امروز ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱:۲۶ ق.ظ

چرا نفت ایران قابل جایگزینی نیست؟

یک سفر سفارشی سوپرتانکر استاندارد از ایران به کره جنوبی، سه هفته طول می کشد، در حالی که همین انتقال از شمال غربی اروپا حدود ۴۰ روز و از خلیح مکزیک در بهترین حالت ۸ هفته زمان می برد.با این شرایط و با توجه به افزایش هزینه ها به اضافه به صرفه بودن خرید نفت از ایران بعید است کشورها به این راحتی میزان خرید نفت خود از ایران را کاهش دهند.یک سفر سفارشی سوپرتانکر استاندارد از ایران به کره جنوبی، سه هفته طول می کشد، در حالی که همین انتقال از شمال غربی اروپا حدود ۴۰ روز و از خلیح مکزیک در بهترین حالت ۸ هفته زمان می برد.با این شرایط و با توجه به افزایش هزینه ها به اضافه به صرفه بودن خرید نفت از ایران بعید است کشورها به این راحتی میزان خرید نفت خود از ایران را کاهش دهند.

تا یک ماه پیش به کارگیری یک سوپرتانکر برای انتقال نفت از خلیج فارس به چین در حدود ۱۸۰۰۰ دلار در روز هزینه داشت. این میزان تقریبا سه برابر بیشتر از ۵۱،۰۰۰ دلار در روز در این هفته، بالاترین سطح از اوایل اوایل سال ۲۰۱۷ بوده است.

به گزارش نواندیش، بلومبرگ در ادامه می نویسد: این افزایش از آنجایی که کشتی هایی که می توانند ۲ میلیون بشکه در سراسر اقیانوس ها حمل کنند، به شدت مورد استفاده قرار می گیرند،پیش از محدودیت های قریب الوقوع در صادرات ایران تقاضای چین برای خرید نفت روز به روز در حال افزایش است.

قبل از نزول تحریم های ایالات متحده در ۴ نوامبر سقوط کرده است، عربستان سعودی هفته گذشته نتوانست تضمین محکمی برای پاسخ به تمام این نیازها از چین و شرق آسیا گرفته را غرب آفریقا ارائه دهد.

پدی راجرز، مدیر اجرایی آنت ورب، صاحب تانکر یوروناو ان وی در بلژیک، به بلومبرگ گفت: بسیاری از افرادی که در طول آخرین تحریم ها وارد عرصه خرید نفت ایران شده اند، این زمان را برای جایگزینی در اختیار ندارند.” تقاضا، زمانی که تعداد زیادی تصور می کردند که رو به کاهش است، برعکس روند صعودی داشت. اکنون، کشتی های بسیاری برای انتقال نفت ایران صف کشیده اند.

در حالی که تولیدات اوپک و متحدان که در ابتدای سال گذشته آغاز شده بود، تولید نفت خام بود، آنها به شدت به صاحبان کشتی ها اهمیت می دادند زیرا ناوگان کشتی های بیش از حد از کشتی ها برای حمل کالا کمتر رقابت می کردند. راجرز گفت، در حال حاضر نظر می رسد بازار در نقطه اوج است و پایین آمدن آن به این زودی ها بعید است.

به عنوان مثال، یک سفر سفارشی سوپرتانکر استاندارد از ایران به کره جنوبی، سه هفته طول می کشد، در حالی که همین انتقال از شمال غربی اروپا حدود ۴۰ روز و از خلیح مکزیک در بهترین حالت ۸ هفته زمان می برد.

ارزیابی قیمت ها

نوا پارگت، تحلیلگر جی پی مورگان.، در این هفته گزارش داد که افزایش قیمت حمل و نقل به افزایش قیمت در خاورمیانه و غرب آفریقا منجر شده است. مورگان استنلی گفت که نرخها به نظر میرسد که با تحریم هایی که در اوایل ماه نوامبر ظاهر میشوند، افزایش مییابد و با قدرت بیشتری رشد می کند.

به هر روی با این شرایط و با توجه به افزایش هزینه ها به اضافه به صرفه بودن خرید نفت از ایران بعید است کشورها به این راحتی میزان خرید نفت خود از ایران را کاهش دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.