امروز ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۸:۳۱ ب.ظ

ترامپ: اگر حمایت آمریکا نباشد، ایران ظرف دو هفته بر عربستان غلبه می‌کند

واشنگتن پست گزارش داد رئیس‌جمهور آمریکا اخیر در یک نشست انتخاباتی در واشنگتن بار دیگر اظهارات تحقیرآمیزی درباره عربستان به زبان آورده است.واشنگتن پست گزارش داد رئیس‌جمهور آمریکا اخیر در یک نشست انتخاباتی در واشنگتن بار دیگر اظهارات تحقیرآمیزی درباره عربستان به زبان آورده است.

به گزارش جمهوریت؛ روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در ادامه اظهارات تحقیرآمیز خود درباره عربستان، چندی پیش در یک نشست انتخاباتی دیگر نیز اظهارات مشابهی را مطرح کرده است.

طبق این گزارش، ترامپ هفته گذشته در یک نشست انتخاباتی غیرعلنی که با حضور حامیان مالی حزب جمهوری‌خواه در هتل بین‌المللی خودش (هتل ترامپ) در واشنگتن برگزار شده بود، درباره موضوعات مختلفی از جمله رابطه با عربستان صحبت کرده و با افتخار گفته است که در سفر سال گذشته خود به عربستان بر خلاف عرف معمول در برابر پادشاه این کشور تعظیم نکرده است.

او در ادامه گفته است که پیش از این دیده بود که چطور باراک اوباما (رئیس‌جمهور سابق آمریکا) تعظیم کرده و به همین دلیل تصمیم گرفته در سفر خود به عربستان چنین کاری انجام ندهد.

ترامپ در ادامه اظهارات خود در این نشست، مجددا موضوع حمایت نظامی آمریکا از عربستان را تکرار کرده و گفته است اگر حمایت‌های ایالات متحده نباشد، ایران ظرف دو هفته بر عربستان غلبه می‌کند.

بر اساس گزارش واشنگتن‌پست، رئیس‌جمهور آمریکا همچنین در این نشست انتخاباتی فاش کرده است که ملک سلمان، پادشاه سعودی، چندی پیش با او تماس گرفته و از او خواسته که آمریکا در انجام یک عملیات نظامی بزرگ به عربستان کمک کند اما او به پادشاه عربستان گفته که اگر عربستان خواهان این همکاری است باید ۴ میلیارد دلار بابت آن بپردازد.

ترامپ درباره ماهیت این عملیات و کمک درخواستی عربستان و حتی زمان این درخواست سخنی به زبان نیاورده اما واشنگتن‌پست اسفند سال گذشته به نقل از منابع آگاه گزارش داد که رئیس‌جمهور آمریکا از عربستان خواسته برای کمک به کاهش نفوذ ایران در سوریه، ۴ میلیارد دلار به واشنگتن بپردازد.

طی یک هفته گذشته این سومین اظهارنظر تحقیرآمیزی است که از زبان ترامپ درباره عربستان شنیده می‌شود. وی شنبه گذشته ساعاتی پس از گفتگوی تلفنی خود با پادشاه عربستان در جمع هواداران خود در ویرجینیای غربی گفت در این تماس تلفنی به ملک سلمان گفته مشخص نیست بدون آمریکا چه سرنوشتی در انتظار عربستان سعودی خواهد بود!

ترامپ سه روز بعد یعنی در روز سه‌شنبه نیز مشابه این اظهارات را در یک تجمع انتخاباتی دیگر در می‌سی‌سی‌پی تکرار کرد و گفت به پادشاه عربستان گفته است که بدون حمایت آمریکا ممکن است دو هفته بیشتر در قدرت باقی نماند.

سخنان تحقیرآمیز ترامپ درباره عربستان در حالی مطرح می‌شود که ریاض تقریبا به طور کامل از سیاست خارجی او حمایت کرده و حتی وعده داده که برای جبران کاهش عرضه نفت به بازار پس از تحریم ایران، تولید نفت خود را افزایش خواهد داد. عربستان سعودی همچنین از زمان روی کار آمدن ترامپ خریدهای تسلیحاتی هنگفتی را نیز از آمریکا انجام داده است.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.