امروز ۲ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۵:۰۲ ق.ظ

راهکاری برای کاهش ترافیک و مشکل کمبود جای پارک در تهران و سایر کلانشهرها

بیش از 30 درصد معضل ترافیک تهران ناشی از کمبود جای پارک و به تبع آن تردد خودروها برای پیدا کردن جای پارک خالی می باشد که این مساله مصرف سوخت بیشتر و افزایش آلودگی هوا را به دنبال دارد.بیش از 30 درصد معضل ترافیک تهران ناشی از کمبود جای پارک و به تبع آن تردد خودروها برای پیدا کردن جای پارک خالی می باشد که این مساله مصرف سوخت بیشتر و افزایش آلودگی هوا را به دنبال دارد.

به گزارش جمهوریت؛بیش از ۳۰ درصد معضل ترافیک تهران ناشی از کمبود جای پارک و به تبع آن تردد خودروها برای پیدا کردن جای پارک خالی می باشد که این مساله مصرف سوخت بیشتر و افزایش آلودگی هوا را به دنبال دارد.

رشد روزافزون تولید خودرو و عدم همخوانی تعداد خودروهای سطح شهر با ظرفیت خیابان ها و همچنین کبود جای پارک و یا عدم اطلاع از فضاهای پارک موجود، باعث به وجود آمدن معضلات ترافیکی و آلودگی هوا در تهران و کلانشهرها شده است.

براساس پژوهش های صورت گرفته توسط موسسه ترافیک جهانی INRIX در کلانشهرهای دنیا، زمان زیادی صرف پیدا کردن جای پارک خالی می شود. از مهمترین تاثیرات آن می توان به اتلاف زمان شهروندان و مصرف سوخت بیشتر در هنگام جستجوی جای پارک اشاره کرد. هزینه تحمیل شده ناشی از معضل کمبود جای پارک در کشورهایی مثل ایالت متحده آمریکا به بیش از ۷۲ میلیارد دلار، در آلمان ۴۰ میلیارد یورو و در انگلستان به ۲۳ میلیارد پوند در سال می رسد. با یک حساب سرانگشتی می توان تخمین زد این رقم برای کشور ما نیز به میلیاردها تومان می رسد که با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی قطعا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اما راهکار چیست؟

 

راهکار ساماندهی فضاهای پارک، ایجاد بانک اطلاعات پارکینگها و جاهای قابل پارک و اطلاع رسانی وضعیت خالی بودن فضاهای پارک به شهروندان می باشد. کلانشهرها نیاز به بستری آنلاین برای مدیریت عرضه و تقاضای جای پارک دارند که از این طریق بتوان حداکثر بهره وری از فضاهای پارک موجود در شهر را به عمل آورده و همچنین برنامه ریزی های لازمه برای توسعه زیرساخت های جای پارک در نقاط مختلف شهر را انجام داد. شهرهای هوشمند نیاز به چنین بسترها و زیرساخت های اطلاعاتی هوشمندی به منظور ارائه تسهیلات و خدمات نوین به شهروندان دارند.

استارتاپ “الوپارک”، راهکاری را ارائه کرده است که با بهره گیری از بسترهای فناورانه، جستجو و عرضه و تقاضای جای پارک در شهر را تسهیل نموده و خدمات نوینی در حوزه جای پارک به شهروندان ارائه می نماید. این امر از طریق سامانه الو پارک در بستر وب سایت و اپلیکیشن موبایل ( اندروید و iOS ) در اختیار رانندگان قرار می گیرد که سفری هوشمندانه را برای ایشان رقم می زند. عملکرد این سیستم به این صورت می باشد که کاربر قبل از شروع سفر و رسیدن به مقصد، می تواند جای پارک و زمان مورد نظر خود را مشخص نموده هزینه را به صورت آنلاین پرداخت نموده و کد رزرو دریافت می نماید. در هنگام مراجعه به پارکینگ با ارائه کد رزرو، پذیرش شده و به سهولت در پارکینگ پارک می نماید.

سعید امینیان موسس و بنیانگذار الوپارک می گوید: با توجه به اینکه معضل ترافیک و جای پارک گریبان گیر شهروندان تهرانی و کلانشهرهای دیگر می باشد، تیم الو پارک با درک این موضوع اقدام به طراحی سامانه الوپارک نمود که از اسفند ماه ۹۶ در دسترس شهروندان تهرانی قرار گرفت. وی در ادامه افزود حدود ۵۰۰ پارکینگ در تهران وجود دارد که در حال حاضر حدود ۷۰ پارکینگ عضو سامانه الو پارک بوده و هر ماه نیز حدود ۱۰ پارکینگ به این فهرست اضافه می گردد. شهروندان تهرانی قبل از شروع سفر خود، با استفاده از اپلیکیشن الو پارک می توانند پارکینگ های موجود در مقصد را مشاهده و اقدام به رزرو جای پارک در بازه زمانی مورد نظر خود نمایند.

امینیان در ادامه امکانات این سامانه را بیان کرد. از مشخصات این اپلیکیشن می توان به امکان جستجو براساس نام محله، خیابان، نام اماکن مهم و یا نام پارکینگ اشاره کرد. همچنین کاربر می تواند پارکینگ های اطراف خویش را به سادگی مشاهده نماید. نمایش هزینه پارکینگ ها برای مدت زمان مشخص شده از ویژگی های مهم و برجسته این سامانه است که کاربران از آن استقبال نموده اند. مشاهده اطلاعات پارکینگ و راهنمای دسترسی به آن و همچنین پرداخت آنلاین از طریق درگاههای بانکی و مشاهده کلیه سوابق رزروهای قبلی خویش از ویژگی های دیگر این اپلیکیشن هستند. کاربران پس از ثبت نام اولیه، اعتبار رایگانی دریافت می نمایند و همچنین از طریق منوی معرفی به دوستان نیز می توانند این اپلیکیشن را به دوستان خویش معرفی نموده و از این طریق اعتبار رایگان خود را افزایش دهند. همچنین راهنمای کاملی برای کار با اپلیکیشن برای کاربران در نظر گرفته شده است.

امینیان در مورد برنامه های توسعه ای الوپارک افزود: با توجه به اینکه حدود ۷۰ درصد پارکینگ های خصوصی و منازل شخصی در طول روز بدون استفاده می باشد، تیم الوپارک در راستای بهره برداری حداکثری از این گونه فضاها و عرضه آنها به متقاضیان و رانندگان اقدام به راه اندازی پلتفرمی برای اشتراک فضاهای پارکینگ های خصوصی و منازل شخصی نموده ایم. همچنین امکان استفاده از فضاهای پارک حاشیه ای کنار خیابان نیز از دیگر برنامه های الوپارک می باشد که برنامه ریزی برای ورود به این حوزهصورت گرفته است.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.