امروز ۲۳ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۹:۲۰ ب.ظ

معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال/ لیورپول؛ هیچ‌وقت تنها نیست!

به گزارش جمهوریت ;

لیورپول با هواداران پرشوری که دارد بعد از سال‌ها در حال تعبیر رویای هوادارانش برای قهرمانی در لیگ برتر است.

به گزارش ایسنا، سال‌هاست که لیورپولی‌ها به دنبال قهرمانی در لیگ برتر هستند و هر سال که به این مهم نمی‌رسند، فریادهای تو تنها نخواهی ماند آنها بلندتر از قبل می‌شود. هواداران پرشور لیورپول البته امسال کورس دو گانه ای با سیتی بر سر عنوان قهرمانی داشتند.

زمانی که بیل شنکلی به طور ناگهانی در ۱۲ ژوئن سال ۱۹۷۲ لیورپول را ترک کرد، هیچ‌کس جانشینی بهتر از باب پیسلی برای به عهده گرفتن این سمت نمی‌دانست. باب پیسلی در لیورپول ماند و افتخارات زیادی برای این تیم به دست آورد. در سال ۱۹۷۴ باب پیسلی، معمار لیورپول که توانست قرمزها را قدرت برتر اروپا کند از این تیم رفت. او یک بار گفت‌: لیورپول برای من ساخته شده است و من برای لیورپول.

باب پیسلی شخصیت مهمی در تاریخ تیم لیورپول است. پیسلی همچنین با بازیکنان سطح بالایی همچون کنی دالگلیش، الن هانسن، گریم سونس و یان راش توانست برای بیش از یک دهه قدرت اول اروپا باشد و قهرمانی در لیگ و جام باشگاه‌های اروپا را به دست بیاورد.

لیورپول یکی از شهرهای مهم فوتبالی کشور انگلیس به شمار می‌رود که در آن دو باشگاه قدیمی و رقیب «اورتون» و «لیورپول» قرار گرفته‌اند. در سال ۱۸۹۲ باشگاه لیورپول متولد می‌شود و از همان سال در آنفیلد که قبلاً اورتون در آن بازی می‌کرد، به میدان رفتند.

بازی خاطره انگیز

۲۰۰۵؛ لیورپول ۳-۳ میلان؛ ورزشگاه المپیک استانبول

نمی‌شود هوادار لیورپول بود و این بازی خاطره انگیز را از یاد برد. وقتی همه دنیا مبهوت قدرت جادویی فوتبال شدند. در آن دیدار میلان توانست در نیمه نخست با سه گل لیورپول را شکست دهد. به نظر می‌رسید کار برای لیورپول به پایان رسیده است ولی شاگردان رافائل بنیتس در نیمه دوم به بازی برگشتند و سه گل خورده را جبران کردند و بازی را به ضربات پنالتی کشاندند. در ضربات پنالتی نیز بخت و اقبال با لیورپولی‌ها یار بود و این یرزی دودک، دروازه‌بان لهستانی بود که درخشید تا لیورپول قهرمان شود. حالا لیورپولی‌ها برای اولین بار پس از آن سال به استانبول می‌روند تا دیدار برگشت خود برابر بشیکتاش را برگزار کنند.

استیون جرارد، سمبل لیورپولی‌هاست. جرارد با لیورپول به افتخارات ریز و درشت زیادی رسیده است. قهرمانی در جام حذفی با گل این بازیکن یکی دیگر از افتخارات جرارد است. هر چند جرارد با لیورپول به افتخارات زیادی رسید ولی هرگز نتوانست با این تیم قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کند. او سه بار با لیورپول نایب قهرمان لیگ برتر شد.

همچنین جیمی کاراگر یکی از بزرگان تاریخ لیورپول است که تمام دوران فوتبال خود را در لیورپول گذراند. کاراگر از سال ۱۹۹۷ برای لیورپول به میدان رفت تا سال ۲۰۱۳ بیش از ۷۰۰ بازی برای قرمزپوشان آنفیلد انجام داد. فینال استانبول یکی از بزرگ‌ترین افتخارات دوران فوتبالی کاراگر بود. این بازیکن متعصب غیر از این قهرمانی توانست دو قهرمانی در جام حذفی، سه قهرمانی در جام اتحادیه، یک سوپرکاپ و یک جام یوفا را کسب کند. کاراگر ۳۸ بازی ملی برای انگلیس انجام داده است. او قبل از جام جهانی ۲۰۱۰ از فوتبال خداحافظی کرد ولی فابیو کاپلو، سرمربی وقت انگلیس او را متقاعد به بازگشت به انگلیس کرد و کاراگر نیز با درخشش در جام جهانی ۲۰۱۰ نشان داد کاپلو درباره او اشتباه نکرده است. او در حال حاضر کارشناس برنامه‌های ورزشی است.

سرمربی

هدایت لیورپول را یورگن کلوپ آلمانی بر عهده دارد ولی این مربی تاکنون نتوانسته این تیم را به یک قهرمانی برساند. تیم او امسال در لیگ قهرمانان اروپا و لیگ برتر این فرصت را دارد تا طلسم شکنی کند و عنوان قهرمانی را به دست بیاورد. نایب قهرمان فصل گذشته لیگ قهرمانان، در لیگ برتر رقابت سختی با سیتی برای قهرمانی دارد. کلوپ با دورتموند نیز نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان را تجربه کرد تا جزو مربیانی باشد که دو بار در فینال لیگ قهرمانان باخته است.

از ۱۰ خرید گران تاریخ لیورپول، ۹ خرید در زمان حضور کلوپ صورت گرفته است و فقط اندی کارول بازیکنی بود که در سال ۲۰۱۱ جذب لیورپول شد. فان دایک با ۷۵ و آلیسون با ۶۶ میلیون پوند گران‌ترین خریدهای لیورپول هستند و نبی کیتا با ۴۸ میلیون پوند سوم است.

برترین گلزن لیورپولی‌ها یان راش است که ۳۴۶ گل توانسته است برای این تیم به ثمر برساند. راجر هانت با ۲۸۶ گل دوم است و گوردون هاجسون با ۲۴۱ گل در رده سوم قرار دارد.

در زمینه تعداد بازی یان کلهن با ۸۵۷ بازی در رده اول قرار دارد و جیمی کاراگر و استیون جرارد در رده‌های دوم و سوم هستند.

داربی مرسی ساید

اولین باری که دو تیم لیورپول و اورتون برابر هم قرار گرفتند به ۳ اکتبر سال ۱۸۹۴ برمی‌گردد. اورتون با نتیجه قاطع ۳ بر صفر در آن دیدار پیروز شد. لیورپول تا سال ۱۸۹۷ نتوانست همشهری‌اش را شکست بدهد. در آن سال قرمزها در آنفیلد میزبان اورتون بودند و توانستند ۳ بر یک پیروز شوند. سال‌های زیادی آبی‌پوشان تیم برتر به حساب می‌آمدند. دوران حضور دیکسی دین، روزهای خوش این باشگاه بود اما با گذشت زمان و به لطف بیل شنکلی، لیورپول جایگاه خاصی در فوتبال پیدا کرد. ابتدا در انگلیس و سپس در اروپا به عنوان یک تیم برتر شناخته شد.

افتخارات

۱۸ قهرمانی در لیگ

۷ قهرمانی در جام حذفی

۸ قهرمانی در جام اتحادیه

۵ قهرمانی در جام باشگاه‌های اروپا

۳ قهرمانی در جام یوفا

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.