امروز ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲:۰۱ ق.ظ

احتمال افزایش وزن در بزرگسالی با مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها

 آنتی بیوتیک‌های اولیه ممکن است باعث افزایش وزن کودکان در بزرگسالی شود آنتی بیوتیک‌های اولیه ممکن است باعث افزایش وزن کودکان در بزرگسالی شود

به گزارش جمهوریت؛به نقل از سایت «timesnownews»، نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، آنتی بیوتیک‌های اولیه ممکن است باعث افزایش وزن کودکان در بزرگسالی شود.

کارشناسان بهداشتی می‌گویند، مصرف بی‌اندازه آنتی‌بیوتیک توسط مردم به یک بحران تبدیل شده است؛ مقاومت آنتی‌بیوتیکی می‌تواند جان افراد را به خطر بی‌اندازد.

مقاومت آنتی‌بیوتیکی یعنی میکروب‌های بیماری‌زا که برای مبارزه با آنان آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شوند، با جهش ژنی نسبت به این داروها مقاومت پیدا کنند و نسل‌های جدیدی به وجود بیایند که نتوان با آنها مبارزه کرد.

از مهم‌ترین عوامل این نوع مقاومت دارویی، مصرف خودسرانه یا بیش از حد آنتی بیوتیک‌ها است.

در سال ۲۰۱۴ سازمان بهداشت جهانی از مقاومت دارویی در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها به عنوان یک «تهدید بزرگ جهانی» نام برد.

این سازمان با بررسی آمار مربوط به ۱۱۴ کشور، از افزایش مقاومت دارویی در همه نقاط جهان خبر داد.

این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد، روز ۳۰ آوریل ۲۰۱۴ با انتشار گزارشی اعلام کرد جهان وارد دوره «پساآنتی‌بیوتیک» شده است؛ دوره‌ای که عفونت‌های ساده‌ای که برای سالیان طولانی قابل درمان بودند، کشنده شده‌اند.

این در حالیست که پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد، مصرف این دارو دلیلی بر چاقی نیز هست.

یافته‌های این پژوهش که در مجله «Pediatrics» منتشر شده است، ثابت می‌کند میان مصرف آنتی‌بیوتیک در کودکی و ابتلا به چاقی در بزرگسالی ارتباط مستقیم وجود دارد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.