امروز ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱:۳۴ ب.ظ

آقای احمدی نژاد با ما شوخی می کنید؟

از آن جا که عزمی در برخورد با ایشان وجود ندارد کاش حداقل پیشنهادات خودشان را به حوزه داخلی و در حد مصاحبه با رسانه های خودی نگه دارند تا بدین شکل حداقل موجبات انبساط خاطر خارجی ها را فراهم نسازند.

رضا امیری در نواندیش نوشت: محمود احمدی نژاد که همواره چه در دوران ریاست جمهوری اش و چه بعد از آن به موضع گیری و اظهارات عجیب و غریب شهره است، حالا بار دیگر در گفتگو با ایندیپندنت فارسی که به نظر این روزها روابط صمیمانه ای با آن ها برقرار کرده از آمادگی خود برای سفر به عربستان و میانجیگری بین سعودی ها و حوثی ها خبر داده است!

معجزه هزاره سوم، پیشنهاد داده که با تشکیل هیاتی بین‌المللی به طور رسمی بین دولت عربستان سعودی و حوثی‌های یمن میانجیگری کند و به پایان جنگ داخلی یمن در این زمینه کمک کند. این مطلب را البته یکی از مقامات نزدیک به شخص احمدی‌نژاد این خبر را به طور اختصاصی در اختیار ایندیپندنت فارسی قرار داده است.

بر اساس این خبر رئیس‌جمهور سابق طرح کاملی در این زمینه آماده کرده و سه نامه در این زمینه نوشته است که روز جمعه منتشر خواهند شد. این سه نامه خطاب به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی؛ عبدالملک بدرالدین حوثی، رهبر انصارالله یمن و آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل نوشته شده‌اند.

پیشنهاد آقای احمدی‌نژاد با اعلام بلافاصله آتش‌بس شروع می‌شود و خواهان «حل محترمانه» جنگ یمن به گونه‌ای است که به بهبود روابط ایران و عربستان سعودی نیز کمک کند.

این مقام تاکید کرد که احمدی‌نژاد می‌خواهد برای این زمینه «وقت بگذارد» و حاضر است در این راه به زودی به عربستان سعودی سفر کند. او افزود: ایشان می‌خواهد هم با مقامات عربستان ملاقات کند و هم با رهبر حوثی‌ها.

مساله روابط خوب بین تهران و ریاض برای احمدی‌نژاد البته محدود به مساله یمن نیست. به گفته این مقام: «ایشان به کنار هم بودن ایران و عربستان سعودی اعتقاد قلبی و استراتژیک دارند.»

مقام نزدیک به احمدی‌نژاد گفت: «به عقیده ایشان رابطه بد با عربستان به ایران آسیب می‌زند. یکی از دلایلی که در زمان ریاست جمهوری ایشان قیمت نفت بالا بود هم‌گرایی ایران و عربستان در اوپک بود که خودش هنر دیپلماتیک است. دکتر احمدی‌نژاد به شدت به روابط خوب ایران و عربستان سعودی عقیده دارد.»

این مقام گفت در ژانویه ۲۰۱۶ که به سفارت عربستان سعودی در ایران حمله شد، احمدی‌نژاد به نزدیکانش تاکید کرده که هیچ کس از این حرکت حمایت نکند. او افزود: «ایشان گفت این تله است و ما اصلا نباید به سمت تخریب رابطه با عربستان برویم.»

به گفته این مقام، یکی از انتقادهای احمدی‌نژاد به دولت روحانی هم همین است که «ایشان هیچ‌وقت به سمت اصلاح رابطه با دولت عربستان سعودی نرفتند» و «به چند کشور اروپایی دل بستند که حالا از آن‌جا هم رانده شدند.»

اینکه اظهارات ایشان عموما با هدف جلب توجه و بر سر تیتر اخبار ماندن مطرح می شود بر کسی پوشیده نیست و به همین خاطر هم چندان ارزش تحلیل و بررسی ندارد، اما ایشان گاهی مسائلی را مطرح می کنند که سکوت در برابر آن ها واقعا سخت است این بار نیز دقیقا یکی از این موارد است که در واکنش به مطرح شدن اش باید از او پرسید آقای احمدی نژاد واقعا با ما شوخی می کنید؟!

در متن نامه ای که یکی از نزدیکان احمدی نژاد منتشر کرده جناب رئیس جمهور سابق گفتند که من منتقد تیرگی روابط با عربستان بوده و از دولت روحانی گلایه دارم چرا که تلاشی در راستای بهبود روابط با ریاض انجام نداده است، شاید آقای احمدی نژاد تمایلی به یادآوری دوران درخشان خودش ندارد اما همه ما یادمان هست که سنگ بنای تیرگی روابط تهران و ریاض دقیقا از دوران ریاست جمهوری ایشان و مواضعی که اتخاذ می کردند آغاز شد. البته با نگاه منصفانه تیرگی روابط دو کشور لزوما ربطی به جناب احمدی نژاد نداشت و مسائل ژئوپلتیک بسیاری در آن دخیل بود، اما به هر حال نگاه انتقادی دولت احمدی نژاد به سیاست خارجی و رویکرد تهاجمی وی نیز سردی روابط بین ایران و عربستان را تشدید کرد. حالا اینکه امروز او بدون توجه به این مساله در قامت منتقد سیاست خارجی دولت روحانی درآمده از عجایب روزگار است!

نکته دوم بحث مسئولیت امروز و وجهه بین المللی ایشان است، واقعا مشخص نیست آقای احمدی نژاد که به هنگام سخنرانی هایشان در سازمان ملل کمتر رهبری حاضر می شد پای آن بنشیند و جز چاوز مرحوم کمتر دوستی در صحنه بین المللی داشت حالا با چه ملاک و معیاری صحبت از میانجیگری بین عربستان و یمن می کند آیا ایشان دوستی شخصی با محمد بن سلمان دارد که ما از آن بی خبریم؟! یا اصلا مسئولیت امروز ایشان چیست که چنین پیشنهاداتی را که در حوزه دستگاه دیپلماسی ماست مطرح می کند؟

به هر حال از آن جا که عزمی در برخورد با ایشان وجود ندارد کاش حداقل پیشنهادات خودشان را به حوزه داخلی و در حد مصاحبه با رسانه های خودی نگه دارند تا بدین شکل حداقل موجبات انبساط خاطر خارجی ها را فراهم نسازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.