قطر برای اولین بار به افغانستان سفیر می‌فرستد

دفتر امیر قطر اعلام کرده که این کشور برای اولین بار به افغانستان سفیر می‌فرستد.

به گزارش جمهوریت ;

دفتر امیر قطر اعلام کرده که این کشور برای اولین بار به افغانستان سفیر می‌فرستد.

به گزارش ایسنا، در حکم شماره ۲۲ امیر قطر آمده که او “السید سعید مبارک الخیارین الهاجری” را به عنوان سفیر فوق‌العاده این کشور برای افغانستان تعیین کرده است.

این حکم دو روز قبل صادر شده و در آن آمده که قطر برای مغرب و چین نیز سفیر تعیین کرده است.

یک مقام دولت افغانستان که خواست نامی از او برده نشود، به بی‌بی‌سی گفت که دولت افغانستان تلاش دارد تا همکاری بیشتر قطر را در روند صلح افغانستان جلب کند، باز شدن سفارت قطر در کابل و همچنین آغاز پروازهای قطر ایرلاین به افغانستان بخشی از آن است.

قطر تنها کشوری است که طالبان در آن به صورت رسمی دفتر دارد و تاکنون پنج بار نمایندگان آمریکا و طالبان در این کشور با هم دیدار داشته و قرار است که ششمین دیدار نیز امروز برگزار شود.

علاوه بر وجود دفتر سیاسی طالبان در قطر، ملا عبدالغنی برادر، معاون امور سیاسی گروه طالبان نیز در قطر ساکن و به صورت رسمی با نمایندگان سیاسی کشورها و نهادهای بین‌المللی دیدار می‌کند.

تازه‌ترین دیدار این مقام طالبان روز گذشته با خانم رنتو مرسودی، وزیر خارجه اندونزی و هیأت همراهش در قطر بود.

مشخص نیست، افغانستان برای اینکه ادامه حمایت کشورهای عربستان و امارات را با خود داشته باشد، چه تدابیری سنجیده است. روابط افغانستان با این دو کشور مخالف قطر دوستانه است. هواپیمایی امارات به کابل پرواز دارد و سالانه ده‌ها هزار حاجی از افغانستان به عربستان می‌روند.

عربستان برای کابل از اهمیت ویژه برخوردار است و این کشور از نظر مذهبی و بخصوص نفوذ عربستان بر پاکستان می‌تواند به روند صلح افغانستان تاثیرات زیادی داشته باشد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.