ریاض قتل جمال خاشقجی را پذیرفت

تلویزیون دولتی عربستان با تایید قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی ادعا کرد وی بر اثر درگیری در داخل کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است.تلویزیون دولتی عربستان با تایید قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی ادعا کرد وی بر اثر درگیری در داخل کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است.

به گزارش جمهوریت؛ عربستان پس از ۱۸ روز و در پی فشار افکار عمومی جهان، ناگزیر قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی را گردن گرفت.

تلویزیون دولتی عربستان بامداد امروز -شنبه- با تایید قتل جمال خاشُقجی ادعا کرد وی بر اثر درگیری در داخل کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است! این در حالیست که کلیه شواهدی که تاکنون توسط مقامات ترکیه‌ای ارائه شده، حاکی از قتل وحشتناک و سازماندهی‌شده وی به دست عوامل مرتبط با عربستان است.

ساعاتی قبل از اعلام این خبر، دادستانی عمومی عربستان نیز اعلام کرد تحقیقات اولیه، مرگ جمال خاشقجی در پی مشاجره لفظی را تأیید می‌کند.

البته ریاض در بیانیه خود توضیح نداده است که چرا برای بیش از دو هفته، کشته شدن روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری خود در استانبول را با وجود شواهد فراوان، انکار می‌کرد یا چرا در همان ساعات اولیه انتشار خبرِ مفقود شدن خاشقجی ادعا کرد که دوربین‌های کنسولگری هیچ تصویری را در این رابطه ضبط نکرده‌اند. همچنین، در این بیانیه هیچ توضیحی نیز درباره سرنوشت جسد خاشقجی ارائه نشده است.

طبق گزارش منابع سعودی، تاکنون ۱۸ نفر از اتباع سعودی در ارتباط با پرونده جمال خاشقجی بازداشت شده‌اند که در میان آن‌ها سه مقام ارشد سرویس امنیتی عربستان نیز وجود دارند.

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که به عقیده بسیاری از تحلیلگران قتل خاشقجی با هماهنگی و دستور وی به وقوع پیوسته است، اکنون در مقام رئیس کمیسیون تحقیق قتل خاشقجی، انگشت اتهام را به سوی سازمان اطلاعات این کشور نشانه رفته و در فراری رو به جلو ادعا کرده است می‌خواهد در سازمان اطلاعات عربستان سعودی تغییراتی ایجاد کند.

واکنش ترامپ به اعلام رسمی خبر کشته شدن خاشُقجی
با وجود اعتراف عربستان به کشته شدن جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر برای طفره رفتن از تحریم ریاض اعلام کرد که آمریکا به عربستان به عنوان یک متحد برای مقابل با ایران نیاز دارد. وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که بحث تحریم‌ها شامل توقف فروش تسلیحات به عربستان نشود.

ترامپ همچنین گفت به تفسیر سعودی از این ماجرا اعتماد دارد و گمان نمی‌کند رهبران سعودی در این باره به او دروغ گفته باشند!

رد ادعای ریاض درباره نحوه کشته شدن روزنامه‌نگار منتقد
روایت عربستان از نحوه کشته شدن جمال خاشقجی حتی نمایندگان کنگره آمریکا را نیز قانع نکرده است. لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی در بیانیه‌ای اعلام رسمی خبر مرگ خاشُقجی در رسانه‌های سعودی را مشکوک خواند.

آدام شیف، نائب رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا هم گفت: نمی‌توان به خبر کشته شدن جمال خاشقجی به دلیل مشاجره لفظی اعتماد کرد. وی ادامه داد:  این ادعا که خاشچقی در نزاع با ۱۵ نفر وابسته به دولت عربستان کشته شده، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. اگر او در مشاجره‌ با افرادی کشته شده باشد که در تلاش برای ربایش یا قتل او بوده‌اند، آن مشاجره هم برای حفظ جانش بوده است.

باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا نیز گفت نمی‌توان اظهارات سعودی‌ها در قضیه خاشُقجی (کشته شدن بر اثر درگیری) را به راحتی پذیرفت. وی تاکید کرد که واشنگتن برای روشن شدن حقیقت باید تحقیقات مستقلی را در این باره آغاز کند.

همچنین باب منندز، سناتور دموکرات آمریکایی، در واکنش به اعلام رسمی خبر کشته شدن روزنامه‌نگار منتقد سعودی اعلام کرد حتی اگر خاشقجی در جریان مشاجره و درگیری فیزیکی نیز کشته شده باشد، استثنایی برای قانون پاسخگویی حقوق بشری جهانی (ماگنیتسکی) محسوب نمی‌شود.

سناتور تیم کین نیز ادعای عربستان درباره کشته شدن روزنامه‌نگار منتقد سعودی بر اثر درگیری را یک توهین دانست و از کنگره خواست جلوی این “وحشی‌گری” را بگیرد.

سناتور کریس مورفی هم در حساب توییتر خود نوشت: عربستان سعودی به مدت دو هفته به همه جهان دروغ گفت و به ما می‌گفت که جمال زنده است درحالی که در تمام این مدت آن‌ها می‌دانستند که او مرده است. اعتراف جدید آن‌ها نامعقول است و اگر ما اقدامی نکنیم، سیاست اخلاقی آمریکا کاملا زیر سؤال می‌رود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.