افزایش دوباره قیمت‌ها در بازار با ترخیص خودروها

با نزدیک شدن به ترخیص اولین سری خودروهای مانده در گمرک شاهد پرواز نرخ خودروهای موجود در بازار، هم در بخش نو و هم دست‌دوم هستیم .

به گزارش جمهوریت ;

خودروهای وارداتی

با نزدیک شدن به ترخیص اولین سری خودروهای مانده در گمرک شاهد پرواز نرخ خودروهای موجود در بازار، هم در بخش نو و هم دست‌دوم هستیم .

 به گزارش «اخبار خودرو»،در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۷ و در همین صفحه چندین بار به بررسی این موضوع پرداختیم که با ترخیص خودروهای باقی مانده در گمرک نه تنها قیمت خودروها کاهش نمی‌یابد که بهای خودروهای موجود در بازار هم افزایش پیدا می‌کند. همانند دفعات قبل باز هم پیش‌بینی روزنامه «دنیای خودرو» محقق شد. 
با نزدیک شدن به ترخیص اولین سری خودروهای مانده در گمرک شاهد پرواز نرخ خودروهای موجود در بازار، هم در بخش نو و هم دست‌دوم هستیم . این افزایش قیمت‌ها همان‌طور که هفته گذشته به آن اشاره کردیم از سطوح بالادست بازار شروع شده است و به مرور زمان به سطوح پایین‌تر بازار خودروهای  وارداتی تسری یافته است. اما دلیل این موضوع چیست؟ در جواب باید گفت اصولا بیزنس و دادوستد خودروهای لوکس بیشتر در اختیار نمایشگاه‌های خودرو است و نمایشگاهداران با اطلاع از وضعیت و قیمت تمام‌شده خودروهای پریمیوم موجود در گمرک به سرعت به تغییر قیمت‌های تمام‌شده به‌دلیل شرایط واردات و همچنین افزایش قیمت گمرکی پی می‌برند و در اولین اقدام قیمت‌ها را افزایش می‌دهند. سطوح پایین‌تر بازار نیز کم‌کم متوجه افزایش قیمت تمام‌شده خودروها خواهند شد و نرخ‌ها در آن قسمت هم افزایش خواهد یافت. دلیل دوم، ترخیص سریع‌تر خودروهای پریمیوم است. به‌دلیل ممنوعیت واردات خودروهای با قیمت بیش‌از ۴۰هزار دلار از تیر ماه ۱۳۹۶ با باز شدن واردات خودرو در دی ماه همان سال دیگر خودرو پریمیوم جدید ثبت سفارش و وارد نشد، در نتیجه بازار با کمبود خودروهای لوکس روبه‌رو شده است و حال تعداد محدودی خودرو لوکس در گمرک وجود دارد که ترخیص خواهد شد. این موضوع در کنار دلیل اول ذکر شده باعث شده است در اولین پله قیمت خودروهای پریمیوم (باقیمت خام بیش‌از ۴۰هزار دلار) افزایش بها داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.