تایوان: رزمایش‌های چین ما را به وحشت نمی‌اندازد

رئیس‌جمهوری تایوان امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد با رزمایش‌های نظامی اخیر چین گرفتار رعب و وحشت نمی‌شوند.

به گزارش جمهوریت ;

رئیس‌جمهوری تایوان امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد با رزمایش‌های نظامی اخیر چین گرفتار رعب و وحشت نمی‌شوند. مقام‌های ارشد آمریکایی از این مانورهای نظامی چین به عنوان “تهدید و اضطرار” و تهدید برای ثبات این منطقه یاد کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ارتش آزادی‌بخش خلق چین اعلام کرد کشتی‌های جنگی، بمب‌افکن‌ها و هواپیمای شناسایی آن مانورهای لازم در اطراف تایوان را انجام دادند و این تحرکات را “اقدامی معمول” توصیف کرد.

تسای اینگ-ون، رئیس‌جمهوری تایوان در مراسمی به مناسبت بزرگداشت مناسبات تایوان-آمریکا در تایپه به خبرنگاران گفت: ما روی سرزمینمان، حتی برای یک اینچ، هیچ گونه سازشی نخواهیم کرد. فروش تسلیحات آمریکا به تایوان به تقویت قابلیت نیروی هوایی تایوان کمک خواهد کرد.

وزارت دفاع تایوان دوشنبه اعلام کرد، جنگنده‌ها و کشتی‌ها بر فعالیت‌های نیروهای چینی نظارت کردند. این وزارتخانه همچنین پکن را به تلاش برای تغییر وضعیت کنونی در تنگه تایوان متهم کرد. چین در چند سال گذشته، آنچه از آن به عنوان “گشت‌زنی‌های اطراف جزیره” یاد می‌کند انجام می‌دهد.

هیاتی به ریاست پل راین، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا در مراسم چهلمین سالروز روابط تایوان – آمریکا حضور داشت. در آن سال “قانون روابط تایوان” که بر مناسبات دو طرفه نظارت می‌کند، به امضا رسیده و بر تعهد واشنگتن تاکید شد. ایالات متحده هیچگونه روابط رسمی با تایوان ندارد اما طبق این قانون به کمک به تایوان متعهد است و اصلی‌ترین منبع تامین سلاح آن به شمار می‌رود.

پل راین با تاکید بر اینکه ایالات متحده هرگونه تهدید نظامی علیه تایوان را یک نگرانی دانسته و از چین می‌خواهد دست از اقداماتش بکشد، گفت تحرکات مذکور “غیر سازنده” است.

چین فشار بر تایوان را افزایش داده است. چین نگران است که تسای اینگ-ون برای استقلال این جزیره تلاش کند؛ مساله‌ای که خط قرمز چین به شمار می‌رود و هرگز استفاده از قوه قهریه برای به کنترل درآوردن تایوان را رد نکرده است. رهبر تایوان تاکید کرد خواستار حفظ وضعیت کنونی با چین است اما از امنیت و دموکراسی تایوان دفاع خواهد کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.