مهربانی را نثار بانوی رنگارنگ کنیم

بانوی رنگارنگ کیست؟.

ناصرتبریزی – این روزها در تهران، اراک و چند شهر شاهد پدیده ای زیبا هستیم. پرواز زیبای میلیون ها پروانه رنگارنگ در جنوب تهران و دشت ورامین به تراکم زیاد و در منطقه شهریار و سطح شهر تهران با تعدادی کمتر بر فراز آسمان و پارک هایمان عاشقانه بر فراز گلها در پرواز هستند. بی تفاوتی مسئولین در سازمان حفاظت محیط زیست، موجب شده تا این جانواران بی آزار و دوست داشتنی مورد بی مهری قرار گیرند. بعلت عدم آگاهی و کم سابقه بودن اتفقای این چنینی شهروندان و کشاورزان این فبرشتگان آسمانی را با آفت های گیاهی و محصولات کشاورزی مقایسه می کنند، در حالیکه به گفته ی اکثریت به اتفاق کارشناسان و دوستداران و فعالان محیط زیست، هیچ خطری از جانب این پروانه های زیبا محصولات کشاورزی و یا بیماری های احتمالی شهروندان و کشاورزان را تهدید نمی کند.

بانوی رنگارنگ کیست؟

بانوی رنگارنگ یا رنگ‌آمیزی نام انگلیسی پروانه‌هایی است (Painted lady)که به علت دارا بودن رنگ‌های زیبا و متنوع به این نام خوانده می‌شوند. و به علت عمر کوتاه و ناتوانی در سازگاری سریع با تغییرات شرایط محیطی می‌توانند یکی از بهترین شاخص‌ها برای سنجش سلامت اکوسیستم باشند.به همت تعداد زیادی از متخصصان داخلی و خارجی تاکنون در ایران حدود ۴۱۵ گونه پروانه ثبت و شناسایی شده است که از این تعداد حدود ۸۰ گونه آن بومی انحصاری ایران هستند، از جمله گونه‌های شیرازیکا و زاگرسیکا که بومی منطقه زاگرس به شمار می‌آیند و در نام علمی هم به زیستگاه آن‌ها گریزی زده شده است.

طغیان پروانه‌ها در یک منطقه می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله طغیان یک گونه در جنوب تهران با نام علمی Vanessa cardui که به علت دارا بودن رنگ‌های متنوع و زیبا به بانوی رنگ‌آمیزی شده معروف هستند.

« طبق گزارش ایرنا، علیرضا نادری، مسئول بخش حشرات دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیک سازمان محیط‌زیست دلیل افزایش بی سابقه ی بانوی رنگارنگ را در شهر های تهران بارندگی اخیر اعلام کرده است. از دی‌ماه سال گذشته به علت افزایش بارندگی در کشور پوشش گیاهی در نقاط مختلف رشد خوبی داشته که زمینه را برای رشد برخی موجودات از جمله پروانه‌ها فراهم کرده است .با رشد گیاهان این پروانه‌ها فرصت ظهور یافتند؛ چون قادرند نسل خود را تمدید کنند بنابراین این موج پدیده عجیبی نیست و معمولاً هر ۷ تا ۸ سال یک‌بار اتفاق می‌افتد. از آنجا که چند سالی است دیگر زمستان‌های برفی و سرد نداریم از این رو لارو این پروانه‌ها در طبیعت باقی می‌ماند و زمانی که رایط فراهم شود ظهور می‌کنند، زیرا راحت‌تر می‌توانند زنده بمانند.

وی با تأکید بر اینکه این پروانه‌ها به هیچ عنوان آفت نیستند، گفت: هرچه تعدادشان هم زیاد شوند به کشاورزی آسیب وارد نمی‌کنند، چون از گیاهان وحشی تغذیه می‌کنند و حتی می‌توانند گیاهان وحشی را کنترل کنند، چون وقتی گیاه هم زیاد می‌شود تعادل را به هم می‌ریزد و می‌تواند اکوسیستم را دچار مشکل کند.وی با تاکید بر اینکه، این پروانه‌ها به‌ ندرت روی محصولات کشاورزی تخم‌گذاری می‌کنند، دلیل حضور آن‌ها در اطراف این مزارع وجود منابع غنی شهد برای پروانه‌های بالغ و گیاه میزبان برای تخم‌گذاری است که در اطراف مزارع به‌صورت خودرو رشد می‌کنند. همچنین در مورد اینکه برای شهروندان چه تهدیدی می توانند باشند افزود:این پروانه‌ها از نظر بهداشتی نیز سلامت انسان را تهدید نمی‌کنند این پروانه‌ها طعمه خوبی برای پرندگان و خزندگان هستند و می‌توانند تغذیه خوبی داشته باشند.»

متاسفانه آنطور که باید در رسانه ی ملی و خیرگزاری ها آنطور که باید و شایسته است در باره این بانوان رنگارنگ اطلاع رسانی نشده و مردم و کشاورزان نگران سلامت و محصولات خود هستند، وظیفه هر انسانی که عاشق زیبایی و شکوه طبیعت است ایجاب میکند تا با روشنگری در باره این موجودات از گزند های ناخواسته به آنان که میهمان دو یا سه هفته ی ما هستند محافظت کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.