گزارشی از کمبود دارو و تجهیزات در مناطق سیل‌زده نداریم

رییس سازمان غذا و دارو ضمن تأکید بر لزوم توجه ویژه به جایگاه داروسازان در نظام سلامت، در عین حال درباره مناطق سیل‌زده گفت: خوشبختانه در هیچ استان سیل‌زده گزارشی از کمبود دارو و تجهیزات نداشتیم، هیچ واکسیناسیونی مختل نشد و حوزه درمان از دارو محروم نبود.

به گزارش جمهوریت ;

رییس سازمان غذا و دارو ضمن تأکید بر لزوم توجه ویژه به جایگاه داروسازان در نظام سلامت، در عین حال درباره مناطق سیل‌زده گفت: خوشبختانه در هیچ استان سیل‌زده گزارشی از کمبود دارو و تجهیزات نداشتیم، هیچ واکسیناسیونی مختل نشد و حوزه درمان از دارو محروم نبود.

به گزارش ایسنا، دکتر مهدی پیرصالحی در مراسم اختتامیه همایش معاونان غذا و داروی سراسر کشور که با حضور وزیر بهداشت در قمصر کاشان برگزار شد، گفت: با توجه به نامگذاری شعار امسال توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال رونق تولید، کارگاهی با این عنوان و به‌ منظور بررسی استراتژی سازمان غذا و دارو برای مقابله با تحریم های ظالمانه برگزار شد.

وی افزود: در پنل دیگری نیز موضوع تفویض اختیار به معاونت های غذا و داروی سراسر کشور و NGO ها برای انجام کارهای اجرایی غیرحاکمیتی برگزار شد، تا سازمان غذا و دارو، بیشتر وقت خود را صرف نظارت بر سلامت و امنیت محصولات سلامت محور متمرکز کند.

معاون وزیر بهداشت یکی دیگر از کارگاه‌های برگزار شده در این همایش را برنامه سازمان غذا و دارو در حوزه داروخانه‌ها عنوان کرد و گفت: یکی از معضلات داروخانه‌ها، موضوع فاصله و جمعیت است که مورد اعتراض دیوان عدالت نیز قرار گرفته و برای آن، برنامه‌ها و راهکارهایی دیده شده است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر برگزاری کارگاه آموزش سامانه تی تک نیز به منظور ایجاد مدیریت منسجم در حوزه کالاهای سلامت محور، موضوع رتبه‌بندی کارخانجات غذایی و امنیت غذایی از مزرعه تا سفره نیز در کارگاه دیگری برگزار شد.

پیرصالحی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در مورد تامین دارو و تجهیزات در مناطق سیل‌زده نیز گفت: خوشبختانه اقدامات بسیار مناسبی توسط قسمت های مختلف وزارت بهداشت و معاونت‌های غذا و داروی مناطق سیل زده صورت گرفته و مستندات آن تهیه شده تا در آینده عملکرد بهتری داشته باشیم.

بنابر اعلام وبدا، وی تصریح کرد: خوشبختانه در هیچ استان سیل‌زده گزارشی از کمبود دارو و تجهیزات نداشتیم، هیچ واکسیناسیونی مختل نشد و حوزه درمان از دارو محروم نبود.

وی با تأکید بر لزوم توجه ویژه به جایگاه داروساز در نظام سلامت عنوان کرد: امروز داروساز از جایگاه اصلی خارج شده و در داروخانه‌ها بیشتر به عنوان فروشنده شناخته می‌شود؛ در حالی که داروسازان ارائه دهنده خدمات هستند و خلاء داروسازان در بیمارستان‌ها احساس می‌شود.

رییس سازمان غذا و دارو، افزود: طرحی را در دست داریم که نیاز به دستور و حمایت وزیر بهداشت دارد تا داروسازان بالینی در بیمارستان‌ها مستقر شوند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر به طور متوسط حتی یک داروساز در بیمارستان‌ها مستقر نیست، گفت: در حال حاضر ۸۰۰ بیمارستان در کشور وجود دارد که تنها ۵۰۰ داروساز در آنها مشغول به ارائه خدمات هستند؛ در حالی که با توجه به تخت‌های بیمارستانی و استانداردهای این بخش، باید به ازای هر ۱۰۰ تخت یک داروساز بالینی و به ازای هر ۳۰ تخت بیمارستانی یک داروساز به کار گرفته شود.

پیرصالحی با تاکید بر اینکه حضور داروسازان در بیمارستان‌ها باعث کنترل هزینه‌ها و کاهش هزینه‌های دارو می‌شود، عنوان کرد: امیدواریم با حمایت وزیر، هم در داروخانه‌ها و هم در بیمارستان‌ها از خدمات داروسازان بهره بریم.

 وی خاطرنشان کرد: در حوزه آرایشی و بهداشتی، قاچاق و تقلب مباحث اساسی هستند که بازار داخلی را تهدید کرده و خطر بایوتروریسم نیز مطرح است.

معاون وزیر بهداشت در پایان گفت: در بخش تجهیزات پزشکی باید به سمتی پیش رویم که عمده تجهیزات مورد نیاز کشور در داخل تولید شود.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.