امروز ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۶ ب.ظ

اذعان سندرز به همراهی آمریکا با جنگ طلبی‌های عربستان و رژیم صهیونیستی در منطقه

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از شبکه تلویزیونی سی بی اس آمریکا، برنی سندرز، سناتور دمکرات و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با انتقاد از سیاست‌های دولت دونالد ترامپ در غرب آسیا تاکید کرد آمریکا نباید خود را درگیر جنگ‌های بی پایان منطقه‌ای کند یا بخشی از جنگ طلبی‌های عربستان سعودی باشد.

به گزارش جمهوریت ;

اذعان سندرز به همراهی آمریکا با جنگ طلبی‌های عربستان و رژیم صهیونیستی در منطقهبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از شبکه تلویزیونی سی بی اس آمریکا، برنی سندرز، سناتور دمکرات و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با انتقاد از سیاست‌های دولت دونالد ترامپ در غرب آسیا تاکید کرد آمریکا نباید خود را درگیر جنگ‌های بی پایان منطقه‌ای کند یا بخشی از جنگ طلبی‌های عربستان سعودی باشد.

من هر کاری که بتوانم برای متوقف کردن جنگ با ایران انجام می‌دهم

مجری شبکه سی بی اس گفت می‌خواهم درباره ایران از شما سوال کنم؛ آیا تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای متوقف کردن حمله (به ایران) تصمیم درستی بود؟

برنی سندرز گفت مثل این می‌ماند که یک نفر سبدی پر از کاغذ را به آتش بکشد و بعد آن را خاموش کند؛ وی به ایجاد این بحران کمک و بعدا از حمله جلوگیری کرد. ما با رئیس جمهوری در آمریکا طرف هستیم که اول کسی است که فکر می‌کند جنگ با ایران چیزی است که برای این کشور (آمریکا) خوب است.

مجری گفت وی فقط صحبت از حملاتی محدود می‌کرد.

سناتور دمکرات آمریکایی پاسخ داد آهان! فقط یک سری حملات محدود! ببخشید! من نمی‌دانستم که حمله به کشوری دیگر با بمب فقط یک حمله محدود باشد؛ این کار اسمش اقدام جنگی است. دو مساله در این میان مطرح است، اول اینکه این کار همه ساختار‌های جاری در خاورمیانه را به هم می‌ریزد.

اگر فکر می‌کنید که جنگ کار بیهوده‌ای است، باید بگویم که جنگ در عراق یک فاجعه بود. من این را از صمیم قلب می‌گویم که جنگ با ایران حتی بدتر خواهد بود، انسان‌های بیشتری می‌میرند. ما نزدیک ۱۸ سال است که در افغانستان هستیم، این کار پایان ندارد. من هر کاری که بتوانم برای متوقف کردن جنگ با ایران انجام می‌دهم.

جنگ علیه ایران غیر قانونی است

وی گفت مساله دوم که مهم نیز هست این است که باید به یاد داشته باشیم، زمانی که ما بچه بودیم در درس تعلیمات مدنی می‌خواندیم که براساس قانون اساسی، این کنگره آمریکاست که اعلان جنگ می‌کند نه رئیس جمهور؛ اگر وی اقدام به حمله به ایران کند، از نظر من این کار غیر قانونی است.

مجری گفت بنابراین اگر شما فرمانده کل نیرو‌های نظامی بشوید، از کنگره می‌خواهید که اجازه ورود به هر نوع جنگ را به شما بدهد؟

سندرز گفت بله همینطور است؛ البته در برخی موارد، وضعیت اضطراری وجود دارد و من این را درک می‌کنم. اگر به من حمله شود، من نیز باید واکنش نشان دهم، ولی هیچ کس قبول ندارد که ما در قبال ایران، با چنین وضعیت اضطراری روبرو باشیم. از این رو هر کاری که بتوانم برای متوقف کردن این موضوع انجام می‌دهم.

آمریکا در حال از دست دادن مردان و زنان و تریلیون‌ها دلار پول در جنگ‌های بی پایان خاورمیانه است

وی ادامه داد عملکرد رئیس جمهور باید به شکلی باشد که به عربستان سعودی، که یک دیکتاتوری وحشتناک و بی رحم است، معترضان را می‌کشد، با زنان به شکل شهروند درجه سوم رفتار می‌کند، بگوید که کار ما دنبال کردن راهی که شما نشان می‌دهید نیست.

شما باید با ایران به مذاکره بنشینید و ما نیز کمک می‌کنیم به توافق برسید. آمریکا در حال از دست دادن مردان و زنان و تریلیون‌ها دلار پول در جنگ‌های بی پایان خاورمیانه است.

سندرز گفت: ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و گمان نمی‌کنم که کسی این را انکار کند که وی به شدت در خصوص ایران، تحریک کننده عمل کرده و با دیکتاتوری حاکم بر عربستان سعودی رابطه خوبی دارد. این نقشی نیست که ما آن را بازی کنیم.

باید با مردم فلسطین و منطقه با احترام رفتار شود

سندرز با اشاره به جنگ طلبی‌های عربستان و رژیم صهیونیستی در منطقه خاورمیانه درباره طرح دولت ترامپ (موسوم به) معامله قرن و انتشار بخشی از اسناد اقتصادی این طرح گفت: این طرحی است که کوشنر بیان و تاکید کرده است که می‌خواهد این کار را انجام دهد؛ باید پرسید وی با چه کسانی کار می‌کرد؟ آیا با مردم فلسطین کار می‌کرد؟

سندرز گفت چرا در غزه کاری انجام نمی‌شود؟ آنجا فاجعه‌ای انسانی در جریان است؛ بیکاری ۶۰، ۷۰ یا ۸۰ درصدی در آنجا وجود دارد و شکی نیست که این مساله باعث جوش و خروش می‌شود. دقیق نمی‌دانم، ولی گمان می‌کنم (کمک نظامی سالیانه آمریکا به اسرائیل) سه میلیارد دلار باشد.

ولی اگر من رئیس جمهور باشم با نتانیاهو صحبت می‌کنم و به وی می‌گویم که اگر ادامه کمک‌های نظامی آمریکا را خواستار باشد، باید با مردم فلسطین و منطقه با احترام رفتار کند.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.