عدالت محيطي از منظر اقتصادي-فرهنگي

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید عدالت محیطی را تعریف کنیم.

آیا عدالت محیطی از نظر اقتصادی و فرهنگی در محله ما وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید عدالت محیطی را تعریف کنیم.

 

حانيه دنيانور*-آیا عدالت محیطی برابری افراد است؟ آیا عدالت محیطی بر طرف کردن نیازهای اقشار جامعه در آن منطقه است؟ به اعتقاد من عدالت محیطی یعنی توجه به خواسته و نیازهای ساکنین آن محل است عدالت محیطی یعنی تلاش و برنامه ریزی برای ارتقاء سطح زندگی و حفظ آرامش و کرامت افراد است. اگر خیابانی یک طرفه می‌شود آیا به خواست ساکنین توجه شده؟ آیا به آرامش و تسهیل زندگی آنها کمک شده است؟ در تغییر نام‌ها آیا به هویت محل و ساکنین احترام گذاشته‌اند؟ آیا توجه می‎‌کنند که با تغییر نام بخشی از تاریخ زندگی اهالی را نابود می‌کنند؟ آیا رعایت شده است که نام، متناسب با اهالی محل باشد. مثلا وقتی در محله‌ای ترک نشین از نام پارسی استفاده می‌شود آیا تلفظ و یاد ماندن نام برای افراد سهل است؟

 

عموما و اصولا در برنامه ریزی شهری توجه به این نکات است که مبین برقراری عدالت محیطی است. که متاسفانه سالهاست در کشورها بدلیل عدم برنامه ریزی دقیق و رعایت  شئون زندگی و عدم رعایت اصول شهرسازی، این عدالت محیطی به هیچ عنوان رعایت نشده.

 

یکی از مهمترین ظلمهای محیطی اجتماعی کنونی در شهرهای بزرگ ایران بالاخص تهران، انجام عملیات‌های عمرانی و ساختمانی در ساعات دیر هنگام شب و روزهای تعطیل است، که عموما وقت استراحت و آرامش خانواده هاست.

 

مشاهده کردم در محله ای در کوچه‌ای بن بست که فقط ۱۵ متر طول دارد و قبلا ۵ ساختمان ویلایی در آن بود ظرف ۵ سال گذشته ۳ باب ساختمان از آنها با اخذ جواز اقدام به ساخت و ساز کرده‌اند، به این نکته توجه کنید، این ۵ سال نشان دهنده‌ی ۵ سال عملیات ساختمان سازی بی وقفه در هر زمان از شبانه روز است که این نشان دهنده‌ی توجه نکردن به یکی از مهم ترین نیازهای انسان یعنی آرامش و آسایش است، که این نقض عدالت محیطی است.

 

ساختمان‌های مذکور در داخل کوچه واقع شده اند، این کوچه با عرض ۸ و طول ۱۵ مترامروز  محل تردد ساکنین ساختمان با ۳۹ واحد آپارتمان است. یعنی به جای ۵ خانوار،  امروزه ۴۰ خانوار از آن کوچه تردد می‌کنند. نام کوچه هم به راحتی این ساخت و سازها تغییر کرد و هویت فرهنگی محله تغییریافت وخاطرات ساکنین همچو پلاک کوچه ها به بازیافت سپرده شد.

 

مثالی دیگر در تهران نام خیابان جردن به آفریقا تغییر یافت بیش از ۴۰ سال مردم نام خیابان آفریقا را تا حدودی و نه هنوز کامل یادگرفتند، ناگهان به یاد تغییر نام افتادند و مجددا نام خیابان به نلسون ماندلا تغییر یافت، در حالی که میتوانستند نام یک خیابان جدید التاسیس را بنام شخصیت فرهیخته ای مانند ماندلا بگذارند نه اینکه ناگهان بدون توجه به شرایط و خواست اهالی تغییر نام دهند.

 

تمام این مطالب بیان کننده آن است که در محله های ما عدالت محیطی از لحاظ اقتصادی، فرهنگی،… رعایت نشده است.

* مهندسي شهرسازي- دانشگاه خوارزمي تهران  

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.