امروز ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱:۲۳ ق.ظ
نیویورک تایمز گزارش داد؛

راز سعودی ها در ترور سردار سلیمانی برملا شد/نقش بن سلمان برای خرابکاری در ایران

پایگاه اینترنتی نیویورک تایمز در گزارشی از طرح سعودی‌ها برای ترور برخی مقامات ایرانی و اخلال در نظام اقتصادی این کشور پرده برداشت.پایگاه اینترنتی نیویورک تایمز در گزارشی از طرح سعودی‌ها برای ترور برخی مقامات ایرانی و اخلال در نظام اقتصادی این کشور پرده برداشت.

به گزارش جمهوریت،پایگاه اینترنتی نیویورک تایمز در گزارشی به قلم مارک مازِتی، رونن بِرگمن و دیوید کی کرکپاتریک از نقش سعودی ها به ویژه بن سلمان از خرابکاری در ایران و تلاش برای ترور سردار سلیمانی خبر داد.

بر اساس این گزارش منابع آگاه فاش کردند افسران ارشد اطلاعاتی سعودی نزدیک به محمد بن سلمان ولیعهد این کشور سال گذشته نظر گروهی از تاجران را در مورد استفاده از شرکت های خصوصی به منظور ترور  برخی از مقامات  ایرانی  جویا شدند.
این نظرخواهی در زمانی انجام شد که محمد بن سلمان نائب ولیعهد و وزیر دفاع وقت عربستان مشغول تحکیم قدرت و هدایت مشاورانش به سمت تشدید عملیات اطلاعاتی و نظامی در خارج از مرزهای این کشور بود. گفتگوهای این افراد آن هم بیش از یک سال پیش از مرگ جمال خاشقجی نشان می دهد که مقامات سعودی دست کم از زمان روی کار آمدن بن سلمان، موضوع ترورها را در نظر داشته اند.
مقامات سعودی مرگ خاشقجی را کشتار خودسرانه ای توصیف کرده اند که دستور آن را یک مقام اخراجی این کشور داده است اما این مقام یعنی سرلشکر احمد العسیری مارس ۲۰۱۷ در نشستی در ریاض پایتخت عربستان حضور داشت که در آن تجار و بازرگانان از یک طرح دو میلیارد دلاری برای استفاده از عوامل اطلاعاتی خصوصی با هدف تلاش در راستای اخلال و خرابکاری در اقتصاد ایران و ترور برخی از مقامات این کشور رونمایی کردند.

در جریان این نشست، دستیاران ارشد سرلشکر العسیری در مورد کشتن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بارها طرح هایی را مطرح کردند.

جورج نادر بازرگان لبنانی – آمریکایی این جلسه را ترتیب داد پیشتر نیز با بن سلمان دیدار کرده و طرح  ترور مقامات ایرانی را به مقامات کاخ سفید هم ارائه کرده بود. جول زامل (Joel Zamel) یک اسرائیلی که روابط عمیقی هم با سازمان های اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل داشت از دیگر حاضران در این نشست بود.

به گفته سه فرد آشنا با گفتگوها، در جریان نشست سال ۲۰۱۷ با هدف بررسی طرح ایجاد اخلال در اقتصاد ایران، سعودی ها از این بازرگانان در این مورد که آیا آنها عملیات مرگبار و فیزیکی نیز انجام می دهند، سوالاتی پرسیدند و اعلام کردند به کشتن برخی از مقامات ارشد ایران تمایل دارند.

در طرح پیشنهادی زامل و نادر به مواردی از جمله افشای دارایی های جهانی نیروی قدس؛ ایجاد حساب های کاربری جعلی به زبان فارسی برای ایجاد نارضایتی و نا آرامی در ایران؛ تامین مالی گروه های مخالف ایرانی و عمومی سازی اتهامات  ساختگی علیه مقامات ایران با هدف قرار دادن آنها مقابل یکدیگر اشاره کردند. نادر مشاور ولیعهد امارات متحده عربی است.

در طرح پیشنهادی زامل و نادر به مواردی از جمله افشای دارایی های جهانی نیروی قدس؛ ایجاد حساب های کاربری جعلی به زبان فارسی برای ایجاد نارضایتی و نا آرامی در ایران؛ تامین مالی گروه های مخالف ایرانی و عمومی سازی اتهامات  ساختگی علیه مقامات ایران با هدف قرار دادن آنها مقابل یکدیگر اشاره کردند. نادر مشاور ولیعهد امارات متحده عربی است.

طرح نادر برای توطئه در ایران نخستین بار در ماه مه در گزارش نیویورک تایمز بررسی شد. گفتگوهای نادر در نیویورک با العسیری و دیگر مقامات سعودی نیز ماه گذشته در دیلی بیست گزارش شد.
نادر و زامل تصمیم گرفتند اریک پرینس رئیس سابق شرکت بلک واتر و مشاور تیم انتقالی ترامپ را نیز وارد بازی کنند. آنها پیشتر در مورد برخی از عناصر طرح خود با پرینس صحبت کرده بودند و در آن جلسه از وجود طرحی نظامی از سوی پرینس باخبر شدند که وی قصد داشت به سعودی ها بفروشد.
زامل و نادر در یکی از سوئیت های طبقات فوقانی هتل ماندارین اورینتال نیویورک با سرلکشر العسیری و دستیاران وی در مورد طرح ایران گفتگو کردند و سعودی ها نیز به این طرح تمایل نشان دادند.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.