی از روش های رایج و مناسب برای تامین منابع ارزی صرافی هاست، که عمده خریداران این فروشندگان مسافرتی و دانشجویی است.

جامعه ارز را با قیمت بازار می شناسد نه بازار ثانویه

وی در ادامه گفت: متاسفانه جو روانی و یا همان افکار عمومی هم ارزش ریالی اسکناس در بازار آزاد را ملاک قیمت دلار و یورو  قرار می دهد در صورتی که بیشترین مبادلات ارزی جهت واردات در سامانه نیماو سنا صورت می گیرد که نرخ آن با بازار بسیار متفاوت است.

احمدی تاکید کرد: به هر حال عوامل بسیاری موجب این اتفاقات ( التهابات ارزی) می شود اما در حال حاضر معتقدم که ورود اسکناس یه صورت کاغذی  به کشور زمینه ساز خوبی برای کاهش قیمت ارز  و یا واقعی تر شدن آن است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان ورود باندهای قاچاق اسکناس و ورود اسعار تقلبی وجود دارد؟، گفت: هر فرایندی با انواع و اقسام تخلفات و خطرات رو به روست و قطعا واردات اسکناس ارز هم با این مشکلات مواجه خواهد شد اما قطعا برای واردات از صرافی های مجاز و معتبری که دارای سوابق درخشانی هستند و ابزارهای شناسایی اسکناس تقلبی را دارند   برای این کار پیش قدم خواهند شد.لذا جامعه ای که به تهیه ارز نیازمند است باید با آگاهی لازم به صرافی های مورد تایید بانک مرکزی مراجعه کند تا از هر گونه تخلف جلوگیری کرد.

احمدی در پایان گفت: اگر بتوانیم سایر عوامل موثر در افزایش قیمت ارز را هم در بازار  ثابت نگهداریم قطعا واردات اسکناس مفید خواهد بود.

کانال های واردات اسکناس را در دست داریم

یک از صرافان فعال (که خواست نامش در خبر درج نشود)  در گفت و گو با  خبرنگار بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، نیز  اظهار کرد:  تعداد کثیری از صرافان با این بخشنامه موافق هستند و قطعا راه های ارتباطی  و مبادلاتی خود را برای وارد کردن اسکناس در دست دارند.

وی همچنین با ابراز خرسندی از کاهش قیمت سکه و ارز بیان کرد: اگر بتوانیم با قیمت واقعی در بازار فعالیت کنیم قطعا مواردی نظیر تحریم ها هیچ اثری نخواهد داشت.

طبق این گفته ها باید روش واردات اسکناس به کشور را نوعی سیاست مقابله با تحریم ها و همچنین فشارهای وارد شده به اقتصاد کشورمان بدانیم.

نفس راحتی برای صرافی ها/واردات اسکناس ارزی راهی برای کاهش التهاببیژن عبدی کارشناس مسائل پولی و بانکی در گفت و گو با  خبرنگار بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، نیز در این باره می گوید: مباحث مختلفی در این بخشنامه مطرح است که باید بعد از اجرایی شدن این طرح درباره آن صحبت کرد.

وی افزود: در اصل این موضوع یکی از راهکارهای مناسب و یا بهتر بگوییم راهگشا برای تزریق آرامش به بازار کشور است، تشنج و نوسانات ایجاد شده دربازار  به احساس ترس خریداران از اتمام اسکناس ارز برمی گردد.

عبدی با تاکید بر اینکه شاید بتوان نام آن را دور زدن تحریم ها و یا سیاست های مقابله با تحریم گذاشت،گفت: فوایدی که در این دستور رئیس بانک مرکزی وجود دارد تا حدودی ترس جامعه ای که از صرافی ها تامین ارز می کنند را می کاهد اما باید سازمان های نظارتی هم برای اجرای این طرح آمادگی بیشتری داشته باشند.

وی در پاسخ با سوالی مبنی بر اینکه آیا این آمادگی از خطراتی نظیر بروز باند و قاچاق اسکناس می کاهد؟، گفت: معضل اصلی ما این است که در بخش نظارتی کوتاهی کرده ایم اما در اجرای طرح واردات اسکناس باید با آمادگی بیشتری آن را شروع کنیم.

این کارشناس اقتصادی در پایان  از تاثیر بلند مدت طرح واردات اسکناس ارز به کشور در کاهش التهابات گفت: به نظر می رسد حتی با کاستی هایی که ممکن  است در اجرای این طرح کمی تیم اقتصادی و صرافان را نگران کند، اما معتقدم که  بُعد مثبت آن اگر صحیح اجرا شود بارزتر خواهد بود.

طبق گزارشات میدانی از چندین صرافی این امر محرز است که این فعالان برای آغاز روند واردات اسکناس آمادگی لازم را دارند و معتقدند پیش قدم این طرح باید صرافی های مورد تایید بانک مرکزی باشد تا باقی صرافی ها بتوانند پشت سر آن ها قدم بردارند.

در نهایت گفتنی است نقش پررنگ صرافی ها برای اداره بازار آزاد که منبع تامین ارز مسافران،دانشجویان و برخی از واردکنندگان که تمایل به خرید ارز آزاد دارند محسوب می شود  را نمی توان نادیده گرفت،اما  تنها نگرانی برخی از کارشناسان اقتصادی به اجرای این دستور، ورود باندهای خارجی به تامین ارز صرافی ها و همچنین ورود اسکناس های تقلبی است که تنها راه حل مقابله با آن به کارگیری نیروهای زبده نظارتی در مبادی ورودی و همچنین سیستم قضایی است که این طرح بتواند به اقتصاد بیمار شده ارزی کشور التیام ببخشد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.