امروز ۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۶:۵۹ ب.ظ

پایداری مشخص کند چه کسی اصلح را لجن مال کرده است

*آقای محصولی اعلام کرده «جبهه پایداری وقتی در انتخابات مجلس نهم آمد توفیق به دست آورد اما وقتی در انتخابات مجلس دهم همراه سایر اصولگراها شد نتیجه نگرفت چون مردم احساس کردند یک دکان سیاسی باز شده است»، اگر پایداری بخواهد در انتخابات مجلس آینده راه خودش را از اصولگرایان جدا کند، پایداری ضرر می کند یا اصولگرایان؟*آقای محصولی اعلام کرده «جبهه پایداری وقتی در انتخابات مجلس نهم آمد توفیق به دست آورد اما وقتی در انتخابات مجلس دهم همراه سایر اصولگراها شد نتیجه نگرفت چون مردم احساس کردند یک دکان سیاسی باز شده است»، اگر پایداری بخواهد در انتخابات مجلس آینده راه خودش را از اصولگرایان جدا کند، پایداری ضرر می کند یا اصولگرایان؟

جمهوریت : یک فعال سیاسی اصولگرا در واکنش به ادعاهای صادق محصولی قائم مقام جبهه پایداری گفت: نمی دانم چه کسی «اصلح» را لجن مال کرده است، این را باید مشخص کنند. ضمن آنکه اعلام کنند اصلح چه کسی است و چه شرایطی دارد و اینکه سایرین در اردوگاه اصولگرایان چه ایراداتی دارند که مشمول تعریف جبهه پایداری از اصلح نمی شوند. حرف کلی زدن فایده ندارد و فقط به اختلافات می افزاید.
صادق محصولی قائم مقام جبهه پایداری اخیرا ضمن هجمه های تند به تصمیم گیران و بزرگان جریان اصولگرا و زیر سئوال بردن آنها، از اینکه شعار «انتخاب اصلح» را کسی جدی نمی گیرد به شدت انتقاد کرد.

محمدعلی پورمختار فعال سیاسی اصولگرا در گفتگو با نامه نیوز به بخش هایی از ادعاهای صادق محصولی پاسخ داد.

مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید.

****

*آقای محصولی اعلام کرده «جبهه پایداری وقتی در انتخابات مجلس نهم آمد توفیق به دست آورد اما وقتی در انتخابات مجلس دهم همراه سایر اصولگراها شد نتیجه نگرفت چون مردم احساس کردند یک دکان سیاسی باز شده است»، اگر پایداری بخواهد در انتخابات مجلس آینده راه خودش را از اصولگرایان جدا کند، پایداری ضرر می کند یا اصولگرایان؟

اصولگرایی یک جریان واحد با سلایق متفاوت است و اختلاف سلیقه، اختلاف هویت ایجاد نمی کند بنابراین انشقاق را نمی پذیریم و باید لیستی از همه سلایق تهیه شود. مجموعه ای که نظر خاص و شاذی دارد اگر مستقل بیاید شاید موفق نشود.

*به تعریف روشن تر می فرمایید اگر پایداری از اصولگرایان راه خود را جدا کند، موفق خواهد شد؟

پایداری را مجموعه ای جدا از اصولگرایان نمی دانیم. منتها نگاه و حساسیت های خاص و زیادی درباره انتخاب نامزد اصلح دارد، البته در مواردی نگاه پایداری مورد اقبال قرار نگرفته است بنابراین موفق نبودند.

*آقای محصولی گفته « تنها گروهی که یک ریال از بخش های نظام، چه دولتی، چه خصولتی و مشابه آن نگرفته است، جبهه پایداری است.» در واقع مجموعه پایداری را پاک و منزه و دست پاک معرفی کرده و سایر مجموعه ها را به لحاظ سلامت مالی زیر سئوال برده است، به نظر شما این مجموعه کجا دارد می رود؟

من این دیدگاه را قبول ندارم، قضاوت باید واقعی و مبتنی بر مستندات باشد. اینکه چند نفر بگویند «ما منزه از همه ناپاکی ها هستیم» اشکالی ندارد ما هم این ادعای آنها را قبول داریم اما اینکه به دیگران برچسب ناپاکی و نامنزهی بزنند، درست نیست و با هیچ آموزه دینی و اسلامی نمی خواند.

*سخن دیگر آقای محصولی این بوده که شعار «انتخاب اصلح» را برخی لجن مال کردند، آیا این نقد به خود جبهه پایداری بر می گردد که نتوانست تعریف شفافی از اصلح ارائه کند یا به اصولگرایان بر می گردد که نتوانستند به درک درستی از اصلح برسند؟

نمی دانم کدام اصلح و چه کسی «اصلح» را لجن مال کرده است، این را باید مشخص کنند. ضمن آنکه اعلام کنند اصلح چه کسی است و چه شرایطی دارد و اینکه سایرین در اردوگاه اصولگرایان چه ایراداتی دارند که مشمول تعریف جبهه پایداری از اصلح نمی شوند. حرف کلی زدن فایده ندارد و فقط به اختلافات می افزاید.

*اخیرا یکی از شخصیت های اصولگرا گفته «جریان انقلابی، و اسلامگرا باید به وحدت برسند وگرنه در انتخابات موفقیت کسب نمی کنند، این تقسیم بندی از طرف اصلاح طلبان مورد نقد قرار گرفته و آنها نسبت به عواقب چنین تقسیم بندی هشدار دادند. نظر شما در این مورد چیست؟

آقای علی مطهری گفت «اصلاح طلبان خیلی قید و بند دینی و مذهبی ندارند». رویکردهای کلی جریان اصلاحات مبتنی بر تئوری سمحه و سهله استوار است آنها باری به هر جهت از کنار مسائل دینی و اعتقادی عبور می کنند. البته شاید تئوری پردازان این جریان چنین رویکردی را طراحی می کنند. خود من به شخص خیلی از اصلاح طلبان را سراغ دارم که آدم های متدین و معتقد و مذهبی هستند.

*آقای روحانی دوباره موضوع رفراندوم را در سخنرانی خود بیان کرده است، به نظر شما علت اصرار او به طرح چنین موضوعی چیست؟

به نظر می آید هدف آن است که با طرح این موضوعات و جریان سازی شود، مطالبه موضوعات اصلی کشور و عدم تحقق شعارها از نظر مردم پنهان بماند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.