امروز ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۶ ق.ظ

همکاری اپل و فاکسکان برای استفاده از نمایشگر Micro-LED در آیفون های آتی

آیفون ۷، ۸ و XR از نمایشگرهای LCD استفاده می‌کنند و آیفون XS و XS Max نیز مجهز به صفحه نمایش‌های OLED هستند.

به گزارش جمهوریت ;

آیفون ۷، ۸ و XR از نمایشگرهای LCD استفاده می‌کنند و آیفون XS و XS Max نیز مجهز به صفحه نمایش‌های OLED هستند. اما شاید در نسل بعدی آیفون‌ها شاهد هیچ یک از این فناوری‌ها نباشیم و اپل به استفاده از صفحه نمایش micro-LED روی بیاورد، فناوری که در اپل واچ ها به کار برده است. خبر از همکاری اپل و فاکسکان برای استفاده از نمایشگر Micro-LED در آیفون های آتی می رسد و در ادامه با هم درباره آن صحبت خواهیم کرد، با ترنجی همراه باشید.

حل مشکل سایه افتادن صفحات OLED با کمک micro-LED

براساس گزارش اکونومیک دیلی، تولید کننده فعلی آیفون در حال گسترش سرمایه گذاری خود بر روی توسعه و تولید صفحه نمایش‌های micro-LED است. احتمالا این شرکت قصد دارد سفارشات شرکت‌های مختلف را پس از نهایی شدن این تکنولوژی آماده کند، اما گفته می‌شود تمرکز اصلی فاکسکان روی تولید صفحه نمایش آیفون‌های آینده باشد.

بر خلاف پنل‌های LCD که در حال حاضر به روی برخی از آیفون‌ها یافت می‌شوند، نمایشگرهای میکرو LED نیازی به نور پس زمینه جداگانه ندارند، چرا که هر پیکسل از خود نور منتشر می‌کند و همانند OLEDها می‌توان آن‌ها را بسیار باریک‌تر از LCD ساخت.

یکی از نکات منفی پنل‌های اولد این است که در تولید آن‌ها از مواد شیمایی استفاده می‌شود حرف O در OLED مخفف organic یا آلی است. در مدت زمان طولانی این تاثیرات شیمیایی در صفحات OLED مشکلی به نام burn-in ایجاد می‌کند که باعث سایه افتادن روی صفحه می‌شود این‌جاست که تاثیر استفاده از میکرو LED خودش را نشان می‌دهد.

در مقایسه با OLED، میکرو LED دارای هیچ مواد ارگانیکی نیست و این موضوع به آن‌ها اجازه می‌دهد تا رنگ مشکی با کنتراست بالا به نسبت OLEDها ارایه دهند و همچنین معایب پنل‌های ال‌سی‌دی را نداشته باشند. در واقع نمایشگرهای مجهز به فناوری میکرو LED باید از هر دو روشن‌تر و کارآمدتر باشند.

اپل واچ 4

اپل واچ ۴

اپل واچ احتمالا پیش از آیفون از این ویژگی بهره‌مند خواهد شد

اپل، درست مانند Foxconn به شدت روی فناوری micro-LED برای استفاده در محصولات آینده‌اش سرمایه گذاری کرده است. حدود یک سال پیش بلومبرگ گزارش داد که اپل یک ساختمان تولید مخفی در سانتا کلارای کالیفرنیا را که توسط ۳۰۰ مهندس برای طراحی و توسعه فناوری صفحه نمایش‌ها استفاده می‌شود، در اختیار گرفته است.

در مورد زمان عرضه پنل‌های micro-LED به بازار نمی‌توان به طور قطعی تصمیم گرفت و تصور می‌شود تا قبل از سال ۲۰۲۳ خبری از این تکنولوژی نباشد و حتی پس از آن نیز بعید است در تمام محصولات اپل شاهد این فناوری باشیم.

به گزارش خبرگزاری‌ها برنامه اولیه اپل برای استفاده از این فناوری در مدل‌های آینده اپل واچ خواهد بود. اگر اپل از کارایی و کیفیت کلی پنل‌ها راضی باشد، از این فناوری بر روی آیفون‌ها نیز استفاده خواهد کرد.

این استراتژی ما را یاد برنامه اپل در استفاده از پنل‌های OLED می‌اندازد. اگر چه خبری از استفاده این نمایشگرها روی گوشی‌های اپل تا اواخر سال ۲۰۱۷ نبود، اما این غول کوپرتینویی در آوریل ۲۰۱۵ از این تکنولوژی در اپل واچ‌های خود بهره گرفت.

برنامه‌های احتمالی اپل برای صفحه نمایش آیفون‌های آینده

گزارش شده است که اپل در مدل ۲۰۲۰ آیفون (XI و XI Max) از نمایشگرهای OLED استفاده می‌کند و احتمالا جانشین آیفون XR نیز به صفحه نمایش ال‌سی‌دی مجهز خواهد بود.

تحلیلگر Ming-Chi Kuo پیش‌بینی کرده که اپل می‌تواند از نمایشگرهای مینی LED در سال ۲۰۲۱ استفاده کند. این تکنولوژی اساسا یک نسخه کوچک‌تر از میکرو LED است اما باید مشکلات مربوط به پنل‌های OLED فعلی را حل کند. طبق گزارشات، این تکنولوژی برای اولین بار در Macbooks و iPadsهای ۲۰۲۱ استفاده خواهد شد. در حال حاضر مشخص نیست که اپل طرح‌هایی برای استفاده از صفحه نمایش مینی LED در ساعت اپل داشته باشد یا اینکه غول کوپرتینویی منتظر بماند که پنل‌های میکرو LED در دسترس قرار گیرند.

نظر شما چیست؟ فکر می کنید که این فناوری در مقیاس انبوه به کدام آیفون های اپل برسد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.