جدال پزشکان و هوش مصنوعی در تشخیص تومور مغزی

یک سیستم هوش مصنوعی در مسابقات انجام شده در پکن برای تشخیص تومورهای مغزی و پیش‌بینی گسترش هماتوم‌های مغزی، توانست یک پیروزی 2 بر 0 را در برابر پزشکان ماهر ثبت کند.یک سیستم هوش مصنوعی در مسابقات انجام شده در پکن برای تشخیص تومورهای مغزی و پیش‌بینی گسترش هماتوم‌های مغزی، توانست یک پیروزی 2 بر 0 را در برابر پزشکان ماهر ثبت کند.

این سیستم هوش مصنوعی BioMind نام دارد و توسط محققان مرکز تحقیقات بیماری‌های عصبی توسعه داده شده است، این سیستم می‌تواند ۲۲۵ بیماری را تنها در ۱۵ دقیقه و با دقت ۸۷ درصد درست تشخیص دهد.

طی این مسابقه یک تیم مشکل از ۱۵ پزشک از بیمارستان‌های برتر سراسر چین، توانستند در مدت ۳۰ دقیقه تنها ۶۶ درصد موارد را درست پیش‌بینی کنند.

این سیستم هوش مصنوعی توانست گسترش هماتوم مغز را در ۸۳ درصد موارد درست پیش‌بینی کند در حالیکه پزشکان توانستند تنها در ۶۳ درصد موارد این بیماری را درست پیش‌بینی کنند.

برای آموزش این هوش مصنوعی، توسعه دهندگان آن ۱۰ ها هزار تصویر از بیماری‌های مربوط به سیستم عصبی که بیمارستان Tiantan در ۱۰ سال گذشته بایگانی کرده بود را به این سیستم وارد کردند.

این سیستم قادر به تشخیص بیماری‌های عصبی رایج با میزان دقت بیش از ۹۰ درصد است.

پال پاریزل استاد رادیولوژی دانشگاه “آنتورپ” گفت: من معتقدم  استفاده از هوش مصنوعی در علم پزشکی یک روند امیدوار کننده است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.