امروز ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۸:۴۴ ب.ظ
آخرين خبرها از قتل روزنامه نگار سعودي؛

نوار صوتی جزئیات قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان فاش شد

نوار صوتی جزئیات قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی را فاش می‌کند.نوار صوتی جزئیات قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی را فاش می‌کند.

به گزارش جمهوریت؛ ­پایگاه اینترنتی میدل ایست آی در گزارشی به قلم دیوید هرست (David Hearst) نوشت:یک منبع ترکیه ای که به طور کامل نوار صوتی مربوط به لحظات قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سرشناس عربستانی را گوش کرده است در گفتگو با میدل ایست آی گفت قتل خاشقجی دقیقا هفت دقیقه طول کشید.

این منبع ترکیه ای گفت خاشقجی از دفتر سرکنسول کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کشان کشان به اتاق کناری که محل مطالعه سرکنسول بوده، برده می شود. این منبع ترکیه ای گفت، فردی که در طبقه پایین کنسولگری شاهد این صحنه ها بوده، فریادهای وحشتناک خاشقجی را طی این اتفاقات می شنود.این منبع مطلع ترکیه ای به میدل ایست آی گفت: «خود سرکنسول سعودی هم از اتاق بیرون رفت. هیچ تلاشی برای بازجویی از خاشقجی صورت نگرفت. آنها آمده بودند تا او را بکشند.»فریادهای خاشقجی زمانی متوقف می شود که وی با تزریق ماده ای که هنوز شناخته نشده است به خواب می رود.خاشقجی آخرین بار دوم اکتبر و هنگام ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول برای انجام دادن امور اداری مربوط به ثبت ازدواج خود رویت شد.

صلاح محمد التوبیجی از مقامات وزارت امنیت عمومی عربستان سعودی یکی از اعضای تیم پانزده نفره ای بود که اوایل همان روز با یک هواپیمای شخصی وارد آنکارا شدند. منبع ترکیه ای در ادامه گفت التوبیجی در حالی که خاشقجی هنوز زنده بود شروع به قطعه قطعه کردن بدن او کرد. به گفته این منبع مطلع، قتل خاشقجی هفت دقیقه طول کشید. التوبیجی در هنگام قطعه قطعه کردن بدن خاشقجی شروع به گوش دادن به موسیقی کرد و به دیگران هم توصیه کرد همین کار را انجام بدهند.بر اساس محتوی نوار صوتی به دست آمده از لحظات قتل خاشقجی، او رو به همدستان خود می گوید: «من وقتی کار می کنم به موسیقی گوش می دهم. شما هم باید همین کار را کنید.»ِ

یک نسخه سه دقیقه ای از این فایل صوتی به روزنامه ترکیه ای صباح داده شده است، اما آنها هنوز این فایل را منتشر نکرده اند.یک منبع ترکیه ای مطلع دیگر به نیویورک تایمز گفت التوبیجی با استفاده از یک اره مخصوص برش استخوان، بدن خاشقجی را مثله کرد. التوبیجی رئیس بخش کالبد شکافی و عضو انجمن کالبد شکافی عربستان سعودی است.روزنامه الشرق الاوسط که در لندن مستقر است در سال ۲۰۱۴ با التوبیجی مصاحبه کرد. او در این مصاحبه در مورد یک کلینیک سیار صحبت کرد که به پزشکان اجازه می دهد برای پی بردن به علت مرگ حاجی هایی که برای زیارت به عربستان می روند تنها ظرف هفت دقیقه روی آنها کالبد شکافی انجام دهد.

صحت این ادعا مشخص نیست.

الشرق الاوسط گزارش می دهد که طراحی این کلینیک سیار تا حدی به وسیله التوبیجی انجام شد و می توان از آن برای «موارد امنیتی که نیازمند مداخله پاتولوژیست برای انجام دادن کالبد شکافی یا معاینه جسد در صحنه جرم» است، استفاده کرد.این نخستین جزئیات مربوط به کشته شدن روزنامه نگار شناخته شده سعودی است. مقامات عربستان سعودی تا به امروز هرگونه اطلاع و دست داشتن در ناپدید شدن خاشقجی را به شدت رد کرده اند و می گویند او کمی پس از ورود به کنسولگری آنجا را ترک کرد. با این حال آنها هیچگونه شواهدی برای حمایت از ادعای خود ارائه نکرده و می گویند دوربین های امنیتی کنسولگری در هنگام خروج خاشقجی از آنجا، مشغول ضبط تصویر نبوده اند.

افزایش درخواست ها برای انجام گرفتن تحقیقات معتبردونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و مایک پمپئو وزیر امور خارجه این کشور روز سه شنبه از ادعای سعودی ها مبنی بر بی اطلاعی از سرنوشت خاشقجی حمایت کردند. ترامپ با انتشار پیامی در توئیتر گفت با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی صحبت کرده و «او هر گونه اطلاع از آنچه را در استانبول اتفاق افتاده، به شدت رد کرد.» ترامپ گفت ولیعهد عربستان سعودی به او گفته است که تحقیقاتی جامع و سریع را برای مشخص شدن آنچه در این مورد اتفاق افتاده، شروع کرده است.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان روز دوشنبه گزارش داد عربستان سعودی در حال آماده سازی گزارشی است که احتمالا در آن وقوع اشتباه در هنگام بازجویی عامل مرگ خاشقجی معرفی خواهد شد.چنین اتفاقی به معنای چرخش شدید مواضع مقامات عربستان سعودی است؛ چرا که آنها پیشتر گفته بودند هیچ اطلاعی از ناپدید شدن خاشقجی ندارند و همچنین تاکید کردند وی تنها چند دقیقه پس از ورود به کنسولگری این کشور در دوم اکتبر، آنجا را به سرعت ترک کرده است.

خاشقجی ستون نویس شناخته شده روزنامه واشنگتن پست تا زمان ناپدید شدن، در تبعیدی خود خواسته در واشنگتن زندگی می کرد.فرد رایان مدیرعامل و ناشر روزنامه واشنگتن پست روز سه شنبه خواستار انجام شدن تحقیقاتی کامل و صادقانه در مورد ناپدید شدن خاشقجی شد. رایان در بیانیه ای گفت: «دولت سعودی دیگر نمی تواند سکوت کند و ضروری است که دولت ما و دیگران فشارها را برای پی بردن به حقیقت تشدید کنند. تا زمانی که دولت عربستان سعودی مسئولیت اقدامات خود را به طور کامل بر عهده نگیرد، شرایط و ارتباطات با آن به حالت عادی باز نخواهد گشت.»میشل باشلت ( Michelle Bachelet) رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستار لغو مصونیت قضائی آن دسته از مقامات سعودی شد که احتمالا در ناپدید شدن خاشقجی دست داشته اند.باشلت گفت: «با توجه به جدی بودن این مورد، لازم است مصونیتی که به طور عمومی به دیپلمات ها داده می شود، بلافاصله برداشته شود.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.