Sorry. No data so far.

امروز ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۳:۴۴ ب.ظ

اسناد محرمانه آمریکا درباره آیت الله منتظری

به گزارش جمهوریت  ؛ بی‌بی‌سی در گزارشی با عنوان «اسناد محرمانه آمریکا: خامنه‌ای سیاستمداریست میانه‌رو و عملگرا» در بررسی فرآیند انتخاب و گزینه‌های مطرح جانشینی امام خمینی گزارش داده که در آن زمان واشنگتن آیت الله منتظری را فاقد هوش سیاسی می‌دید، تندرو و مورد حمایت چپ‌های انقلابی به‌شدت  ضدآمریکایی. به گزارش انصاف نیوز، در بخشی از گزارش بی‌بی‌سی آمده است: «در واشنگتن رییس جمهور وقت، جورج بوش پدر و مشاورانش، [از یک سال پیش] مانورهای سیاسی در ایران برای تعیین رهبر بعدی را زیر نظر داشتند.

کاندیدای اصلی آیت الله حسینعلی منتظری قائم مقام رهبری که چند ماه بعد برکنار شد؛ هیچ گاه از نظر آمریکایی‌ها شانس زیادی نداشت.

واشنگتن او را فاقد هوش سیاسی می‌دید، تندرو و مورد حمایت چپ‌های انقلابی به‌شدت ضدآمریکایی.

مهدی خلجی، نویسنده‌ی کتاب نظم نوین روحانیت در ایران: «باعث نگرانی غرب شده بود از روی کار آمدن آیت الله منتظری و اینکه بعد از آیت الله خمینی به‌جای اینکه جمهوری اسلامی به سمت استقرار و تثبیت خودش پیش برود به سمت انقلابی‌تر شدن پیش برود.

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا برآورد کرده بودند که حتی اگر روزی آیت الله منتظری ولی فقیه تشریفاتی شود تصمیم گیر واقعی در ایران این مرد خواهد بود: اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس پرنفوذ مجلس».

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.