امروز ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۵:۲۲ ب.ظ

آقای رفیق‌دوست! تهدید به کُشتن، مواد اولیه نمی‌شود

عصرایران؛ مصطفی داننده–« چند متخلف بخش خصوصی را اعدام کنند.

به گزارش جمهوریت ;

عصرایران؛ مصطفی داننده« چند متخلف بخش خصوصی را اعدام کنند. دولت آنچنان اینجا خودش را نشان دهد که کسی جرات نکند سمت تخلف بروند.» این تازه ترین مصاحبه «محسن رفیق دوست» رییس پیشین بنیاد مستضعفان است. 

او برای این استدلال خود دلیل هم می‌آورد و می‌گوید:«  زمان جنگ اگر کسی ماده اولیه داشت و نمی‌فروخت با تهدید به کشتن از او می‌خریدیم. البته گران‌تر از حد معمول هم پول دادم ولی او نمی خواست بفروشد.»

شاید رفتار آقای رفیق‌دوست در آن زمان با توجه به مشکلات ایران بعد از انقلاب و حمله نظامی عراق، قابل توجیه باشد و بشود حق را به او داد اما باید از او پرسید حالا که این همه سال از عمر انقلاب گذشته است دیگر چه نیازی به این روش‌ها وجود دارد؟

آقای رفیق‌دوست؛ 40 سال از زمانی که شما تهدید به مرگ می‌کردید گذشته است!

این حرف‌ها نشان می‌دهد ما دقیقا در زمینه قانون‌گذاری دچار مشکل هستیم و نتوانستیم قانون مناسبی برای اقتصاد کشور در بخشی خصوصی و دولتی تدوین کنیم که وزیر سابق‌مان بگوید، برای برخورد با تخلف‌ها چند متخلف را اعدام کنیم.

این حرف‌ها نشان می‌دهد ما در نظارت هم حسابی لنگ می‌زنیم که نتوانسته‌ایم بعد از چهل سال، بازار را کنترل کنیم.

چه شده است که هنوز بعد از این همه سال به دنبال روش‌های متعلق به زمان جنگ هستیم؟ آیا واقعا اعدام روش مناسبی برای مشکلات اقتصادی کشور است؟ آیا تا به امروز اعدام همه مشکل‌ها را حل کرده است؟

بهتر است آقای رفیق‌دوست به جای این پیشنهادهای مشعشع، به سراغ دولتی‌ها و نمایندگان مجلس در ادوار مختلف برود و از آنها بپرسد در این همه سال برای اقتصاد ایران چه کرده‌اند؟

وضع جامعه امروز ایران به خوبی نشان می‌دهد، ما در قانون و نظارت دچار مشکل اساسی هستیم. تقریبا می‌شود گفت در بازار هرکسی، هرکاری دلش می‌خواهد می‌کند چون مطمئن است کسی نیست از او بپرسد چرا این کالا را که با ارز دولتی خریدی با قیمت آزاد می‌فروشی؟

اگر موج جدید تحریم‌های آمریکا و فشارهای ترامپ نبود، همین وضعیت هم هویدا نمی‌شد و کسی نمی‌فهمید چه بلایی سر دلارهای دولتی در بازار ایران می‌آمد.

ما در حوزه قاچاق، اختلاس و فسادهای مختلف اعدام داشته‌ایم، آیا دیگر شاهد تخلفات اقتصادی نبوده‌ایم؟ باید جلوی رودخانه‌ای که آب آن گل آلود است را از سرچشمه گرفت نه اینکه وسط راه آن سد‌های موقت درست و فکر کنیم مشکل حل شده است. آب آلوده به زودی راه خود را در این سدها پیدا خواهد کرد و به مسیر خود ادامه خواهد تا شهری را آلوده کند.

قانون و اجرای درست، می‌تواند مشکل اقتصاد ایران را حل کند همانطور که در بسیاری از کشورهای جهان قوانین درست توانسته‌اند بازار را کنترل کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.