Sorry. No data so far.

امروز ۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۷:۰۰ ب.ظ

اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ شانس پیروزی دارند اگر…

اصلاح طلبان باید يك جبهه واحد تشكيل دهند و احزاب كوچولوي‌شان را مهار كنند

به گزارش جمهوریت ، علی صارمیان  در روزنامه اعتماد نوشته است:

اصولگرایان فاتح مجلس با شعارهای معیشتی که دادند و آنچه در پیش گرفتند، احتمالا خبط بزرگی کرده‌اند.  در راس ساختار نظام یک اعتقاد راسخ وجود داشته که انتخابات پرشور، خطرات از کشور را کم می‌کند ولی در دی ماه گذشته نوشته بودم که شاید این اعتقاد به شکل‌گیری مجلس آینده ختم نشود. با شاخص زیر ۵۰ درصد هم مجلس تشکیل می‌شود ولی سبد مشروعیت نظام را سنگین نمی‌کند.  در انتخابات ۱۴۰۰ چطور؟ آیا این سبد به همین کم‌وزنی ادامه خواهد داد یا یک انتخابات پرشور آن را به کلید باز کردن قفل‌های فشار بر ابران تبدیل خواهد کرد؟  اخیرا آقای فیاض زاهد یادداشتی نوشت که اصلاح‌طلبان دو دسته‌اند و یکی‌شان ممکن است وارد رقابت ۱۴۰۰ ریاست‌جمهوری شود‌ به نظرم صورت مساله طور دیگری است.  این فکر شاذ که ما نظام را قبول نداریم ولی می‌خواهیم ریس جمهور بر آن تحمیل کنیم، درک ضعیفی از سیاست است.  از طرفی میزان کارآمدی دولت حسن روحانی می‌توانست با چراغ سبز نظام و ورود دو طیف اصلاح‌طلبان و اصولگرایان رقابتی پرهیجان برای ۱۴۰۰ بسازد و اصلاح‌طلبان حتی با کاندیدای اصلی‌شان شکست بخورند و گمانم این رقابت محتمل بیفتد.  اما یک جای کار اصولگرایان بازی را باخته‌اند.  حائل بین رای منفی به دولت حسن روحانی و پیروزی اصولگرایان، مجلس تشکیل شده فعلی است که دست و پا بسته برای تحقق شعارهایش است. از آن بدتر آنچه تصویر پیروزی اصولگرایان در مجلس در یک ماهه اخیر و عزل و نصب‌‌ها و مصوباتش منعکس کرده، آنچنان تلخ است که در یک‌سال آینده تمام انرژی و پتانسیل رای‌آوری اصولگرایان را خواهد سوخت.  مجلس فعلی باید چراغ خاموش، عامل سختی‌ها و گرانجانی‌های ملت را حسن روحانی و دولتش معرفی می‌کرد.

حال آنکه خود در مصوبات قیر و نصب رییس دیوان محاسبات و چالش‌های دیگر، چهره‌اش را رونمایی کرد.
یکی از احتمالات قوی این است که مجلس فعلی، علت پیروزی اصلاح‌طلبان شود.
به شرطی که:
الف- اصلاح‌طلبان برنامه و اراده و فرد مقبول فاقد پیشینه خود را معرفی کنند.
ب- یک جبهه واحد تشکیل دهند و احزاب کوچولوی‌شان را مهار کنند
ج- یک ایده و برنامه قابل اجرا و باورپذیر برای مردم ارایه کنند.
این فرمول ساختن دوم خرداد است با این تفاوت که رای دوم خرداد سلبی و در نفی اصولگرایان بود و رای ۱۴۰۰ ایجابی و اقناعی است.
اما علت آنکه شانس اصولگرایان (ولو ضرغامی یا هرکس دیگر با وعده معاون اولی احمدی‌نژاد) هر روز کمتر می‌شود آن است که یک سال قبل از انتخابات، نتیجه پیروزی اصولگرایان مشخص شد.
نه پالس بازار به دلار دیری پایید و نه معیشت مردم فرقی کرد. پس ۱۴۰۰ احتمالا فرصت سوخته اصولگرایان خواهد بود و تکیه بر حمله به دولت مستقر برای رای‌آوری، مستعمل شد و بلامصرف خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.