امروز ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۹:۱۶ ق.ظ

آخرین وضعیت محله‌های سیل زده شیراز/پاکسازی و امداد ادامه دارد

علی رغم گذشت چهارروز از سیل ویرانگر پنج فروردین و سه روز از سیل ششم فروردین در محله سعدی شیراز و با وجود تداوم شبانه روزی امدادرسانی از سوی مردم، شهرداری، ارتش ، بسیج و سپاه، هنوز وضعیت شهرک سعدی و برخی بخش‌های شمال شرق شیراز به حالت عادی بازنگشته است.

به گزارش جمهوریت ;

علی رغم گذشت چهارروز از سیل ویرانگر پنج فروردین و سه روز از سیل ششم فروردین در محله سعدی شیراز و با وجود تداوم شبانه روزی امدادرسانی از سوی مردم، شهرداری، ارتش ، بسیج و سپاه، هنوز وضعیت شهرک سعدی و برخی بخش‌های شمال شرق شیراز به حالت عادی بازنگشته است.

بنا بر مشاهدات میدانی خبرنگار ایسنا، شهروندان در بخشی از محله دلگشا، خیابان نیستان، خیابان شهید وفایی و به خصوص گود گل کنان در محدوده سعدی و برخی از ساکنان محدوده بلوار نصر، اطراف بوستان نماز و مسیر منتهی به چهارراه دلگشا، فضیلت و…. شاهد حجم زیادی از گل و لای هستند.

این درحالیست که مجموعه عوامل شهرداری شیراز با بسیج امکانات خود از مناطق مختلف شهر، در حال تلاش برای پاکسازی کامل این منطقه و منازل شهروندان هستند.

فعالیت گروه‌های مردم نهاد و مجموعه‌های مختلف مردمی که طی سه روز گذشته در بخش‌های پاکسازی منازل و معابر، تخلیه آب و گل و لای منازل، اسکان شهروندان سیل‌زده، تأمین غذا، آب و سایر مایحتاج شهروندان ساکن این مناطق، تداوم داشته و کاسته نشده است.

در این بین حضور گروه‌هایی از محیط بانان، تشکل‌های دوستدار میراث فرهنگی و محیط زیست، کسبه و ورزشکاران و سازمان‌های مردم نهاد جوانان بسیار چشمگیر و تأثیرگذار بوده است.

گزارش ایسنا حاکی از تبدیل گروه‌های فعال در فضای مجازی اعم از واتس آپ و اینستاگرام به محلی برای اعلام وضعیت، طرح درخواست‌ها، اعلام همکاری و اطلاع رسانی پیرامون مسائل و نیازها و مشکلات شده است.

شهروندان شیرازی که در روزهای اول جاری شدن سیل با بسیج تمام امکانات مردمی، اعم از مالی و جانی، نقدی و غیرنقدی، به کمک میهمانان نوروزی شتافته و در زمینه تأمین نیازهای غذایی، پوشاک و حتی تعمیر تلفن‌های همراه و خودروها و اسکان مسافران، از هیچ کمکی مضایقه نکردند، طی دو روز اخیر، عزم جزم کرده و به کمک آسیب دیدگان سیل در سعدی و سایر محله‌ها شتافتند.

عصر روز گذشته شهردار شیراز ضمن بازدید از محله سعدی و سایر محله‌های از حادثه سیل گفت: با همکاری ۳ هزار نفر از نیروهای شهرداری در حال پاکسازی کوچه‌ها و خیابان‌های مناطق ۷ و ۱۱ و ۳ هستیم و تلاش داریم پس از اتمام پاکسازی اقدام به گلکاری و زیباسازی این بلوارها و خیابان‌ها کنیم.

حیدر اسکندرپور با اشاره به حادثه سیل دروازه قرآن و خسارت‌های جانی و مالی این حادثه گفت: در روز سه شنبه ۶ فروردین ماه نیز سیلی سنگین در محله سعدی داشتیم که این سیل از طریق تونل فضیلت به قسمت شرقی شیراز و بلوارهای نصر، سرداران و … منتقل شد اما به دلیل هماهنگی با راهنمایی و رانندگی مسیرهای منتهی به این بلوارها را مسدود کردیم و این سیلاب را توانستیم مدیریت کنیم تا آسیب جانی در پی نداشته باشد.

شهردار شیراز با اشاره به آب گرفتگی منازل برخی از شهروندان این منطقه افزود: هم اکنون بخشی از نیروهای شهرداری مشغول تخلیه آب منازل شهروندان هستند.

وی خاطرنشان کرد: تلاش داریم طی روزهای آینده شرایط در بخش شرقی شهر شیراز به حالت عادی بازگردد و شهروندان و مسافران شاهد زیبایی و تمیزی این قسمت از شهر باشند.

اسکندرپور خطاب به شهروندان و مسافران اعلام کرد: تلاش داریم شیراز را برای ادامه تعطیلات آماده کنیم و این شهر را مثل گذشته تمیز و زیبا خواهیم کرد.

همچنین رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز نیز با اشاره به وجود مشکلات ناشی از سیلاب در سطح مناطق ۳ و ۱۱ شهر شیراز، تاکید کرد که علاوه بر نیروهای پاکبان آن مناطق، تعداد هشت گروه ویژه در ۸ محور نیز تعیین شده و مشغول به فعالیت هستند.

خوشبخت افزود: با توجه به شدت بارندگی، پاکسازی معابر از سیلاب از همان لحظات ابتدایی و بصورت ۲۴ ساعته آغاز شد که به صورت شبانه روزی در مناطق یازده گانه شیراز به جز مناطق ۳ و ۱۱ که به صورت ویژه این فعالیت در حال انجام است، پاکبانان در حال پاکسازی و شستشوی بقایای حاصل از بارندگی هستند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد که دروازه قرآن، خیابان قرآن قدیم، خیابان نفت، خیابان‌های معزی، شهریار و قانعی، بلوار چهل مقام، بلوار هفت تنان، رفوژ وسط منطقه سه و یازده، تونل سعدی، پل بلوار وفایی، چهارراه حافظیه، بلوار سرداران، خیابان نارنجستان و پشت آرامگاه سعدی، خیابان گلستان و سفر و انشعابات براثر جاری شدن سیلاب طی روزهای پنجم و ششم فروردین با مشکلاتی خصوصاً انباشت گل و لای مواجه بوده است.

به گزارش ایسنا، همکاری مجموعه شهرداری و نواحی مختلف بسیج و سپاه برای اسکان شهروندان سیل زده و تأمین تجهیزات و امکانات و ماشین آلات و همچنین تأمین نیروی انسانی برای کمک به پاکسازی محله‌های آسیب دیده از سیل، بسیار گسترده بوده است.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.