آیا میدانید؛ پوشش هوشمند پنجره ها کاهش هزینه های انرژی را دربردارد؟!

محققان چینی پوشش جدیدی را برای پنجره ساختند که علاوه بر تنظیم دما، الکتریسیته تولید می کند.محققان چینی پوشش جدیدی را برای پنجره ساختند که علاوه بر تنظیم دما، الکتریسیته تولید می کند.

محققان برای این منظور یک فناوری فتوولتاییک نیمه شفاف را توسعه دادند که امکان جذب انرژی پرتوهای نزدیک به مادون قرمز خورشید را فراهم کرده و نور مرئی را با فیلترکردن طول موج هایی که موجب افزایش دما می شوند، عبور می دهد.

فناوری فتوولتاییک یکی از روش های تولید مستقیم برق از انرژی خورشید است که در آن از سلول های خورشیدی استفاده می شود.

محققان برای دستیابی به قابلیت های موردنظر باید بین سه ویژگی اصلی این پوشش جدید توازن برقرار می کردند. به همین علت ماده ای را ساختند که نور را به طور مطلوب عبور می دهد، پرتوهای مادون قرمز را فیلتر کرده و بخشی از پرتوهای خورشید را به الکتریسیته تبدیل می کند.

محققان معتقدند با بهبود کارآیی این فناوری فتوولتاییک می توانند اتکای ساختمان ها به سیستم های سرمایشی و گرمایشی را تا ۵۰ درصد کاهش دهند.

پیش از این پوشش هایی برای پنجره ساخته شده است که قابلیت تنظیم دما را دارند. نوع دیگری از این پوشش ها نیز با قابلیت تولید الکتریسیته تولید شده است. اما این اولین بار است که یک فناوری هر دو ویژگی را به صورت همزمان در اختیار می گذارد.

محققان در حال بهینه سازی این ماده فتوولتاییک هستند تا بتوانند آن را به صورت یک باتری خورشیدی به شکل یک فیلم یکپارچه درآورند که روی شیشه نصب می شود.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.