امروز ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۷:۱۷ ب.ظ

ثبت رکوردهای جدید در تولیدات معدنی و کاتد کشور/ ثبات قیمت در بازار جهانی مس

تحلیل‌گر اقتصادی بازار مس، از مازاد عرضه مس در جهان خبر داد و گفت: سال گذشته تصور می‌شد که بازار جهانی به سمت کسری عرضه پیش خواهد رفت؛ ولی آخرین گزارش (ICSG) نشان داد که واحدهای معدنی نوپا و افت نرخ رشد تقاضا باعث شده‌اند که بازار در شرایط مازاد عرضه باشد.

به گزارش جمهوریت ;

ثبت رکوردهای جدید در تولیدات معدنی و کاتد کشور/ ثبات قیمت در بازار جهانی مس

تحلیل‌گر اقتصادی بازار مس، از مازاد عرضه مس در جهان خبر داد و گفت: سال گذشته تصور می‌شد که بازار جهانی به سمت کسری عرضه پیش خواهد رفت؛ ولی آخرین گزارش (ICSG) نشان داد که واحدهای معدنی نوپا و افت نرخ رشد تقاضا باعث شده‌اند که بازار در شرایط مازاد عرضه باشد.

فرشید سلطان‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، از رشد ۳ درصدی مس تصفیه شده و ۰٫۲ مس معدنی در ماه نخست سال جاری میلادی در جهان خبر داد و گفت: براساس جدیدترین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG)، تولیدکنندگان معادن مس جهان در ماه ژانویه ۲۰۱۹، حدود یک میلیون و ۶۹۲ هزار تن ماده معدنی تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۱۸ میلادی، یک میلیون و ۶۸۹ هزار تن بود. از این میزان، ۹۰۵ هزار تن مربوط به قاره آمریکا، ۳۴۰ هزار و ۹۰۰ تن آسیا، ۲۰۰ هزار و ۳۰۰ تن آفریقا، ۱۵۰ هزار و ۹۰۰ تن اروپا و ۹۴ هزار و ۹۰۰ تن مربوط به اقیانوسیه بوده است.

وی با بیان اینکه در بخش تولید مس تصفیه شده نیز شاهد افزایش تولید جهانی بودیم، افزود: تولیدکنندگان جهانی مس طی ماه اول سال جاری میلادی، ۲ میلیون و ۵۴ هزار تن مس تصفیه شده تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۱۸ میلادی، یک میلیون و ۹۹۵ هزار تن بود که نشان دهنده افزایش ۳ درصدی است. در همین مدت، ظرفیت معادن مس جهان، ۲ میلیون و ۷۴ هزار تن شد که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ میلادی و ظرفیت تولید ۲ میلیون و ۸۱ هزار تن، حاکی از کاهش ۳۴ صدم درصدی است. ولی در بخش ظرفیت تولید کاتد، ظرفیت ماهانه تولید مس تصفیه شده ۱٫۳ درصد رشد داشته و به ۲ میلیون و ۳۶۶ هزار تن رسیده است.

این فعال حوزه اقتصادی از مازاد عرضه مس در جهان خبر داد و افزود: سال گذشته تصور می‌شد که بازار جهانی به سمت کسری عرضه پیش خواهد رفت، ولی آخرین گزارش (ICSG) نشان داد که واحدهای معدنی نوپا و سستی در روند رشد تقاضا باعث شده‌اند که بازار در شرایط مازاد عرضه باشد. این روند طی چند سال بعد نیز ادامه خواهد یافت و به طور کلی انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۳، تولید مس معدنی و کاتد، به ترتیب با نرخ رشد ۲٫۳ و ۱٫۸ درصد افزایش یابد که این موضوع نگرانی‌ها از حیث عرضه مس را در کوتاه مدت کاهش می‌دهد.

سلطان‌زاده ادامه داد: در طرف تقاضا، به دلیل بی ثباتی در اقتصاد کلان دنیا و جنگ تجاری بین کشورهای چین و آمریکا، نگرانی‌هایی به وجود آمد که باعث شد تا سال ۲۰۲۱ بازار در شرایط مازاد عرضه قرار بگیرد. این در حالی است که پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ بازار مجدد به سمت کسری عرضه پیش برود.

وی از ثبات قیمت در بازار جهانی خبر داد و گفت: در حال حاضر هر تن مس در بازار جهانی به قیمت ۶ هزار و ۴۰۰ دلار به فروش می‌رسد که تصور می‌شود این قیمت تا آخر سال بین ۵ هزار و ۶۰۰ تا ۶ هزار ۵۰۰ دلار بر تن نوسان داشته و متوسط ۶ هزار و ۲۰۰ دلار بر تن را ثبت کند.

تحلیل‌گر اقتصاد و بازار صنعت مس، با اشاره به کاهش قیمت مس در سال جاری نسبت به سال گذشته گفت: در حال حاضر ارزش دلار در حال کاهش است و اگر جهت گیری‌های آمریکا و چین کمتر شود، قطعا ارزش دلار باز هم کاهش پیدا خواهد کرد در نتیجه کالاهایی که با دلار ارزش گذاری می شود، قیمت بیشتری خواهند داشت و به همین دلیل انتظار می‌رود علی رغم وجود مازاد عرضه در صنعت مس، قیمت هر تن مس طی سال آینده به متوسط ۶ هزار ۵۰۰ دلار و در سال ۲۰۲۱ به متوسط ۶ هزار ۷۰۰ برسد.

وی شرایط صنعت مس در ایران را پررونق‌تر از جهان دانست و اظهار کرد: طی چند سال گذشته با راه‌اندازی واحدهای جدید تغلیظ در سونگون و سرچشمه، تولید معدنی مس افزایش یافته و به مرز ۳۰۰ هزار تن مس محتوی در شرکت ملی مس رسیده است. تولید بخش خصوصی نیز حدود ۳۰ هزار تن کنسانتره با محتوای کمتر از ۱۰ هزار تن مس است.

سلطان‌زاده از ثبت رکوردهای جدید در تولید معدنی و تولید کاتد کشور خبر داد و افزود: سال گذشته به دلیل تعویض کوره ذوب سرچشمه و‌ فعال شدن کوره جدید، تولید کاتد رشد عجیبی را تجربه کرد؛ به طوری که تولید این محصول از ۱۶۰ هزار تن به بیش از ۲۴۷ هزار تن در سال ۹۷ افزایش یافت.

وی معتقد است در سال‌های آینده، ثبات مقطعی در عرضه مس کشور رخ خواهد داد که در ادامه با توجه به راه‌اندازی معادن و واحدهای جدید تغلیظ، مجددا شاهد افزایش تولید این محصول مهم معدنی در کشور خواهیم بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.