رونق بازار سفال لالجین با افزایش قیمت دلار

رئیس انجمن سفال و سرامیک شهر لالجین، گرانی دلار را عامل رونق تولیدات سفال دانست و گفت:در دو سال اخیر، به علت افزایش نرخ دلار، واردات محصولات سفالی و سرامیکی بسیار کاهش داشته و موجب افزایش میزان تولیدات داخلی شده است.

به گزارش جمهوریت ;

رئیس انجمن سفال و سرامیک شهر لالجین، گرانی دلار را عامل رونق تولیدات سفال دانست و گفت:در دو سال اخیر، به علت افزایش نرخ دلار، واردات محصولات سفالی و سرامیکی بسیار کاهش داشته و موجب افزایش میزان تولیدات داخلی شده است.

محمد سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: امسال واردات محصولات به صفر رسیده و نسبت به سال‌های گذشته آمار قابل توجهی از تولیدات داشته‌ایم.

وی در خصوص صادرات خاک لالجین، تصریح کرد: در هر سال مقدار ۲۰ تن گل رس برای کشور های اروپایی و آمریکایی صادر می‌کنیم.

وی ادامه داد: چندین سال پیش برای کوره‌های آجرپزی از خاک لالجین استفاده می‌شد که اکنون از جایگزین برای این امر استفاده می کنند.

محمدی با بیان اینکه کار تولید سفال و سرامیک دو مشکل اساسی دارد، ذکر کرد: اصلی‎ترین مشکل این حرفه، عرضه‌ی محصولات بدون شناسنامه است، هنگامی که یک اثر تاریخی بدون توضیح کاربرد، تاریخ ساخت، نام سازنده و نوع مواد استفاده شده، به فروش می‌رسد موجبات سوءاستفاده و کلاهبرداری را فراهم می‌کند.

وی افزود: تمام اجناس سفالی و سرامیکی با مواد یکسان در مغازه‌های مختلف با مبالغ متفاوت به فروش می‌رسد که علت این امر عدم شناسنامه دار بودن اجناس است.

وی با اشاره به اینکه روش تولید آثار به صورت سنتی و عدم استفاده از روش‌های دانش بنیان است، اعلام کرد: این موضوع باعث عدم رونق بازار صنایع دستی لالجین شده است، به خصوص که ما شهر جهانی هستیم بهره نبردن از روش های پیشرفته برای تولید آثار، ظاهر خوبی برای شهر ندارد.

محمدی در خصوص تأثیر رویداد ۲۰۱۸ در معرفی این شهر اظهار کرد: این اتفاق تغییر چشمگیری در لالجین ایجاد نکرد و در جهت معرفی این شهرجهانی بسیار کوتاهی شده است.

وی با اشاره به عدم همکاری و همیاری مسئولان، گفت: ما برای معرفی لالجین و رونق بازار خواستار تبلیغات گسترده هستیم که هیچ یک از مدیران استانی از این پیشنهاد استقبال نمی‌کنند در صورتی که انجام این امر، باعث تحولات چشمگیری خواهد شد.

وی اظهار کرد: متأسفانه هیچ آماری از تعداد تولیدکنندگان و کارگاه‌ها در دست نداریم زیرا نظارت مستقیم و همه جانبه در این خصوص انجام نمی‌شود.

محمدی در خصوص برنامه‌های این شهرستان برای عید نوروز، اضافه کرد: تاکنون بخشنامه و دستوری برای این ایام صادر نشده است اما امیدواریم که در تصمیم‌گیری های خود رشد و پیشرفت لالجین مورد نظر قرار بگیرد.
انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.