امروز ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۰ ق.ظ

سناروهای افزایش قیمت بنزین ؛ دولت نمی تواند بنزین مفتی بدهد

بعید است حداقل تا پایان سال 97 دغدغه افزایش قیمت بنزین باعث شود مردم در پمپ بنزین‌ها صف‌ بکشند تا غیر از باک خودروها ، گالن ها را هم پر از بنزین کنند.بعید است حداقل تا پایان سال 97 دغدغه افزایش قیمت بنزین باعث شود مردم در پمپ بنزین‌ها صف‌ بکشند تا غیر از باک خودروها ، گالن ها را هم پر از بنزین کنند.

به گزارش جمهوریت ، افزایش قیمت بنزین در بودجه سال ۱۳۹۷ لحاظ نشده و به دولت اجازه داده نشده است تا قیمت بنزین را افزایش دهد وحداقل تا پایان سال نباید منتظر تغییری در سرنوشت بنزین باشیم و سرنوشت سال آینده قیمت بنزین بستگی به بودجه سال ۱۳۹۸ که آذرماه امسال     تحویل مجلس داده می‌شود دارد.

شاید ناآرامی ها و اعتراضات دی ماه که اغلب ریشه در مسائل اقتصادی و معیشتی داشت سبب شد مجلس و دولت از هرگونه افزایش قیمت حامل های سوخت پرهیز کنند اما  افزایش چند صد درصدی قیمت دلار در چند ماه گذشته عملا سبب شده بنزین ۱۰۰۰ تومانی حتی ارزان تر از آب باشد.

اگر مانند اغلب نقاط دنیا قیمت هر لیتر بنزین را یک دلار در نظر بگیریم ؛ با دلار حدود ۱۹ هزار تومانی که گویا قصد ندارد به سیر شتابان صعود پایان دهد ، قیمت بنزین حدود بیست برابر کمتر از ارزش واقعی آن است وعملا با این افزایش سرسام آور اصلاح قیمت حامل های انرژی که سالها برای آن تلاش شد ، بی نتیجه ماند.

اما سناریوهای محتمل برای این کالای استراتژیک که افزایش قیمتش عملا بر همه کالاها موثر است از چند منظر قابل ارزیابی است.

نخست آنکه بدون شک دولت مجبور است سال آینده بنزین را گران کند و عملا این اصلاح قیمت با توجه به کاهش شدید ارزش پول ملی افزایش قابل توجهی خواهد بود.

دیگر آنکه این تکانه شدید بر تمامی عرصه های اقتصاد تاثیر گذارخواهد بود و عملا این بار دولت و مجلس نمی توانند از واهمه اعتراض ، قیمت ها را ثابت نگه دارند.

با این اوصاف محتمل ترین سناریو دو نرخی یا حتی سه نرخی شدن قیمت حامل های انرژی است. شاید گریزی نباشد که دوباره کارت های سوخت به کار گرفته شود تا برای پرهیز از شوک شدید که تاثراتش در اقتصاد زار و نزار این روزها قابل ارزیابی و محاسبه نیست ، راه میانه انتخاب شود.

دولت در این سناریو مجبور است با فرمولی مشخص، سهمیه بندی ها را تعیین کند و مازاد بر سهمیه را نرخ آزاد محاسبه کند.

در هر حال نقشه دولت برای بنزین در سال آینده ، بی شک افزایش قابل توجه قیمت بنزین است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.