بوکس در سال۹۷/ از درهای بسته اتاق ناطق تا پخش تلویزیونی و راه‌اندازی بوکس بانوان

بوکس ایران هر چند که سال ۱۳۹۷ را خوب شروع نکرد اما توانست روزهای خوبی را در پایان سال سپری کند.

به گزارش جمهوریت ;

بوکس ایران هر چند که سال ۱۳۹۷ را خوب شروع نکرد اما توانست روزهای خوبی را در پایان سال سپری کند.

به گزارش ایسنا، بوکس ایران از ابتدای سال ۱۳۹۷ با حواشی زیادی کار خود را شروع کرد، اتفاقی که با وجود رئیس جدید امری نسبتاً عادی برای این رشته بود. حسین ثوری کار خود در سال گذشته را با درهای بسته اتاق ریاستش آغاز کرد، جایی که ناطق‌نوری کلید دفتر را به او تحویل نمی‌داد. اینکه سال گذشته با حواشی زیادی برای بوکس همراه بود صحت دارد اما با توجه به اقداماتی که در این یک سال صورت گرفت، می‌توان نمره قابل قبولی را به فدراسیون حسین ثوری داد. از این جهت اتفاقات و اقدامات یک ساله بوکس را به صورت برگزیده در ادامه این گزارش آورده‌ایم که آن‌ها را می‌خوانید.

ناطق کلید دفتر را تحویل داد

پس از آنکه حاج احمد ناطق نوری پس از ۲۸ سال ریاست در فدراسیون بوکس از این سمت استعفا داد، به نظر می‌رسید تمایلی به ترک اتاق ریاست نداشت و با گذشت چند ماه از ریاست حسین ثوری، کلید دفتر را به رئیس جدید فدراسیون بوکس تحویل نمی‌داد.

پس از رسانه‌ای شدن این موضوع ناطق نوری در تاریخ ۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۷ کلید دفتر ریاست را به رئیس جدید تحویل داد تا به این ترتیب پایان کار ناطق نوری در بوکس اعلام شود.

ناکامی در کسب سهمیه المپیک جوانان

بوکسورهای جوانان ایران که با سرمربیگری عبدالرضا انصاری در رقابت‌های بوکس قهرمانی جوانان آسیا ۲۰۱۸- تایلند (انتخابی المپیک جوانان) شرکت کرده بودند، با کسب تنها سه مدال برنز در گرفتن سهمیه المپیک موفق نبودند.

مدال‌های برنز ایران در این رقابت‌ها را سجاد موسوی، علی سپهر و حسین شادمان به ترتیب در اوزان ۸۱-، ۹۱+ و ۹۱- کیلوگرم کسب کردند.

البته پس از اینکه بوکسورهای ایران نتوانستند در رقابت‌های قهرمانی آسیا سهمیه المپیک کسب کنند، رئیس فدراسیون جهانی پس از جلسه با حسین ثوری یک سهمیه وایلد کارت به ایران داد.

پدر بوکس ایران درگذشت

حسن باشت‌باوی، ملقب به پدر بوکس ایران صبح روز (سه‌شنبه) ۱۸ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ در گچساران درگذشت. حسن باشت باوی ملقب به “پدر بوکس ایران” در سال ۱۳۰۶ در آبادان متولد شد و از سال ۱۳۲۳ ورزش بوکس را به صورت کلاسیک در شهر آبادان و زیر نظر “واگنر“، مربی انگلیسی آغاز کرد.

او در سال ۱۳۲۸ به مقام نایب قهرمانی کشور دست یافت و پس از کسب عناوین متعدد در مسابقات داخلی و خارجی در سال ۱۳۳۷ به کسوت مربیگری روی آورد. باشت‌باوی در سال‌های ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۴ مربی تیم ملی بود و توانست تیم ملی کشورمان را در بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ تهران به مقام قهرمانی برساند.

تندیس او در یکی از بوستان‌های بزرگ شهر گچساران نیز ساخته شده بود اما در اقدامی عجیب این تندیس به صورت کامل شکسته شد که دلیل این اتفاق هیچگاه مشخص نشد.

احسان روزبهانی جراحی کرد

ملی‌پوش نام آشنای تیم ملی بوکس ایران روز یکم شهریور ماه ۱۳۹۷ با انجام جراحی دیسک گردن در بیمارستان بستری شد.

ناکامی در بازی‌های آسیایی جاکارتا با سبک وزن‌ها

پس از کش و قوس‌های فراوان در رابطه با تعداد بوکسورهای اعزامی ایران به بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا، سرانجام تعداد بوکسورها ابتدا از ۶ نماینده به پنج و سپس به سه بوکسور کاهش یافت.

در این رقابت‌ها امید احمدی‌صفا در وزن ۴۹- کیلوگرم، سجاد کاظم‌زاده در وزن ۶۹- کیلوگرم و شاهین موسوی در وزن ۷۵- کیلوگرم نمایندگان ایران بودند که با شکست مقابل حریفان از دور رقابت‌ها کنار رفتند. به این ترتیب بار دیگر بوکسورهای سبک وزن ایران از کسب مدال در بازی‌های آسیایی ناکام مانده و تیم ملی بوکس نیز دست خالی از اندونزی به ایران بازگشت.

هدایت تیم ملی ایران در این رقابت‌ها را اکبر احدی به عنوان سرمربی و علی مظاهری به عنوان مربی بر عهده داشتند.

استارت راه اندازی بوکس بانوان زده شد

پس از انقلاب جمهوری اسلامی، بوکس ایران تا کنون در بخش بانوان هیچ فعالیتی نداشته است اما، روز ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۷ سایت فدراسیون برای نخستین بار جهت ثبت نام بانوان در زمینه داوری و مربیگری بوکس باز شد که همین موضوع امیدواری‌ها برای آغاز فعالیت بانوان در این رشته را بیشتر کرد.

راه اندازی بوکس بانوان از قول‌هایی بود که حسین ثوری در زمان انتخابات داد و به نظر می‌رسد تا حدودی هم در این زمینه موفق عمل کرده است. ضمن اینکه فدراسیون جهانی بوکس (‌AIBA) در اواخر سال ۱۳۹۷ پوشش زنان مسلمان برای حضور در مسابقات بین‌المللی بوکس را تأیید کرد تا این امیدواری بیش از پیش شود.

راه‌اندازی دوباره لیگ‌برتر بوکس

پس از تشکیل کمیته فنی فدراسیون بوکس، یکی از بحث‌هایی که مورد بررسی قرار گرفت راه‌اندازی دوباره لیگ‌برتر بوکس بود که فدراسیون بوکس قول برگزاری این رقابت‌ها از سال ۱۳۹۸ را داد. طبق تصمیم حسین ثوری دبیر فدراسیون یعنی علیرضا کلانتری سرپرستی سازمان لیگ را نیز بر عهده دارد.

بوکسور تیم ملی پناهنده شد

یکی از اصلی‌ترین حواشی بوکس ایران در سال ۱۳۹۷ پناهنده شدن مبین کهرازه بوکسور تیم ملی در کشور اتریش بود. در حالی که تیم ملی ایران برای شرکت در مسابقات مجارستان ابتدا به شهر وین کشور اتریش سفر کرده بود تا از آنجا عازم محل برگزاری مسابقات یعنی شهر بوداپست شود، مبین کهرازه از میان بوکسورهای تیم ملی فرار کرده و در این کشور پناهنده شد.

نخستین پخش زنده بوکس پس از انقلاب

بوکس ایران که در فعالیت پس از انقلاب خود هیچگاه پخش زنده مسابقات داخلی از رسانه ملی را تجربه نکرده بود، با تلاش‌های حسین ثوری و تیمش توانست این مهم را تجربه کند. اتفاقی که برای نخستین بار پس از انقلاب، در رقابت‌های قهرمانی کشور جوانان رخ داد. اتفاقی که مسلماً در همگانی‌تر شدن بوکس تأثیرات مثبتی خواهد داشت.

البته این پخش زنده چند ماه بعد در مسابقات بین‌المللی جام مکران چابهار نیز تکرار شد.

میزبانی ایران از تورنمنت بین‌المللی بوکس

آخرین و یکی دیگر از دستاوردهای مهم فدراسیون بوکس در این یک سال که هدایت حسین ثوری فعالیت کرد، میزبانی ایران از تورنمنت بین‌المللی جام مکران در استان سیستان و بلوچستان بود. این موضوع مهم که سال‌ها بود در بوکس ایران فراموش شده بود با پیگیری‌های رئیس فدراسیون رخ داد تا ایران پس از سال‌ها میزبان تورنمنتی بین‌المللی شود.

قطعاً سطح تورنمنت مکران در منطقه آزاد چابهار در سطح اول آسیا و جهان نبود اما، با حضور کشورهای صاحب سبکی چون فیلیپین و هند در بوکس جهان، می‌توان این اتفاق را شروعی تازه برای بوکس ایران دانست.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.