دادستان کل آمریکا اعلام کرد:

تبانی ترامپ با روسیه احراز نشد

دادستان کل آمریکا که روز جمعه گزارش نتایج تحقیقات «رابرت مولر» بازرس ویژه پرونده دخالت ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا را دریافت کرده بود، اعلام کرد .دادستان کل آمریکا که روز جمعه گزارش نتایج تحقیقات «رابرت مولر» بازرس ویژه پرونده دخالت ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا را دریافت کرده بود، اعلام کرد .

به گزارش جمهوریت ؛ «ویلیان بار» دادستان کل آمریکا که روز جمعه گزارش نتایج تحقیقات «رابرت مولر» بازرس ویژه پرونده دخالت ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا را دریافت کرده بود، اعلام کرد که بر اساس این گزارش هیچ شواهد متقنی دال بر تبانی ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با روس‌ها در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ مشاهده نشده است.

دادستان کل آمریکا همچنین در خصوص دیگر اتهام وارد شده به ترامپ یعنی «اخلال در روند رسیدگی قضائی» نیز تأکید کرد که در گزارش رابرت مولر مصادیقی که نشان دهد ترامپ عامدانه در روند رسیدگی قضائی اخلال ایجاد کرده، وجود ندارد و بدین ترتیب این اتهام نیز [بر اساس اطلاعات و شواهد موجود] فعلاً قابل اثبات نیست.

با این حال به گفته دادستان کل آمریکا، رابرت مولر در گزارش نهایی خود تصریح کرده است که در این گزارش جرمی از ترامپ به اثبات نرسیده اما این مسئله لزوماً به معنای تبرئه کامل وی نیست.

اگرچه در گزارش مولر که بر اساس اظهارات دادستان کل آمریکا ظاهراً گزارش جامعی نبوده، ترامپ به‌طور کامل تبرئه نشده است اما ترامپ دقایقی پس از اینکه دادستان کل از عدم اثبات اتهامات مطرح‌شده علیه وی خبر داد با انتشار پیامی در حساب رسمی خود در توئیتر اعلام کرد: «نه تبانی و نه اخلال در روند رسیدگی قضائی؛ تبرئه کامل. آمریکا را بزرگ نگاه داریم.»

در این میان نمایندگان حزب دموکرات در کنگره آمریکا که از قبل نیز بر علنی شدن نتایج تحقیقات رابرت مولر اصرار داشتند، انتشار گزارش به‌صورت خلاصه از سوی دادستان کل این کشور را غیرقابل‌قبول خوانده و خواستار دسترسی به متن کامل این گزارش شده‌اند.

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در این خصوص خاطرنشان ساخته است: «اینکه گزارش مولر، رئیس‌جمهور [ترامپ] را از اتهامی جدی مانند اخلال در روند رسیدگی قضائی تبرئه نمی‌کند، نشان‌ می‌دهد که گزارش کامل و اسناد مربوطه باید بدون فوت وقت علنی شود.»

سناتور «برنی سندرز» که چندی پیش نامزدی خود برای شرکت در انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها برای تعیین نامزد نهایی این حزب در انتخابات ۲۰۲۰ را اعلام کرده بود نیز با انتشار پیامی کوتاه در توئیتر به عدم انتشار گزارش کامل رابرت مولر اعتراض کرد. وی در این پیام گفت: «من خلاصه گزارش مولر را نمی‌خواهم. من کل این گزارش لعنتی را می‌خواهم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.