Sorry. No data so far.

امروز ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۴:۴۹ ب.ظ

فتح‌الله‌زاده: نگذاشتم مجیدی پرسپولیسی شود/حیف کریمی استقلالی نشد

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش خبرنگار مهر، علی فتح الله زاده شاید شاخص‌ترین مدیر باشگاه استقلال در طول تاریخ این باشگاه باشد که حتی با گذشت چند سال از دوران مدیریتش هنوز از محبوبیت و نفوذ خاصی بین هواداران این باشگاه برخوردار است.

وی که از فعالان در عرصه رسانه نیز می‌باشد، این روزها تنها فعالیت اقتصادی‌اش به کارهای مطبوعاتی باز می‌گردد. فتح الله زاده به بهانه ایام نوروز در گفتگویی متفاوت با خبرنگار مهر شرکت کرد و پاسخگوی سوالاتی بود که خواندنش خالی از لطف نیست. مشروح گفتگوی خبرنگار مهر با علی فتح الله زاده را در زیر می‌خوانید.

* در این مملکت پول به اندازه کافی هست اما تدبیر و مدیریت لازم نیست
* اگر پول نیست پس این پول‌هایی که اختلاس می‌شود از کجا می‌آید؟
* آقایان پول کاغذ را به رفقای خود می‌دهند و دودش به چشم ما می‌رود
* عابدینی ناقولاترین مدیر پرسپولیس بود
* عابدینی فکر می‌کرد مرا سیاه می‌کند!
* نگذاشتم عابدینی فرهاد مجیدی را پرسپولیسی کند
* هیچ بمبی به پای هاشمی نسب نمی‌رسد
* این استقلال حتماً باید قهرمان شود
* یک روزی بر می‌گردم و ستاره سوم را برای استقلال می‌گیرم
* باید روزی به استقلال بیایم که یک رئیس جمهور حامی سر کار باشد

* خبرگزاری مهر: آقای فتح الله زاده شما سال‌های زیادی مدیر استقلال بودید و حتماً مگوهای زیادی از این تیم دارید. یا درد و دل‌هایی که شاید تا به حال نگفته باشید. می‌خواستیم امروز پای این صحبت‌های شما بنشینیم.

فتح الله زاده: متأسفانه این روزها در کشور ما جای ارزش‌ها و ضد ارزش‌ها عوض شده. در گذشته ورزشکاران سمبل قهرمانی و پهلوانی بودند اما امروز سمبل‌ها را خودمان خراب می‌کنیم. متأسفانه باید بگویم حتی اگر تختی هم الان زنده بود دیگر تختی نمی‌شد. با این دیدگاه‌هایی که در جامعه ما حاکم شده تختی هم اگر زنده بود خرابش می‌کردند. جامعه ما افراد مریض زیاد دارد. مریض‌هایی که کارشان ضد ارزش جلوه دادن ارزش‌هاست.

* در مورد خود شما مصداقی پیدا می‌شود؟
– مثلاً ما رفتیم عنوان شوالیه فوتبال را گرفتیم و همین آدم‌های مریض برای آن حرف در آوردند و گفتند پول دادن این لقب را گرفتند. سوال من از این آدم‌ها این است که اگر آن مؤسسه‌ای که آن عنوان را به من داد هدفش درآمدزایی بود، چرا عنوان شوالیه را به ده نفر نداد که پول بیشتری بگیرد و فقط به من داد؟ چرا این لقب را سالی یک بار نمی‌دهد که بیشتر پول بگیرد؟ تا زمانی که من زنده باشم لقب شوالیه فوتبال ایران در اختیار من است و بعد از من این نشان را به یک فرد دیگر می‌دهند.

* در مورد تحصیلات شما هم صحبت‌هایی شده بود.
– اتفاقاً یکی دیگر از تحرکات همین آدم‌های مریض در خصوص من همین است. بنده ابتدا از یک دانشگاه بسیار معتبر در انگلستان که همه دنیا آن را قبول دارند مدرک معادل دکترا گرفتم. این مدرک را همه دنیا قبول داشتند به جز اینجا. من دعوا نکردم و این بار رفتم در کشور آذربایجان و در معتبرترین دانشکده آن کشور تحصیل کردم. انتظار داشتم که یک الگو برای جوان‌ترها شوم و ببینند وقتی من با این سن سر کلاس رفتم و ادامه تحصیل دادم، جوانان هم سر ذوق بیایند. اما باز هم حرف در آوردند. یعنی کلاً اینجا ارزش‌ها را ضد ارزش جلوه می‌دهند.

* در حوزه استقلال هم که از این اتفاقات زیاد افتاد.
– بله تا دلتان بخواهد. مثلاً استقلال پرافتخارترین باشگاه ایرانی در جام حذفی است. ۴ قهرمانی حذفی یعنی بیشتر از نیمی از قهرمانی‌ها در دوره مدیریت بنده اتفاق افتاده که می‌تواند یک ارزش باشد اما هیچکس به آن نمی‌پردازد. یا دیگر قهرمانی‌ها و افتخاراتی که آوردم و اصلاً درباره آن صحبت نمی‌شود. یا همین کمپی که ساختم و الان ده تا صاحب دارد اما هیچ نامی از بنده نیست.

* آن چیزی که الان بیشتر شما را آزار می‌دهد چیست؟
– مقایسه غلطی که بین بنده و مدیران بعد از من انجام می‌دهند. آقایان ۲۰ برابر پولی که به من می‌دادند را به مدیران بعدی دادند و بعد مقایسه می‌کنند. این مقایسه اصلاً درست نیست. آیا افتخارات استقلال هم به میزان پولی که به آن پرداخت می‌شود رشد کرده؟

* خیلی‌ها مدعی هستند فتح الله زاده عامل گرانی‌های بازیکنان در فوتبال بوده. این را قبول دارید؟
– به هیچ وجه. همان زمان که من بازیکن گران می‌خریدم پرسپولیس دو برابر من به بازیکن پول داد. اما همان آدم‌هایی که روی من موضع داشتند کار ما را بلد کردند. گران‌ترین بازیکنی که بنده خریدم مثلاً ۲ میلیارد بوده که همزمان پرسپولیس بابت خرید خلعتبری ۴ میلیارد هزینه کرد. اما هیچکس آن را ندید.

* نام فتح الله زاده با نقل و انتقالات و بمب ترکاندن عجین شده. کدام بمب نقل و انتقالاتی بیشتر از همه به شما مزه داده؟
– مگر می‌شود روی دست هاشمی نسب بمب ترکاند؟ این نقل و انتقالات دیگر در تاریخ تکرار نخواهد شد. بعداً پرسپولیسی‌ها خیلی خواستند تلافی کنند اما من نگذاشتم.

* خطر پرسپولیسی شدن از بیخ گوش کدام ستاره‌های استقلال پرید؟
– عابدینی زیر پای خیلی از بازیکنان ما نشست. اولی آنها فرهاد مجیدی بود. عابدینی رفت که فرهاد مجیدی را پرسپولیسی کند که من به موقع مطلع شدم و وارد عمل شدم و کاری کردم که این اتفاق نیفتد. بعد از آن به سراغ احمد مؤمن زاده رفتند و یکسری هم سر مؤمن زاده کشتی گرفتم که نرود پرسپولیس. بعد به سراغ علیرضا اکبرپور رفتند که این بار هم این موضوع را خنثی کردم تا عابدینی در ناکامی در تلافی کردن سر هاشمی نسب هت تریک کرده باشد. این اواخر هم سر نکونام با رویانیان زیاد کلنجار رفتیم که این جنگ را هم من بردم و نکونام استقلالی شد.

* نکونام خودش استقلالی بود. این به شما کمک نکرد؟
– جواد خیلی استقلالی بود و انصافاً خودش خیلی کمک کرد تا ما این جنگ را ببریم. اما یک مدیر برنامه پرسپولیسی داشت که موش می دواند و دنبال این بود که جواد را پرسپولیسی کند.

* در دوران مدیریت شما چند مدیر مقابل شما در پرسپولیس بودند. از نظر شما چغرترین مدیر پرسپولیس در دوران مدیریت شما کدام بود؟
– بی تردید عابدینی. عابدینی مدیر بسیار قوی بود. ما زیاد با هم کشتی گرفتیم. مرتب همدیگر را سیاه می‌کردیم. عابدینی «ناقولا» ترین مدیر پرسپولیس بود. این اصطلاح را لطفاً همینطور که گفتم بزنید.

* عابدینی ناراحت نمی‌شود؟
– مطمئنم بعد از آنکه این مصاحبه را خواند درباره من مصاحبه می‌کند. بعد من به او زنگ می زنم و می‌گویم چرا این مصاحبه را کردی؟ می‌گوید به جان علی من اینطوری نگفتم اون روزنامه خودش نوشت… یعنی باز می‌رود در این فاز که مرا سیاه کند.

* رابطه خوبی خوبی عابدینی دارید؟
– انصافاً عابدینی یک مدیر قوی و قابل احترام است که دوستی صمیمی با هم داریم.

* ساده‌ترین مدیر پرسپولیس؟
– هیچکدام از مدیران پرسپولیس ساده نبودند و راحت نمی‌شد با آنها کلنجار رفت. معمولاً چیدمان‌ها طوری بود که موضع پرسپولیسی‌ها قوی‌تر بود.

* یعنی مدیرانش قوی‌تر بودند؟
– مدیرانش نه، مدیران بالادستی که مدیران مشترک استقلال و پرسپولیس بودند.

* بیشتر توضیح می‌دهید؟
– بله. مجمع دو تیم مشترک است. در زمان ما رؤسای سازمان تربیت بدنی و الان وزیر ورزش. آن زمان رؤسای سازمان پرسپولیسی بودند و این کار ما را سخت می‌کرد.

* پس این شائبه‌ای که الان پیش آمده و می‌گویند وزیر پرسپولیسی است و هوای پرسپولیس را دارد صحت دارد؟
– در این باره صحبت نمی‌کنم چون در دل کار نیستم و خبر ندارم. اما در زمان ما اینطور بود. چون آنها پرسپولیسی بودند ناخودآگاه امکانات و شرایط بیشتر به سمت آنها غش می‌کرد.

* شما در همه این سال‌ها که در استقلال بودید بالا و پایین‌های زیادی دیدید. سخت‌ترین مقطعی که در استقلال داشتید کدام بود؟
– دوران وزارت عباسی سخت‌ترین دوران مدیریت من بود. هیأت مدیره مخالف ما بود و در حالی که ما برای قهرمانی می‌جنگیدیم هر روز یک برنامه علیه من داشتند یا علیه من که مدیرعامل بودم مصاحبه می‌کردند. البته همان سال ما قهرمان حذفی شدیم. هیأت مدیره با من نبود اما خدا با من بود.

* راحت‌ترین مقطعی که در استقلال داشتید؟
– بی شک در دورانی که آقایان آقامحمدی، میرولد و ایروانی هیأت مدیره بودند. این بهترین هیأت مدیره تاریخ استقلال بود که دیگر هم تکرار نخواهد شد. با اینکه من آن زمان کم تجربه بودم این آقایان آنقدر قوی بودند و از من حمایت می‌کردند که کم تجربگی من احساس نشد.

* با مربیان زیادی در استقلال کار کردید. بدقلق‌ترین مربی که با شما کار کرد کی بود؟
– یکی بود که نمی‌خواهم اسمش را بیاورم اما خودش می‌داند. البته بهتر است بگویم بدقلق نه، کمی ضعیف‌تر از دیگران بود.

* از انتخاب کدام سرمربی پشیمان شدید؟
– چون با همه مربیانی که انتخاب کردم کم و زیاد موفقیت و قهرمانی داشتیم طبیعی است که از انتخاب هیچکدام پشیمان نباشم.

* این سوال را طور دیگری مطرح می‌کنم. از کدام یک از این انتخابات خاطرات بهتری دارید؟
– مرحوم پورحیدری، مرحوم حجازی و امیر قلعه نویی. چون افتخارات بیشتری با اینها به دست آوردم.

* حتماً تعداد بازیکنان چموشی که شما را اذیت کردند هم کم نیست. کدام بازیکن بیشتر از همه شما را آزار داد؟
– راستش را بخواهید تعدادشان آنقدر زیاد هست که یادم رفته. اما در مورد یکی از این بازیکنان که الان برای خودش اسطوره‌ای هست و کلی هوادار دارد یک خاطره دارم. من شخصاً با او برای عقد قرارداد سه چهار روز کلنجار رفتم و دست آخر قبل از اینکه چک روز بگیرد حاضر نشد قراردادش را امضا کند. به محض اینکه قرارداد را با این شرایط امضا کرد و از دفتر من رفت بیرون در تلویزیون مصاحبه‌اش را دیدم که گفت به عشق هواداران سفید امضا کردم… واقعاً این مصاحبه را دیدم کپ کردم!

* هیچ وقت شد بازیکنی به یک تیم دیگر برود و حسرت بخورید که چرا شما او را نگرفتید؟
– فقط در یک مورد حسرت نگرفتن یک بازیکن را خوردم که آن را هم گرفته بودم، اما دوستانم در باشگاه قدری دست دست کردند تا بعد از قرارداد با ما به پرسپولیس برود. آن هم علی کریمی بود. علی کریمی آمد پیش ما قرارداد هم بست، اما دوستان تعلل کردند تا به پرسپولیس برود. اگر می‌دانستم دوستانم در باشگاه می‌خواهند دست دست کنند خودم شخصاً او را به هیأت فوتبال می‌بردم. اما غیر از این دیگر هیچ موردی نبود. ما حتی بازیکن اضافه هم می‌گرفتیم اما کم نمی‌گرفتیم.

* بازیکن اضافه می‌گرفتید دقیقاً یعنی چی؟
– یعنی یکسری بازیکن بودند که ما اصلاً آنها را نمی‌خواستیم و نیازی به آنها نداشتیم. اما چون می‌دانستیم پرسپولیس آنها را می‌خواهد، جذبشان می‌کردیم تا پرسپولیس نروند. مثلاً می‌دانستیم فلان بازیکن به پرسپولیس برود جلوی ما شاخ می‌شود، آن بازیکن را می‌گرفتیم و روی نیمکت خودمان می‌نشاندیم.

* خاطرات خوش که با استقلال زیاد دارید. خاطرات تلخ تان چیست؟
– استقلال در زمان ما خیلی تاوان داد تا فوتبال ما درست شود. یکی از آنها سالی بود که ورزشگاه آزادی دریاچه شد و ما بازی نیمه نهایی آسیا را به تیم کره‌ای باختیم تا به فینال آسیا نرسیم. آن سال فینال و قهرمانی تو دست ما بود که شرایط جوی آن را از ما گرفت. این اتفاق باعث شد تا ورزشگاه آزادی کلاً بازسازی شود. تاوان آن را ما دادیم تا فوتبال نفعش را ببرد. ما از این تاوان‌ها زیاد دادیم.

* نظرتان درباره هدایتی و اتفاقاتی که برای او افتاده چیست؟
– هدایتی به هرکجا بدی کرده باشد به فوتبال بدی نکرده. هرچند یک ریال هم به استقلال نداده و حتی خیلی جاها با هزینه‌هایی که کرده به استقلال لطمه هم زده، اما در کل به فوتبال بدی نکرده. ضمن اینکه کلاً اعتقادی به بازی کردن با آبروی افراد ندارم. هدایتی یا هر فرد دیگری اگر جرمی مرتکب شده دستگاه قضا به آن رسیدگی می‌کند و ما صلاحیت اظهار نظر در این باره را نداریم.

* چشم‌انداز علی فتح الله زاده برای این استقلال چیست؟
– هر طوری به این استقلال نگاه کنید می‌بینید باید قهرمان شود چون ظرفیت‌های لازم را دارد. سال‌ها طول می‌کشد یک استقلال با این همه بازیکن با کیفیت و با یک مربی بزرگی مثل شفر کنار هم جمع شوند. این تیم حتماً باید قهرمان شود.

* علی فتح الله زاده به استقلال بر می‌گردد؟
– دوست دارم یک بار با یک رئیس جمهور همراه و حامی به استقلال برگردم، سه سال باشم و ستاره سوم را که به این تیم بدهکارم برای آن بگیرم برای همیشه با مدیریت استقلال خداحافظی کنم.

* نظر شما درباره مشکلات اقتصادی مملکت چیست؟
– اصلی‌ترین عامل مشکلات اقتصادی که همه ما با آن درگیر هستیم بی تدبیری مسئولان بالادستی است. آقایان برای حل ساده‌ترین مشکلات هم تدبیر ندارند. بخش اعظمی از این مشکلات را خودشان طراحی می‌کنند. فوتبالی‌اش می‌شود: «این دولت گل به خودی زیاد می‌زند». و فوتبالی ترش می‌شود: «خط دفاعی این دولت آنقدر ضعیف است که تیم مقابل برای گل زدن نیاز به مهاجم ندارد». یعنی این دولت اصلاً نیاز به دشمن ندارد. وضعیت طوری شده که انسان فکر کند اگر اصلاً دولت نباشد شرایط از این بدتر نمی‌شود. شاید بهتر هم بشود.

* می‌گویند کشور با مشکل اقتصادی و کمبود نقدینگی مواجه است.
– اتفاقاً بر عکس تدبیر، چیزی که در کشور زیاد است پول است. اگر پول نیست پس این همه پولی که اختلاس می‌شود از کجا می‌آید؟

* این مشکلات اقتصادی چه تأثیری در شغل شما داشته؟
– کار اصلی من هم مطبوعات است و رابطه مستقیم با کاغذ و قیمت آن دارد. وقتی آقایان کاغذ را به رفقای خود می‌دهند، امثال ما باید با چند برابر قیمت کاغذ بخریم تا با این مشکلات بزرگ مواجه باشیم. من هم مثل سایر مطبوعاتی‌ها در آستانه از دست دادن شغلم هستم و با زحمات بسیار زیادی هنوز سرپا هستم. باز هم تاکید می‌کنم پول و امکانات زیاد داریم اما تدبیر لازم برای مدیریت آن در دولت محترم وجود ندارد.

* و حرف آخر علی فتح الله زاده؟
– حرفی را که باید اول می‌زدم آخر می‌گویم. ایام نوروز را به همه هموطنان عزیزم تبریک می‌گویم و آرزوی سالی خوب برای همه می‌کنم. امیدوارم در سال جدید مشکلات اقتصادی از بین برود و مردم نفسی به راحتی بکشند. امیدوارم در سال جدید دل مردم خوش شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.