امروز ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۶ ق.ظ
ابوترابی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

امنیت اعتقادی زمینه امنیت سیاسی و اقتصادی است/برجستگی امنیت در عاشورا

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: اگر حادثه عاشورا را بشناسیم و در این مدرسه حضور پیدا کنیم، به عالی‌ترین مراتب تقوای عملی دست خواهیم یافت.خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: اگر حادثه عاشورا را بشناسیم و در این مدرسه حضور پیدا کنیم، به عالی‌ترین مراتب تقوای عملی دست خواهیم یافت.

به گزارش جمهوریت؛ حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدحسن ابوترابی‌فرد خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه‌های این هفته پایتخت اظهار کرد: اگر عاشورا را بشناسیم و در این مدرسه حضور پیدا کنیم، به عالی‌ترین مراتب تقوای عملی دست خواهیم یافت.

وی ادامه داد: اگر امنیت اعتقادی در جان انسان و جامعه شکل بگیرد و راه برای سایر حوزه‌های امنیت مانند امنیت سیاسی و اقتصادی و اجتماعی هموار خواهد شد اما اگر امنیت فکری و اعتقادی شکل نگیرد سایر حوزه‌های امنیت در خطر است.

حجت‌الاسلام ابوترابی با بیان اینکه  در حادثه عاشورا  امنیت اعتقادی برجسته است، تصریح کرد: امام و پیشوا نقش مهمی را در ایجاد انواع امنیت دارد و جامعه انسانی هنگامی طعم شیرین امنیت را دو حوزه‌های مختلف سیاسی دفاعی اقتصادی و اعتقادی می‌چشد که امام و الگوی صالح را انتخاب کرده باشد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: هیچ جامعه بدون شناخت امام صالح به امنیت مطلوب دست نخواهد یافت و این فریاد ماندگار عاشورا است.

وی با بیان اینکه عاشورا منطق عملی چگونه زیستن است، اظهار کرد: دین اسلام تاکید ویژه‌ای بر عمل دارد و منطق عملی قرآن بسیار قوی است و حادثه عاشورا منطق عملی اسلام است.

حجت‌الاسلام ابوترابی با بیان اینکه در نهضت امام حسین ما با یک عمل خالص مبتنی بر بنیاد‌های عملی و دینی روبرو هستیم، تصریح کرد: پیام منطق عملی عاشورا این است که نهضت امام حسین حرکتی اجتماعی است و اسلام برای ادامه حیات اجتماعی است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه حرکت اجتماعی امام حسین (ع) کاملا حرکتی سیاسی است، اظهار کرد: حرکت امام حسین یک حرکت سیاسی ناب مبتنی بر آموزه‌های وحیانی و  برای تبیین نظام مورد نظر پیامبر و قران کریم بوده است.

 

حجت‌الاسلام ابوترابی در خطبه دوم نماز جمعه تهران حرکت ناب الهی امام حسین (ع) را در راستای تحول عظیم اجتماعی و سیاسی  دانست و اظهارداشت: حرکت امام حسین (ع) صورت گرفت تا یک نظام مبتنی بر آموزه‌های وحیانی شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه  تبیین فلسفه نظام سیاسی در اسلام با شهادت عجین شده است، تصریح کرد: در جامعه اسلامی باید امام عادل حاکم باشد و جایی افراد فاسد نیست و امام حسین این اصل را با شهادت خود و فرزندانش نشان داد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: جامعه آن زمان به قدری فساد کشیده شده بود که حاضر نبودند امام خود رابشناسند و به دنبال دنیا بودندو سرانجام در مقابل حق ایستادند.

وی خاطرنشان کرد: امام حسین با شهادت خود بستر حق و رهبری امام زمان را فراهم کرد و راه را برای شکل گیری حرکت‌های انقلابی و سازنده مانند انقلاب اسلامی هموار کرد.

حجت‌الاسلام ابوترابی با بیان اینکه حرکت عاشورا به ما آموخت که در برابر استکبار بایستیم، خاطرنشان کرد:  پیام‌های عاشورا حیات بخش است.

وی اولین پیام عاشورا را مربوط به بانوان دانست و خاطرنشان کرد: شما از حضرت زیبنب مقاومت را آموختید،  دفاع مقدس مدیون شما مادران شهدا است که نقش محوری را در دفاع مقدس داشتید.

خطیب موقت نماز جمعه تهران  در ادامه سخنان خود خطاب به مادران و خواهران شهید تصریح کرد: مادران و همسران بزرگوار ایثارگران در دوران دفاع مقدس از همسر زهیر در حادثه عاشورا الگو گرفتند و اینگونه انقلاب و دفاع مقدس را مدیریت کردند.

وی با اشاره به نقش زنان در استحکام نظام خانواده تصریح کرد: در شرایط کنونی که جامعه کارگری و کارمندی در مضیقه هستند، نقش مدیریت اقتصادی بانوان بسیار تعیین کننده است و زنان با حضور در مغازه‌ها می‌توانند این پیام را به فروشندگان بیاموزند که در مدرسه امام حسین انصاف داشته باشد.

وی با بیان اینکه امام حسین آقای رزمندگان شهدا جانبازان و ایثارگران است که زیر بار ذلت نرفت، بیان داشت: امام حسین مرگ را بر ذلت ترجیح داد که همین مساله  درس مقاومت ملت یمن است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه دفاع مقدس استکبارستیزی را به حزب الله و بدر آموخت، خاطرنشان کرد: منطق عملی عاشورا در منطق عملی دفاع مقدس تکرار شد و امروز دوباره باید منطق عملی عاشورا تکرار شود.

حجت‌الاسلام ابوترابی خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا اظهار کرد: ترامپ تو با ملتی روبرو هستی که نسبت به دنیا بی اعتنا است و کارنامه آن مشخص است.

وی ادامه داد: فلسفه اخیر رفتار ترامپ و نتانیاهو و بن سلمان این است که اگر جلوی حرکت اسلام را نگیرند، خاورمیانه از دستشان می‌رود در حالیکه این اتفاق افتاده است و حرف نتانیاهو این است که اگر جلوی حرکت کوبنده اسلام را نگیرند باید با رژیم صهیونیستی خداحافظی کنند

خطب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه یکی از درس‌های مهم عاشورا این است که قدم‌ها باید مبتنی بر علم و اخلاق و دانش و معرفت باشد، تصریح کرد: باید از عاشورا درس سلوک علمی بیاموزیم و در این راه ثابت قدم باشیم و امام و مقتدای خود را بشناسیم.

این خبر در حال تکمیل است..

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.