سالانه ۳.۵ میلیارد دلار هزینه دارو و تجهیزات پزشکی در کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی پیرصالحی، در همایش معاونین غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، اظهارداشت: حضور داروسازان بالینی کمک بزرگی به الگوی مصرف در بیمارستان‌ها است.

به گزارش جمهوریت ;

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی پیرصالحی، در همایش معاونین غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، اظهارداشت: حضور داروسازان بالینی کمک بزرگی به الگوی مصرف در بیمارستان‌ها است.

وی افزود: مقدار مصرف داروی مورد نیاز و نوع داروی مصرفی در بیمارستان‌ها نیازمند مصرف منطقی مدیریت و برنامه ریزی صحیح است که تنها داروسازان بالینی و بیمارستانی می‌توانند در این عرصه کمک شایانی انجام دهند.

پیرصالحی با اشاره به نامگذاری سال ۹۸ به نام سال «رونق تولید»، اظهار داشت: ما نیز در سازمان غذا و دارو باید این فرمایش را سرلوحه امور خود قرار دهیم و برای شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی تسهیلات لازم را فراهم کنیم.

معاون وزیر بهداشت، به اهمیت تحریم‌ها در سال جاری اشاره کرد و سال گذشته را از نظر تأمین دارو و تجهیزات سال سختی بر شمرد.

رئیس سازمان غذا و دارو، به شدت تحریم‌ها اشاره کرد و ادامه داد: برخی از شرکت‌های خارجی تأمین کننده دارو و تجهیزات پزشکی به صورت رسمی و غیر رسمی انصراف دادند و قادر به ادامه همکاری نیستند اما به رغم همه این مسائل، از این مشکلات نیز عبور خواهیم کرد.

پیرصالحی، ضرورت تعامل و مشارکت بیشتر مسئولین و فعالان عرصه دارو و تجهیزات پزشکی را در سال ۹۸ با توجه به شدت تحریم‌ها مهم دانست و اذعان داشت: نیازمند مدیریت صحیح و صرفه جویی در هزینه‌ها هستیم.

وی با اشاره به ضرورت تأمین ارز برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی و محدودیت در این راستا، افزود: مصرف دارو و تجهیزات پزشکی در کشور سالانه سه و نیم میلیارد دلار هزینه دارد.

پیرصالحی در ادامه به اهمیت مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر به ویژه ایجاد کمپین فشار خون در سال جاری اشاره کرد و گفت: معاونت‌های غذا و دارو و داروخانه‌ها باید مشارکت فعالی در این زمینه داشته باشند.

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین به موضوع مکمل‌ها و اقلام آرایشی و بهداشتی اشاره کرد و افزود: برای تسهیل تولید، جلوگیری از قاچاق و تقلبی بودن و کنترل در بازار باید اقدامات مهمی را انجام دهیم.

وی اظهار داشت: بودجه‌ای از محل اعتبارات صندوق ذخایر ارزی برای مطالبات دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص یافته و معاونت‌هایی که این بودجه را در زمینه دیگری مصرف کنند باید پاسخگو باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.