امروز ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۹:۲۱ ق.ظ

آیا غلبه بر هوای نفس سخت است؟

خبرگزاری میزان- آیت الله جاودان به سوال شخصی در رابطه با غلبه برهوای نفس پاسخ می دهند.

به گزارش جمهوریت ;

خبرگزاری میزان- آیت الله جاودان به سوال شخصی در رابطه با غلبه برهوای نفس پاسخ می دهند.

آیا غلبه بر هوای نفس سخت است؟به گزارش کروه فرهنگی میزان ، آن چه در ادامه می آید پرسشی است که از آیت الله جاودان شده ودر کتاب « رهنمای طریق » آمده است.

*در حدیثی از حضرت سلیمان (ع) نقل شده که ” ان الغالبَ لهَواءُ اشد من الذی یَفتَحُ المدینه وَحدَه” کسی که بر هوای نفسش غلبه کند از کسی که به تنهایی یک شهر را فتح نموده است برتر است! سوال اینجاست که چند نفر هستند که بتوانند یک شهر را به تنهایی فتح کنند؟ آیا واقعا غلبه بر هوای نفس تا این حد سخت است؟

دراین حدیث اخلاقی یک مقایسه انجام شده و می‌خواهند بفهمانند که کسی که برای هوای نفس خودش غلبه کرده چقدر سختی و رنج کشیده است؛ البته مقصود حدیث امثال ما نیستیم که گاهی هوس و هوایی را ترک می‌کنیم به خاطر هوا و هوس دیگر یا بالاتر. اما کسی که بتواند خود را فتح کند از فتح کشور قدرتمند آمریکا نیز مهمتر است. شما حدیث را به شکل ریاضی و طبیعی نبینید که اندازه‌ی نیروها، توپ، تانک، هواپیما، نیروی پیاده و تدارکات را درنظر بگیرید و بعد با یک نفر که در خانه یا پشت میز نشسته و با هوی و هوس خود می‌جنگد مقایسه کنید تا آنگاه مقایسه برایتان گران بیاید؛ بلکه مقصود فهماندن سختی غلبه بر هوای و هوس انسانی است که جدا کار بسیار بزرگی است.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.