امروز ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۵ ق.ظ

چگونه وام ازدواج دریافت کنیم؟/پاسخ تمام سوالات درباره وام ازدواج

وام ازدواج از جمله حمایت‌های دولت برای کمک به ازدواج جوانان است. این وام در سال ۱۳۹۶ از مبلغ ده میلیون به مبلغ پانزده میلیون تومان برای هر یک از زوجین افزایش یافت. اقساط این وام شصت ماهه و با کارمزد چهاردرصد است. این وام برای فرزندان و خانواده‌های ایثارگران دو برابر یعنی هر یک از زوجین ۳۰ میلیون تومان است.وام ازدواج از جمله حمایت‌های دولت برای کمک به ازدواج جوانان است. این وام در سال ۱۳۹۶ از مبلغ ده میلیون به مبلغ پانزده میلیون تومان برای هر یک از زوجین افزایش یافت. اقساط این وام شصت ماهه و با کارمزد چهاردرصد است. این وام برای فرزندان و خانواده‌های ایثارگران دو برابر یعنی هر یک از زوجین ۳۰ میلیون تومان است.

 

طبق تبصره ۱۶ لایحه بودجه سال نود و هشت به منظور حمایت از ازدواج، بانک مرکزی موظف است از محل پس انداز جاری و قرض الحسنه سیستم بانکی کشور، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را به متقاضیانی که تاریخ عقد آن‌ها بعد از یکم فروردین سال ۹۶ است و تا کنون وام قرض الحسنه دریافت نکرده اند، ۳۰ میلیون تومان و با اولویت پرداخت کند. در این مطلب تمامی آنچه که لازم است درباره وام ازدواج بدانید اعم از چگونگی ثبت نام، شرایط دریافت وام، شرایط ضامن و … را خواهید خواند.

وام چیست؟

وام نوعی قرض دادن پول سوددار است، که در زمانی مشخص بین قرض دهنده و قرض گیرنده انجام می‌شود. وام دارای انواع مختلفی است. مفهوم وام تاریخچه‌ای قدیمی دارد و به دوران کهن بازمی‌گردد.

تاریخچه وام

اولین بانک در ایران که بانک «شاهی» نام داشت در سال ۱۸۸۹ میلادی به دستور ملکه بریتانیا و به امتیاز دولت ایران تاسیس شد و مبنای تشکیل آن وامی که انگلستان به ناصرالدین شاه داده بود، قرار داشت. رویتر توانست با پرداخت وام به ناصرالدین شاه امتیاز تاسیس این بانک را به عنوان وثیقه از او بگیرد. او توانست دومین امتیاز بانکی خود را در سال ۱۲۶۷ هجری به مدت ۶۰ سال از ناصرالدین شاه دریافت کند . به این ترتیب ناصرالدین شاه به عنوان دومین وام گیرنده بزرگ پس از ارباب جمشید در تاریخچه وام ایران نقشی مهم را به خود اختصاص می دهد. بانک شاهی وامهای خود به دولت ایران را با سودهای ۵ تا ۹ درصد بازپس می‌گرفت و به عنوان تضمین اصل پولش، امتیازات ویژه ای از ایران گرفت.

دومین بانکی که به ایران وام داد و ایران را وامدار خود کرد بانک استقراضی بود . هرچند از گذشته رسم براین بوده که همیشه برای دریافت وام باید مشقات زیادی را تحمل و مدارک و تضمین های بلندبالایی را آماده کرد، اما این دو بانک یعنی بانک استقراضی و بانک شاهی رقابتی شدید برای پرداخت وام به ایران داشتند آنهم فقط به خاطر سودهای کلانی که به واسطه این وامها از ایران دریافت می کردند . همانطور که قبلا نیز گفته شد بانک شاهی سود وامهای خود را بین ۵ تا ۹ درصد درنظر می گرفت اما بانک استقراضی پا را فراتر از او گذاشت و سود وامهای خود را از ۹ تا ۱۲ درصد محاسبه کرد ، بنابراین سود سرشار پرداخت وام به ایران از سوی این دو بانک هرگز قابل چشم پوشی نبود و نکته بسیار جالب توجه در این معاملات وثیقه هایی بود که علاوه بر این سودهای کلان توسط دولت ایران برای دریافت اینگونه وام ها به دو بانک مذکور داده می شد. به عنوان مثال می توان از درآمد گمرکات شمال و جنوب کشور نام برد که هر کدام در گرو بانکی بودند.

اما پس از موارد یاد شده در مورد تاریچه وام در کشورمان می توان به درخواست وام میرزا ابوالقاسم ناصرالملک ، وزیر مالیه مظفرالدین شاه در سال ۱۲۸۵ شمسی اشاره کرد که هرگز اجابت نشد و به عنوان درخواستی نافرجام برای دریافت وام در نظام بانکی ایران از آن یاد می شود.

بطور کل سالهای ۱۲۶۵ تا ۱۳۰۵ شمسی را می توان طلایی ترین دوران افتتاح بانک های مختلف در ایران دانست که هرکدام با امتیازی و به واسطه سودی سرشار سراز نظام مالی ایران برمی آوردند. بانک های پهلوی قشون (بانک سپه کنونی)، بانک استقراضی ایران (۱۲۷۰ شمسی و جزئی از بانک کشاورزی )، بانک عثمانی ۱۳۰۱ شمسی، بانک روس و ایران (۱۳۰۳) از این جمله بانک ها هستند که سیستم مالی ایران را در راستای اهداف خود متحول کردند.

وام ازدواج

وام ازدواج از جمله حمایت‌های دولت برای کمک به ازدواج جوانان است. این وام در سال ۱۳۹۶ از مبلغ ده میلیون به مبلغ پانزده میلیون تومان برای هر یک از زوجین افزایش یافت. اقساط این وام شصت ماهه و با کارمزد چهاردرصد است. این وام برای فرزندان و خانواده‌های ایثارگران دو برابر یعنی هر یک از زوجین ۳۰ میلیون تومان است.

 

مصوبه وام ازدواج

طبق مصوبه مجلس در بند (الف) تبصره (۱۶) لایحه بودجه ۹۸ آمده است: به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه سیستم بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوجهایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از ۱/۱/۱۳۹۶ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کنند. تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۸ سیصد میلیون (۳۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت پنج‌ساله با أخذ یک ضامن معتبر و سفته است. بانک مرکزی می‌تواند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرد. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است گزارش عملکرد این بند را هر شش‌ماه یکبار به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

نحوه ثبت نام وام ازدواج

متقاضیان در مرحله اول باید از طریق سامانه تهسیلات قرض الحسنه ازدواج اقدام به ثبت نام کنند. بعد از تکمیل کردن فرم مشخص شده، کد رهگیری ده رقمی مخصوص به آنها نمایش داده می شود. متقاضیان  باید بعد از گذشت سه تا چهار روز برای آگاهی از وضعیت ثبت نام خود و هم چنین مشخص شدن شعبه مربوط برای دریافت وام ازدواج به سایت مراجعه کرده و در صورت تعیین شدن شعبه عامل اعطای وام با دارا بودن مدارک لازم می توانند در بازه زمانی مشخص شده به شعبه رفته و وام خود را دریافت کنند.

مدارک مورد نياز برای وام ازدواج

اصل و کپی سند ازدواج

اصل و کپی شناسنامه‌های ضامنين

اصل و کپی کارت ملی ( موقت يا دايم ) زوجين

اصل و کپی کارت ملی ( موقت يا دايم ) ضامن

کد پستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوجين

کد رهگيری ده رقمی دريافتی از سايت پس از مرحله ثبت نام

شرايط عمومی درخواست وام ازدواج

دارا بودن تابعيت کشور جمهوری اسلامی ايران

تذکر: کليه شهروندان ايرانی خارج از کشور که گواهی ازدواج آنـها توسط سفارت جمهوری اسلامی ايران در خارج از کشور صادر شده ، قادر به ثبت نام بوده و گواهی ازدواج آنها که ممهور به مهر کنسولگری ايران در کشور مذکور می‌باشد به عنوان سند ازدواج تلقی می‌گردد.

تذکر : اقرارنامه ازدواج يا هر مدرک مشابه که در ساير اديان رسمی توسط مراکز اقليت‌های دينی در داخل کشور مورد تاييد قرار گيرد معادل عقدنامه تلقی گرديده و اين متقاضيان نيز قادر به ثبت نام خواهند بود.

دارا بودن کارت ملی ( موقت يا دايم ) و کد پستی محل سکونت متقاضی.

با توجه به امکان اعطای تسهیلات ازدواج به هر ایرانی، چنانچه متقاضی وام ازدواج قبلا از تسهیلات موصوف استفاده نکرده باشد، (علیرغم ازدواج دوم یا بیشتر) می تواند از تسهيلات قرض الحسنه ازدواج بهره مند شود . (توجه : به هر یک از متقاضیان صرفا یک مرتبه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تعلق می‌گیرد)

متقاضیان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از تاریخ وقوع عقد، به مدت ۲ سال (۲۴ ماه)، مهلت ثبت نام جهت استفاده از تسهیلات موصوف را دارند .

به استناد مفاد بند (الف) تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها بعد از ۰۱‏/۰۱‏/۱۳۹۶ می‌باشد و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، پرداخت می شود.

چنانچه متقاضیان قبل از سال ۱۳۹۶ ازدواج نموده و در صف سامانه ازدواج در انتظار اخذ وام باشند، صرفاً مشمول سقف فردی ۱۵۰ میلیون ریال خواهند شد.

شرايط ضامنين (يکي از موارد ذيل به تشخيص بانک مربوطه)

در خصوص اخذ ضامن جهت بهره مندي از تسهيلات مذکور ، حسب مصوبه شوراي پول و اعتبار براي تسهيلات کمتر از مبلغ ۱۰۰ ميليون ريال يک ضامن معتبر و براي تسهيلات ۲۰۰ ميليون ريال دو ضامن معتبر کافيست که تشخيص ضامن معتبر بر عهده بانک عامل مي باشد. تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۸ سیصد میلیون (۳۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت پنجساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است (بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند يارانه پرداختي به اشخاص را به عنوان تضمين در اين زمينه بپذيرند.‏)

پرسشهای متدوال در زمینه دریافت وام ازدواج

 • مدت زمان طولاني در صف انتظار تعيين شعبه هستم از کجا مي توانم موضوع را پيگيري نمايم؟

چون تعيين شعبه از طريق ادارات سرپرستي بانکها انجام مي پذيرد متقاضيان مي توانند با مراجعه به اين مراکز از روند تعيين شعبه خود مطلع گردند همچنين با مراجعه به قسمت تماس با پشتيباني بانکها نيز مي توانيد به صورت تلفني مراحل مربوطه را پيگيري نمائيد

 • آيا مابه التفاوت تسهيلات ازدواج به متقاضياني که در ازدواج اول خود از تسهيلات کمتري نسبت به مبالغ فعلي استفاده کرده اند و مجداً ازدواج مي نمايند تعلق مي گيرد؟

خير

 • آيا تسهيلات ازدواج به ازدواج دوم تعلق مي گيرد؟

در صورتيکه که متقاضي در ازدواج اول خود تسهيلات دريافت ننموده باشد مي تواند در ازدواج بعدي با رعايت ساير شرايط و مقررات مربوطه تسهيلات قرض الحسنه ازدواج دريافت نمايد

برای دختران ۱۳ سال تمام شمسی و برای پسران ۱۵ سال تمام شمسی

 • آيا تسهيلات قرض الحسنه ازدواج به اتباع خارجي تعلق مي گيرد؟

حسب تصميمات متخذه اعطاي تسهيلات قرض الحسنه ازدواج به اتباع خارجي امکان پذير نمي باشد

 • آيا تسهيلات ازدواج به اقليتهاي مذهبي تعلق مي گيرد؟

بلي ، ارائه اقرارنامه ازدواج يا هر مدرک مشابه که در ساير اديان رسـمی توسـط مراکزاقليت‌های دينی در داخل‌کشور مورد تاييد قرار گيرد ، معادل عقدنامه تلقی گرديده و اينگونه متقاضيان نيز مي توانند در سامانه ثبت نام و از تسهيلات بهره مند گردند.

 • آيا ثبت نام ازدواج از طريق پست امکان پذير مي باشد؟

خير‌، متقاضي صرفاً از طريق اين سامانه امکان ثبت نام دارد

 • آيا پس از گذشت تاريخ انقضاء تعيين شعبه امکان تمديد مهلت وجود دارد؟

با توجه به محدوديتهاي موجود بانکها قادر به تمديد مهلت مراجعه براي متقاضيان نبوده و متقاضيان ملزم مي باشند پس از تعيين شعبه از سوي بانک عامل، حداکثر ظرف ۱۲ روز کاري به شعبه تعيين شده مراجعه نمايند

 • آيا به عنوان متقاضي ساکن خارج از کشور ، مي توانم جهت دريافت وام ازدواج ثبت نام نمايم؟

بلي ، در صورت ارائه گواهی ازدواج که از سوي سفارت جمهوری اسلامی ايران در خارج از کشور صادر شده و ممـهور به مـهر کنسولگری ايران نيز باشد (که به عنوان سـند ازدواج تلقي مي‌گردد) مي‌توانيد ثبت نام نماييد.

 • آيا اينجانب به وکالت رسمي و محضري از طريق متقاضي مربوطه مي توانم جهت دريافت تسهيلات ازدواج در سايت ثبت نام کرده و تسهيلات ازدواج آنان را وکالتاً دريافت نمايم؟

جهت ثبت نام مي بايستي کليه اطلاعات متقاضي در سـامانه درج شود ليکن در صورت دارا بودن وکالتنامه معتبر وکيل مي تواند جهت دريافت تسهيلات به بانک مراجعه و تسهيلات را دريافت نمايد و پذيرش يا عدم پذيرش وکالتنامه به تشخيص بانک عامل مي باشد

 • آيا ثبت نام من و همسرم در دو بانک و يا دو شهر متفاوت امکان پذير مي باشد؟

به منظور تسهيل و تسريع در اعطاي تسهيلات قرض الحسنه ازدواج بهتر است متقاضي و همسر وي در يک بانک و يک شهر (محل سکونت مرد) ثبت نام نمايند

 • با توجه به ثبت نام در سامانه و تاييد کدملي ، بانک عامل نسبت به تعيين شعبه اقدام نکرده است؟

به علت کثرت متقاضيان در سامانه قرض الحسنه ازدواج و همچنين محدوديت منابع بانکي تعيين شعبه و پرداخت تسهيلات با کندي صورت خواهد پذيرفت و متقاضي مي بايد صرفاً با مراجعه به قسمت مشاهده وضعيت سامانه ازدواج از وضعيت خود مطلع شده و در صورت تعيين شعبه با مراجعه به بانک مذکور جهت تشکيل پرونده و طي مراحل مربوطه نسبت به اخذ تسهيلات قرض الحسنه ازدواج اقدام نمايد

 • اينجانب در هفته قبل ثبت نام کرده ام ليکن شعبه مورد نظر از سوي سايت مشخص نشده است؟

اين امر هنگام مراجعه همزمان تعداد زيادي از متقاضيان ازدواج به سايت ازدواج اتفاق مي‌افتد که با توجه به کثرت متقاضيان در مقاطع مختلف و محدوديت منابع قرض الحسنه بانکي، تعيين شعبه از سوي بانک عامل براي متقاضيان صورت خواهد پذيرفت

 • علت عدم امکان ثبت نام در سامانه ازدواج در بانکي خاص براي يک استان مشخص چيست؟

در صورت اتمام اعتبار بانکهاي يک استان و يا افزايش بيش از حد مراجعين به بانک مذکور در استان مورد نظر ، امکان ثبت نام براي متقاضي جديد ميسر نمي باشد . لذا متقاضي مي بايست در فرصتهاي بعدي براي ثبت نام به سامانه مراجعه نمايد يا بانکهاي ديگر در سامانه ازدواج را انتخاب نمايد

 • فرصت ثبت نام در سامانه قرض الحسنه ازدواج ، جهت دريافت وام ازدواج حداکثر چه مدت مي‌باشد؟

متقاضيان تسهيلات قرض الحسنه ازدواج از تاريخ وقوع عقد تا ۲۴ ماه بعد(۲ سال شمسي)، مهلت ثبت نام جهت استفاده از تسهيلات موصوف را دارند

 • در صورتيکه براي بانکي جديد ثبت نام نموده اما با بانک قبلي خود به توافق رسيده باشم و قرار است اين بانک تسهيلات ازدواج را به بنده پرداخت نمايد، چطور مي توانم ثبت نام جديد خود را حذف نمايم؟

اگر در بانک جديد تا کنون تعيين شعبه نشده باشيد مي توانيد با مراجعه به قسمت حذف ثبت نام، ثبت نام قبلي خود را حذف نماييد

 • آيا با توجه به گذشت بيش از ۲۴ ماه از زمان وقوع عقد مي توانم جهت ثبت نام و دريافت قرض الحسنه ازدواج اقدام نمايم؟

خير ، حداکثر مدت زمان تعيين شده جهت ثبت نام دريافت قرض الحسنه ازدواج همان ۲۴ ماه بوده و پس از آن ثبت نام در سامانه قرض الحسنه ازدواج امکان پذير نمي باشد

 • در صورتي که در سامانه ازدواج وضعيت ايثارگري را به اشتباه انتخاب کرده باشيم يا استعلام سامانه وضعيت ايثارگري را ندارد نشان دهد ، آيا مي توانيم معرفي نامه کتبي از مرکز بنياد شهيد براي بانک تهيه نمايم؟

خير. استعلام وضعيت ايثارگري متقاضيان مشمول صرفاً از طريق گزينه استعلام در سامانه ازدواج امکانپذير مي باشد.

 • پس از ثبت نام متقاضي و عدم مراجعه به موقع به شعبه تعيين شده ، در صورت حذف مشخصات آيا فرد مي تواند مجدداً ثبت نام نمايد؟

بلي متقاضيان مي توانند با رعايت ساير شرايط در دستورالعمل سامانه و با مراجعه به قسمت ثبت نام جديد اقدام به انتخاب بانک جديد نمايند

 • آيا استفاده از تسهيلات ازدواج ، داراي محدوديت حداکثر سن مي باشد؟

خير

 • آيا متقاضي پس از ثبت نام براي يک بانک می تواند ثبت نام خود را باطل و براي يک بانک ديگر ثبت نام نمايد؟

چنانچه متقاضي از سوي بانک تعيين شعبه شده باشد، و متقاضی به مدت ۱۲ روزکاري به شعبه مورد نظر مراجعه ننمايد، شخص از سامانه بانک مربوطه حذف شده و مي تواند مجدداً ثبت نام نمايد ولي اگر متقاضي تعيين شعبه نشده باشد با مراجعه به قسمت ويرايش ثبت نام قبلي مي‌تواند نسبت به تغيير بانک اقدام نمايد

 • در زمان ثبت نام اگر در قسمت ايثارگري به اشتباه وضعيت ”ندارد / دارد“ را ثبت کرده باشم و تعيين شعبه شده باشم چطور مي توانم آنرا اصلاح نمايم؟

در زمان تعيين شعبه و مراجعه به شعبه موضوع را به مسئول مربوطه منعکس نموده و حسب استعلام برخط از بنياد شهيد، که در سامانه تعبيه گرديده است، وضعيت ايثارگري شما تعيين خواهد شد

 • آيا براي دريافت تسهيلات قرض الحسنه ازدواج، ثبت نام يکي از زوجين کافي است؟

خير ، از آنجا که زوج و زوجه هر کدام داراي شخصيت حقيقي مستقل مي باشند ، مي بايد به طور جداگانه ثبت نام نمايند و کد رهگيري دريافت و جهت پيگيري هاي بعدي يادداشت نمايند

 • بنده مشمول تسهيلات ازدواج ايثارگران مي شوم ليکن پس از مراجعه به بانک و استعلام توسط شعب وضعيت سهميه ايثارگري ندارد، نمايش داده مي شود چه کار بايد انجام دهم؟

در صورتيکه به شعبه مراجعه نموده و استعلام وضعيت ايثارگري براي شما منفي نمايش داده شد و شما جزو مشمولين قانون خدمات رساني به ايثارگران (صرفا شامل خود جانبازان، آزادگان و فرزندان آنان و فرزندان شاهد) باشيد مي بايد با مراجعه به يکي از مراکز بنياد شهيد و امور ايثارگران استان و يا شهرستان خود نسبت به ثبت اطلاعات خود در سيستم سجايا بنياد شهيد اقدام نموده و مجدداً به شعبه تعيين شده جهت بهره مندي از تسهيلات موصوف مراجعه نماييد

 • پس از پذيرش متقاضی از طرف بانک، چه مدت زمانی برای تکميل مدارک در نظر گرفته شده است؟

متقاضي پس از پذيرش از طرف بانک، حداکثر ظرف مدت ۱ ماه فرصت دارد تا نسبت به تکميل مدارک مورد نياز بانک اقدام نمايد. بديهي است پس از گذشت فرصت مذکور و عدم تکميل مدارک مربوطه از سوي متقاضي، نام وي از سامانه ازدواج حذف مي گردد تا امکان بهره مندي ساير متقاضيان در صف از تسهيلات مذکور فراهم گردد. براين اساس، متقاضيان مذکور، با رعايت ساير شرايط سامانه ازدواج مي توانند در صورت تمايل و واجد شرايط بودن، نسبت به ثبت نام مجدد در سامانه اقدام نمايند

 • آيا تسهيلات ازدواج به افراد کمتر از ۱۸ سال تعلق مي گيرد؟

بلي در ابتدا زوج و زوجه هر کدام به تنهايي در سامانه ازدواج ثبت نام مي نمايند و پس از تعيين شعبه و طي مراحل مربوطه تسهيلات ازدواج به ولي يا قيم قانوني وي پرداخت مي گردد

 • آيا براي اخذ تسهيلات ازدواج ، داشتن عقد نامه رسمي صادر شده از دفتر خانه‌هاي ازدواج و طلاق الزامي است؟

بلي

 • آيا تسهيلات ازدواج براي دومين بار پرداخت مي شود؟

تسهيلات قرض الحسنه ازدواج به هيچ وجه دوبار پرداخت نمي گردد و هر فرد تنها يکبار مي تواند از تسهيلات ازدواج استفاده نمايد

 • اگر در زمان ثبت نام و پر کردن فرم مربوطه در پايان مراحل مربوطه موفق به دريافت کدرهگيري نشده است به چه صورت مي توان اين کد را دريافت نمايم؟

متقاضي مي تواند با مراجعه به قسمت بازيابي کدرهگيري و وارد کردن مشخصات مربوطه در قسمتهاي مشخص شده نسبت به بازيابي کد رهگيري اقدام نمايد

 • هنگام ثبت نام اوليه ، مشخصات متقاضيان به اشتباه درج گرديده ، ليکن ثبت نام در سامانه انجام شده است براي اصلاح مشخصات چه کار بايد انجام دهم؟

در زمانيکه متقاضي ثبت نامه اوليه انجام داده و هنوز صحت و سقم اطلاعات متقاضي از سوي ثبت احوال تاييد نشده باشد متقاضي مي تواند با مراجعه به قسمت ويرايش ثبت نام قبلي نسبت به اصلاح مشخصات خود اقدام نمايد. همچنين اگر صحت مشخصات متقاضي توسط ثبت احوال انجام شده باشد مجدداً متقاضي از قسمت ويرايش ثبت نام قبلي مي تواند اصلاح مشخصات را انجام نمايد. ولي اگر صحت و سقم اطلاعات متقاضي توسط ثبت احوال تاييد نشده باشد متقاضي مي بايد با مراجعه به قسمت ثبت نام جديد نسبت به ثبت نام مجدد در سامانه اقدام نمايند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.