امروز ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۸:۲۸ ب.ظ

افزایش ثبت سفارش واردات کالا

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: تا پایان مهر امسال برای 56 میلیارد و 500 میلیون یورو واردات در سامانه نیما ثبت سفارش شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2 برابر افزایش داشته است.رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: تا پایان مهر امسال برای 56 میلیارد و 500 میلیون یورو واردات در سامانه نیما ثبت سفارش شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2 برابر افزایش داشته است.

به گزارش جمهوریت، محمد لاهوتی امروز (شنبه) در نشست خبری، افزود: صادرات کشور با رشد ۱۳ درصدی در ۶ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال به ۲۳ میلیارد دلار افزایش یافت.

وی با اشاره به کاهش سه میلیارد دلاری واردات در نیمه نخست امسال، اظهار داشت: در ۶ ماه نخست پارسال میزان واردات به کشور حدود ۲۵ میلیارد دلار بود در حالی که امسال به ۲۲ میلیارد و ۱۸۲ میلیون دلار رسید.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران بیان کرد: تراز تجاری ایران در نیمه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۹۴۰ میلیون دلار مثبت بود .

لاهوتی با بیان این که کشورهای چین، عراق، امارات، افغانستان و هند به ترتیب بزرگترین بازار صادراتی ایران هستند، اضافه کرد: صادرات به کشورهای اروپایی تحت تاثیر تحریم ها به شدت کاهش یافت به طوری که صادرات به آلمان به ۱۳ میلیون دلار رسید.

وی با بیان این که اختلاف قیمت دلار هشت هزار تومانی در سامانه نیما با نرخ ۱۴ هزار تومانی در بازار آزاد، جذابیت ثبت سفارش در سامانه نیما را بیشتر کرده است گفت: این مساله، مشکلات بزرگی را برای صادرکنندگان به وجود آورده است زیرا دولت تاکید دارد که ارز صادراتی باید در سامانه نیما عرضه شود.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.