امروز ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۴ ق.ظ

تحقق تعالی آموزش‌وپرورش در سایه‌ تعامل همه‌جانبه‌ مردم، حاکمیت و «تقسیم‌کار ملّی»

وزیر آموزش‌وپرورش در پیامی که به مناسبت هفته گرامیداشت مقام معلم صادر شد بر تأمین انگیزه‌مندی، شرایط مناسب و رضایت شغلی معلمان به عنوان مهم‌ترین شاخص‌های موفقیت و پیشرفت آموزش‌وپرورش تأکید کرد.

به گزارش جمهوریت ;

وزیر آموزش‌وپرورش در پیامی که به مناسبت هفته گرامیداشت مقام معلم صادر شد بر تأمین انگیزه‌مندی، شرایط مناسب و رضایت شغلی معلمان به عنوان مهم‌ترین شاخص‌های موفقیت و پیشرفت آموزش‌وپرورش تأکید کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از مرکز هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، سید محمد بطحایی در پیامی به مناسبت هفته گرامیداشت مقام معلم، با اشاره به اینکه اوضاع اجتماعی و آسیب‌های آن ما را به این نکته‌ بسیار مهم معطوف خواهد کرد که جامعه‌ کنونی ما بیش از هر زمان دیگر نیازمند «تَسرّی خِرَد» و «تسلّط اخلاق» در آحادِ خود است، تأکید کرد که این مهم زمانی تحقق می‌یابد که همگان، از عامّه‌ی مردم گرفته تا عموم نهادهای فرهنگی و فرهنگ‌ساز و نیز سایر دستگاه‌های اجرایی کشور برای ساحت ارزشمند تعلیم و تربیت و جایگاه ارجمند معلّم و مربّی، فراتر از آیین‌ها و آیین‌نامه‌ها و فزون‌تر از عادات رسمی و غیررسمی شأن و منزلت قائل شده، در مسیر صَعب، اما سبزی گام برداریم که مقوله‌ی خطیر آموزش‌وپرورش و تعمیق همه‌جانبه‌ی آن به «گفتمان ملّی» و توسعه‌ی کمّی و کیفی نهادِ آن به «مطالبه‌ی ملّی» تبدیل شود.

متن پیام وزیر آموزش‌وپرورش به مناسبت «هفته گرامیداشت مقام معلم» به شرح زیر است:

«به نام اوّل معلّم عالم»

در میان فصول سال، «بهار» فصل شعر و شکوفه است؛ و در میانه‌ی بهار و دریکی از اردیبهشتی‌ترین روزهای سال، روزی نمادین رخ‌نمایی می‌کند که در تقویم یادها و خاطره‌ها به‌گونه‌ای نقش می‌بندد که مزیّن به زینت علم و منوّر به نور معلّم است.

 بار دیگر خورشید رخشان «دوازدهم اردیبهشت» با تمام آرایه‌های بهاری‌اش طلوع می‌کند تا صحیفه‌ی سبز معرفت با نسیم نور ورق خورد؛ و تمام ایرانیان ایمانی در هر جای و جایگاهی که هستند، دانش و بینش خود را وامدار سعی و صبر معلمان و مربیان خویش دانسته، در چنین ایّامِ اعیاد گونه‌ای به‌پاس مساعی آسمانی این قشر فهیم و فرهیخته به پا می‌خیزند و با شور و شعوری شگرف، «آیین پاسداشت معلّم و معلّمی» را به پا می‌دارند.

 چه نیکوست که در فرخنده «روز معلّم» که نام و نشان از اسم‌ورسم «علّامه‌ی شهید، مرتضی مطهری» (ره) دارد، این مهم را مجدد معنا بخشیم و از خِردورزی، دین‌مداری، آزاداندیشی، عدالت‌خواهی، امیدآفرینی و اخلاق‌گرایی او به‌عنوان یک «معلّمِ مُصلح»، بیاموزیم و بیاموزانیم.

 نیم‌نگاهی به اوضاع اجتماعی و آسیب‌های آن ما را به این نکته‌ی بسیار مهم معطوف خواهد کرد که جامعه‌ی کنونی ما بیش از هر زمان دیگر نیازمند «تَسرّی خِرَد» و «تسلّط اخلاق» در آحادِ خود است.

 و به‌یقین این مهم زمانی تحقق می‌یابد که همگان، از عامّه‌ی مردم گرفته تا عموم نهادهای فرهنگی و فرهنگ‌ساز و نیز سایر دستگاه‌های اجرایی کشور برای ساحت ارزشمند تعلیم و تربیت و جایگاه ارجمند معلّم و مربّی، فراتر از آیین‌ها و آیین‌نامه‌ها و فزون‌تر از عادات رسمی و غیررسمی شأن و منزلت قائل شده، در مسیر صَعب، اما سبزی گام برداریم که مقوله‌ی خطیر آموزش‌وپرورش و تعمیق همه‌جانبه‌ی آن به «گفتمان ملّی» و توسعه‌ی کمّی و کیفی نهادِ آن به «مطالبه‌ی ملّی» تبدیل شود.

 این‌جانب همان‌گونه که در برنامه‌های تقدیمی خود به مجلس شورای اسلامی اعلام داشته‌ام، بر این باورم که توسعه و تعالی آموزش‌وپرورش جز در سایه‌ی تعامل همه‌جانبه‌ی مردم و حاکمیت و «تقسیم‌کار ملّی» محقق نخواهد شد و نیز تأمین انگیزه‌مندی و شرایط مناسب و رضایت شغلی معلمان که دولت تدبیر و امید هماره مجدّانه به دنبال تحقّق آن بوده و هست، از مهم‌ترین شاخص‌های موفقیت و پیشرفت آموزش‌وپرورش است.

 در پایان امید آن دارم در سالی که از سوی رهبر فرزانه‌ی انقلاب به نام «رونق تولید» نامگذاری شده است، ‌در سایه‌سار همدلی، همزبانی و همیاری تمامی هموطنان عزیز، به‌ویژه شما آموزگاران، دبیران، مربیان و مدیران ساعی و صبور و نیز حضور زنده و ارزنده‌ی‌تان در تمامی عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، ‌به‌ویژه در عرصه‌ی سرنوشت‌ساز «انتخابات اسفند سال جاری»، بار دیگر شاهد تبلور بلوغ سیاسی و تجلّی نبوغ اجتماعی ایرانیان همیشه سربلند در تعمیق و توسعه‌ی عنصر حیات‌بخش و سعادت آفرین «مردم‌سالاری دینی» باشیم.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.