اولویت‌ها برای استفاده از زمان طلایی به منظور جلوگیری از سرریز آب سدها مشخص شده است

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده مجموعه اولویت‌ها برای استفاده از زمان طلایی به منظور مهار بارش‌ها و جلوگیری از سرریز آب سدها مشخص گردیده و ماموریت دستگاه‌های مسئول باز تعریف و ابلاغ شده است.

به گزارش جمهوریت ;

اولویت‌ها برای استفاده از زمان طلایی به منظور جلوگیری از سرریز آب سدها مشخص شده است

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده مجموعه اولویت‌ها برای استفاده از زمان طلایی به منظور مهار بارش‌ها و جلوگیری از سرریز آب سدها مشخص گردیده و ماموریت دستگاه‌های مسئول باز تعریف و ابلاغ شده است.

به گزارش ایلنا، دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی که به منظور اطلاع از شرایط و حوادث طبیعی در استان خوزستان و نظارت بر اقدامات و برنامه ریزی های صورت گرفته برای مقابله با بحرانهای احتمالی به شهر اهواز سفر کرده است در گفتگو با خبرنگاران گفت؛ تلاش می‌شود، بحران احتمالی در استان خوزستان بر اساس اقدامات پیشگیرانه و مقابله کم هزینه با رخدادهای اجتناب ناپذیر با تمرکز بر جلوگیری از آسیب‌های انسانی، مدیریت شود .

وی افزود: خوزستان به دلیل وقوع حوادث طبیعی و غیر طبیعی دارای انباشت تجربیات ارزنده مدیریتی، برای پیشگیری ومقابله باشرایط بحرانی است.

شمخانی با اشاره به مزیت‌های شش گانه استان خوزستان که وجه تمایز ان نسبت به سایر مناطق کشور برای کنترل و مدیریت بحران‌های حاصل ازنزولات آسمانی است اظهار داشت: وجود سدهای متعدد برای مهار سیلاب، جریان داشتن رودخانه‌های متعدد، اتصال به دریاهای آزاد، معابر و کانال‌های مختلف ساخته شده برای کشاورزی، وجود تالاب‌ها و برکه‌های متعدد و زهکشی گسترده زمین‌های کشاورزی از جمله مزایای منحصر بفرد خوزستان برای مهار و استفاده مفید از سیلاب‌ها است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: بهره‌گیری شبکه‌ای از ظرفیت‌های فوق برای ایجاد هم‌افزایی در مزیت‌های انحصاری خوزستان، رویکردی اجتناب‌ناپذیر است که باید با برنامه‌ریزی زمانبندی شده بیش از گذشته به آن اهتمام شود.

وی با اشاره به اثرات مخرب و نگران‌کننده برخی تجاوزهای غیرقانونی به حریم رودخانه‌ها و کانال‌های استان تاکید کرد: همکاری و همراهی نظام‌مند مردم برای کنترل حوادث طبیعی و غیرطبیعی بسیار مهم است و فرهنگ‌سازی در این زمینه از سوی رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی، نقش بسزایی در آزادسازی هدفمند این ظرفیت‌ها دارند.

دریابان شمخانی گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده مجموعه اولویت‌ها برای استفاده از زمان طلایی به منظور مهار بارش‌ها و جلوگیری از سرریز آب سدها مشخص گردیده و ماموریت دستگاه‌های مسئول باز تعریف و ابلاغ شده است.

وی با اشاره به وجود برخی نقاط بحرانی و احتمال تکرار جاری شدن سیلاب در نقاط مشخص از استان خاطرنشان کرد: تلاش می‌شود مبتنی بر نتایج آسیب شناسی های صورت گرفته، مشکل عمده ای برای شهرها و نقاط ساحلی استان ایجاد نشود.

شمخانی گفت: خسارت‌های مادی و انسانی ناشی از سیل کام مردم کشورمان را در ابتدای سال جدید تلخ کرد لیکن در این فضای غمبار ،جلوه های عمیق و شادی بخشی از روحیه نوع دوستی، ایثار، محبت و مشارکت ملی که واقعیت غیر قابل انکار جامعه ایران است بروز و ظهور یافت که زبان از بیان عظمت و زیبایی آن قاصر است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی افزود: رفتارومنش هموطنان ما در کمک به آسیب دیدگان بویژه حماسه بیاد ماندنی،غرورآفرین و بیاد ماندنی مردم متدین و بافرهنگ فارس و شهر شیراز، جلوه های بی مانندی از وحدت ملی را به نمایش گذارد که باید در تاریخ افتخارات ایران زمین ثبت و ضبط شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با ابراز همدردی با خانواده های قربانیان حوادث سیل اخیر در برخی استان های کشور تاکید کرد؛ مجموعه دستگاه های دولتی و نیروهای مسلح در خصوص مدیریت بحران با روحیه جهادی و انقلابی شرایط دشوار را به تدریج کنترل کردند و در چند استان نیز از ایجاد سیل یا ورود آن به شهرها و روستاها پیشگیری شد که شایسته تقدیر هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.